• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Bytkowska w Katowicach  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Zmiany nazw ulic i placów w Katowicach zasadniczo obejmują pięć okresów: czasy Cesarstwa Niemieckiego, czasy II Rzeczypospolitej, czasy niemieckiej okupacji Polski, czasy Polski Ludowej i czasy najnowsze. Uchwały o zmianie nazw ulic lub placów podejmował magistrat, Rada Miasta lub w czasach PRL − Miejska Rada Narodowa.Ulica Feliksa Bocheńskiego w Katowicach − jedna z miejskich arterii komunikacyjnych, łącząca Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4. Biegnie przez dzielnice: Załęże, osiedle Wincentego Witosa i Załęską Hałdę. Swą nazwę wzięła od osoby dra Feliksa Bocheńskiego − prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz prezesa Towarzystwa Przyjaciół Teatru Polskiego w Katowicach.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Ulica Bytkowska w Katowicach − jedna z historycznych i ważniejszych ulic w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec. Swoją nazwę wzięła od dzielnicy Siemianowic ŚląskichBytkowa, do którego prowadzi.

  Historyzm – nurt w XIX-wiecznej architekturze światowej, polegający na naśladownictwie stylistyki minionych epok. Kierunek nietwórczy i eklektyczny, polegający na zaniechaniu dążenia do stworzenia stylu, odpowiadającego aktualnym warunkom historyczno-społecznym, na rzecz naśladowaniu przeszłych wielkich stylów w sztuce i architekturze.Ulica Siemianowicka w Chorzowie − jedna z ulic w chorzowskiej dzielnicy Chorzów Stary. Rozpoczyna swój bieg w rejonie skrzyżowania z ul. Poznańską, ul. Krakowską i ul. Jana Kasprowicza. Następnie krzyżuje się m.in. z ul. T. Kościuszki, ul. Mazurską, ul. Bożogrobców i ul. Harcerską. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ul. Bytkowską (Katowice), ul. W. Wróblewskiego (Siemianowice Śl.) i ul. Telewizyjną (Katowice).

  Przebieg[ | edytuj kod]

  Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania na granicy trzech miast: z ulicą Walerego Wróblewskiego (Siemianowice Śląskie), ulicą Siemianowicką (Chorzów) i ulicą Telewizyjną (Katowice). Następnie krzyżuje się z aleją Planetarium (dojazd do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie), aleją Targową (dojazd do hal Międzynarodowych Targów Katowickich), ulicą Stanisława Rożanowicza, ulicą Józefowską i ulicą Bytomską. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ulicami profesora Jana Mikusińskiego i Agnieszki.

  Kolonia Agnieszka – kolonia robotnicza, założona dla pracowników huty cynku "Agnes" w Dębie, obecnie dzielnica Katowic.Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (potocznie nazywany katowicką szkołą filmową lub katowicką filmówką) powstał w 1978 roku przy ulicy Bytkowskiej, blisko TVP Katowice. Jednym z jego pierwszych wykładowców był obecny patron Wydziału RiTV, reżyser Krzysztof Kieślowski. W 2008 roku WRiTV UŚ obchodził jubileusz XXX lecia istnienia.

  Ulica częściowo jest granicą między miastami Katowice i Chorzów. Pomiędzy ulicą Bytkowską a ulicą prof. J. Mikusińskiego znajdują się dawne zabudowania kolonii Dobra Myśl.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Telewizyjna w Katowicach − jedna z ważniejszych ulic w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec. Jest granicą między miastami Siemianowice Śląskie i Katowice.
  Wełnowiec – część dzielnicy Katowic Wełnowiec-Józefowiec, graniczy z Siemianowicami Śląskimi, Chorzowem oraz dzielnicami Katowic: Koszutką i Dębem.
  Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.
  Architektura Katowic jest głównie tworem współczesnym rozwoju przemysłowego cechującego ostatnie 160 lat, nie licząc pewnych elementów pierwotnie wiejskich, które mogą być starsze.
  Instalacja wodna lub instalacja wodociągowa (wodociąg) – układ połączonych przewodów, armatury i urządzeń, służący do zaopatrywania budynku w zimną i ciepłą wodę, spełniający wymagania jakościowe (określone w przepisach) warunków, jakim powinna odpowiadać woda do spożycia przez ludzi.
  Bytków (niem. Bittkow) – dzielnica Siemianowic Śląskich ok. 2 km na południowy zachód od centrum, która graniczy z Michałkowicami (kolejna z dzielnic), Chorzowem i Katowicami.
  Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) - związek międzygminny w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym założony 19 września 1991 w celu współpracy gmin w zakresie lokalnego transportu zbiorowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.