• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Browarna w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Mariensztadt to jurydyka założona w 1762 roku w sąsiedztwie Starej Warszawy, włączona do miasta w końcu XVIII wieku. Obecnie jej obszar zajmuje osiedle Mariensztat w dzielnicy Śródmieście w Warszawie.Stanisławów – to jurydyka założona w 1768 roku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie jej teren znajduje się w dzielnicy Śródmieście w Warszawie.
  Powiśle – osiedle Warszawy, będące częścią dzielnicy Śródmieście, i zarazem rejon Miejskiego Systemu Informacji. Od południa graniczy z Ujazdowem, od północy ze Starym Miastem, od zachodu ze Śródmieściem Północnym i Południowym a wschodnią granicę wyznacza Wisła.

  Ulica Browarna w Warszawie – jedna z ulic dzielnicy Powiśle, biegnąca od zbiegu ul. Leszczyńskiej, Topiel i ul. Oboźnej do ul. Karowej.

  Historia[]

  Ulica Browarna powstała w roku 1768 u podnóża Skarpy Warszawskiej wraz ze swoim przedłużeniem – ulicami Furmańską i Sowią jako droga z Mariensztadtu do jurydyki Stanisławów.

  Nazwa ulicy pochodzi od browaru królewskiego, istniejącego tu jeszcze w XVIII wieku. W tym czasie Browarna posiadała wyłącznie drewniana zabudowę.

  Pola Negri, właściwie Apolonia Chałupiec albo Barbara Apolonia Chałupiec (ur. 22 grudnia 1896/3 stycznia 1897 w Lipnie, zm. 1 sierpnia 1987 w San Antonio w Teksasie) – polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego.Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (TOnZ) – organizacja pozarządowa z siedzibą w Warszawie, towarzystwo naukowe założone w 1974, organizacja pożytku publicznego; członek założyciel Patria Polonorum.

  Po roku 1815 przy ulicy powstały niewielkie murowane kamieniczki o bardzo skromnym wystroju; luźno rozrzucone domy stały w okolicach ulic Karowej i nieistniejącej dziś Kokoszej. Zwartą zabudowę otrzymał jedynie końcowy odcinek pomiędzy ul. Gęstą i Furmańską. Na południe od ulicy Gęstej zabudowano tylko wschodnią pierzeję ulicy; przy stronie zachodniej nigdy nie wzniesiono większych budynków ze względu na podmokłość podnóża Skarpy. W połowie XIX wieku mieszkańcami Browarnej była uboga ludność, z czasem w znacznym stopniu żydowska. Krótko przed rokiem 1930 w okolicy ulicy Karowej powstał sześciopiętrowy dom spółdzielni mieszkaniowej "Własność", zaburzający swym gabarytem panoramę okolicy. Do roku 1939 ulica słynęła z licznych sklepików spożywczych i wędliniarskich, choć nadal była chaotycznie i ubogo zabudowana drewnianymi ruderami.

  Skarpa warszawska – potoczna nazwa wysokiej (zachodniej) skarpy wiślanej na terenie Warszawy. Skarpa ta jest najbardziej charakterystycznym naturalnym elementem ukształtowania terenu Warszawy – jednym z tych, które kształtują krajobraz i strukturę przestrzenną miasta. Inne formy rzeźby terenu nie odznaczają się tak silnie w krajobrazie miasta.

  W okresie okupacji cała zabudowa ulicy została zniszczona; ostatnie ocalałe relikty rozebrano po roku 1960 wraz z budową estetycznego "Osiedla Radna".

  Ciekawostki[]

 • Na początku XX wieku w wynajmowanym przez matkę pokoju na poddaszu domu przy ul. Browarnej 11 mieszkała młoda Apolonia Chałupiec, znana później jako Pola Negri.
 • Przypisy

  1. Kwiryna Handke: Dzieje Warszawy nazwami pisane. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2011, s. 139. ISBN 978-83-62189-08-3.
  2. Dorota Łańcucka: Pola Negri - 100 lat później.... polanegri.pl. [dostęp 2014-12-27].

  Bibliografia[]

 • Jarosław Zieliński: Atlas Dawnej Architektury Ulic i Placów Warszawy, tom 1. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, 1995, s. 211. ISBN 83-902793-5-5.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Dom spółdzielni "Własność" przed rokiem 1939
 • Dom Wodociągów Miejskich z roku 1910 przy Browarnej 28 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama