• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Bankowa w Katowicach  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.Międzynarodowa Szkoła Nauk Politycznych w Katowicach (fr. Ecole Internationale des Sciences Politiques de Katowice) została utworzona w listopadzie 1993 roku i powstała jako jednostka wspólna Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Instytutu Nauk Politycznych w Bordeaux we Francji (fr. Institut d’Etudes Politiques de Bordeaux) oraz Wydziału Nauk Politycznych Katolickiego Uniwersytetu w Louvain w Belgii (fr. Département des Sciences Politiques Université Catholique de Louvain-la-Neuve). Jej siedziba mieści się na trzecim piętrze Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}
  Ulica, zaznaczona czerwoną linią, na mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1933
  Budynek NBP (ul. Bankowa 1)
  Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ (ul. Bankowa 9)

  Ulica Bankowa w Katowicach − jedna z ulic w katowickiej dzielnicy Śródmieście. Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Uniwersytecką. Biegnie około 360 metrów, krzyżując się z ul. profesora Augusta Chełkowskiego i ulicą Stanisława Moniuszki, do ulicy Warszawskiej.

  Zmiany nazw ulic i placów w Katowicach zasadniczo obejmują pięć okresów: czasy Cesarstwa Niemieckiego, czasy II Rzeczypospolitej, czasy niemieckiej okupacji Polski, czasy Polski Ludowej i czasy najnowsze. Uchwały o zmianie nazw ulic lub placów podejmował magistrat, Rada Miasta lub w czasach PRL − Miejska Rada Narodowa.Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) – wspólna biblioteka główna dla dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego, co czyni z niej jedyną tego rodzaju instytucję w Polsce. CINiBA jest tzw. biblioteką hybrydową umożliwiającą m.in. gromadzenie i udostępnianie równolegle wszystkich typów dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują. W Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej zgromadzonych zostanie około 1,8 mln woluminów. Bibioteka została otwarta 12.10.2012. Kierownikiem projektu CINiBA jest obecny dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Dariusz Pawelec. CINiBA, obok typowej funkcji biblioteki akademickiej wypełniającej zadania spoczywające obecnie na bibliotekach uniwersyteckich Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, pełnić ma także rolę miejsca dla wystaw, spotkań kulturalnych, konferencji naukowych i relaksu, dostępnego dla ogółu mieszkańców regionu.

  Historia[ | edytuj kod]

  Na rogu ulic Warszawskiej i Bankowej znajdowała się willa Grundmanna z lat 1868−1869 (przebudowana 1872−1873), z portykiem podtrzymywanym przez cztery posągi kariatyd, wieżą, pergolą i ogrodem zimowym. Została zburzona decyzją wojewódzkich władz partyjnych w 1973. Przy ulicy Bankowej 7 grudnia 1930 otwarto pierwszy w Polsce sztuczny tor łyżwiarski Torkat i kilka boisk sportowych. Odbywały się na nim ogólnokrajowe imprezy sportowe. W 1930 wydano broszurę poświęconą tematowi zieleni pt.: "O zieleńcach i zwierzyńcu w Katowicach". Do najważniejszych inwestycji w tej dziedzinie należał założony przy ul. Bankowej 7, po północnej stronie banku, Ogród Botaniczny, określony w opisanej broszurze jako "wzorowy i pięknie utrzymany". Obok, okolona murem, mieściła się część zwierzyńca miejskiego, a drugą część zlokalizowano na terenie parku im. Tadeusza Kościuszki.

  Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).Narodowy Bank Polski (NBP) – polski bank centralny z siedzibą w Warszawie. Podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP.

  W dwudziestoleciu międzywojennym pod numerem 10 swoją siedzibę miał Zarząd Ogrodów Miejskich, a pod numerem 8 − biuro Krajowej Rady Kościelnej Ewangelickiego Kościoła Unijnego na Polskim Górnym Śląsku i Ewangelicki Dom Związkowy.

  Od 2009 przy ulicy Bankowej trwa budowa Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej dla Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego (do 1 października 2010 Akademia Ekonomiczna im. K. Adamieckiego). W 2010 część ulicy przebudowano. Zgodnie z projektem ulica została wybrukowana granitową i betonową kostką, a ozdobą klombów są drzewa wiśni nieowocujących. W jednym z klombów umieszczono fontannę. Szczególną atrakcją będzie możliwość wpasowania w powierzchnię ulicy mosiężnych płyt z odciskami dłoni osobistości, które Uniwersytet Śląski chciałaby szczególnie uhonorować.

  Jadwiga Lipońska-Sajdak secundo voto Murzyn (ur. 26 stycznia 1944 roku w Sosnowcu) – polski historyk, specjalizuje się głównie w historii Górnego Śląska, a w szczególności Katowic, w latach 1981–2013 dyrektor Muzeum Historii Katowic. Torkat – nieistniejące już sztuczne lodowisko przy ul. Bankowej w Katowicach. Był pierwszym sztucznym lodowiskiem w Polsce (a 12 w Europie).

  W okresie Rzeszy Niemieckiej ulicę nazywano Reichsbank Straße. Taką też nazwę nosiła w okresie niemieckiej okupacji Polski (1939-1945).

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Willa Grundmanna − istniejąca do lat siedemdziesiątych XX wieku willa w stylu klasycystycznym, należąca do Friedricha W. Grundmanna, zlokalizowana przy ul. Warszawskiej 20 w Katowicach.
  Ulica Warszawska – jedna z najważniejszych ulic w Katowicach, w dzielnicy Śródmieście. W XIX wieku był to ważny trakt, prowadzący do Mysłowic. Współcześnie stanowi główny szlak pieszo-komunikacyjny ścisłej strefy centrum miasta.
  Architektura Katowic jest głównie tworem współczesnym rozwoju przemysłowego cechującego ostatnie 160 lat, nie licząc pewnych elementów pierwotnie wiejskich, które mogą być starsze.
  Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.
  Pomnik Studenta w Katowicach (właśc. Pomnik Studenta Uniwersytetu Śląskiego) − pomnik zlokalizowany przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przy ul. Bankowej 12.
  Okupacja niemiecka ziem polskich 1939–1945 – system policyjno-wojskowej administracji niemieckiej wprowadzony na terytorium państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, zajętym w wyniku agresji zbrojnej przeciwko Polsce podjętej przez III Rzeszę w dniu 1 września 1939 oraz po podziale terytorium RP w wyniku niemiecko-sowieckiego układu o przyjaźni i granicy z dnia 28 września 1939 (będącego nawiązaniem do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939).
  Śródmieście – dzielnica Katowic położona w zespole dzielnic o tej samej nazwie (Śródmieście), stanowiąca ścisłe centrum Katowic. Jej obszar zajmuje powierzchnię 3,81 km, a liczba jej mieszkańców wynosi 35 927 (stan na rok 2007).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.