• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Armii Krajowej w Olsztynie

  Przeczytaj także...
  Aleja Obrońców Tobruku – jedna z głównych arterii komunikacyjnych Olsztyna, wchodząca w skład drogi krajowej nr 16 i drogi krajowej nr 51. Rozciąga się od skrzyżowania z al. Sikorskiego do skrzyżowania z al. Warszawską i ul. Armii Krajowej.Aleja Schumana – część śródmiejskiej obwodnicy Olsztyna oddana do użytku w 2005 roku. Powstała przede wszystkim po to, aby częściowo odciążyć ulicę Bałtycką z ruchu tranzytowego. Obecnie stanowi również jedyne bezpośrednie połączenie ulic Sielskiej i Bałtyckiej. Wraz z ulicą oddano do użytku także rondo znajdujące się w pobliżu Dworca Zachodniego, stanowiące obecnie skrzyżowanie alei z ulicami Bałtycką, Szarych Szeregów i Artyleryjską.
  Ulica Sielska w Olsztynie – jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych miasta. Rozciąga się od skrzyżowania z aleją Roberta Schumana i ulicą Armii Krajowej aż do zachodnich granic administracyjnych miasta. Ulica ta stanowi trasę wylotową w kierunku Ostródy i Gdańska.

  Ulica Armii Krajowej – jedna z głównych arterii komunikacyjnych osiedla Grunwaldzkiego w Olsztynie. Łączy aleję Schumana i ulicę Sielską z aleją Obrońców Tobruku. Ulica jest częścią dróg krajowych nr 16 i 51.

  W czasach Prus Wschodnich nazwa ulicy brzmiała Umgehungs-Straße (ulica Obiegowa). Po 1945 roku nazwę ulicy zmieniono na Mariana Kozłowskiego. Po przemianach politycznych, które nastąpiły w Polsce w 1989 roku, postanowiono zmienić nazwę na obecną – Armii Krajowej.

  Dane ulicy[]

  Ulica Armii Krajowej jest ulicą dwujezdniową, posiadającą po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Nad ulicą, przy skryżowaniu z aleją Schumana i ulicą Sielską, przebiega wiadukt kolejowy, usprawniajcy przejazd pociągów z Dworca Zachodniego w kierunku Ostródy i Nidzicy.

  Droga krajowa nr 16 – droga krajowa przebiegająca z Dolnej Grupy k. Grudziądza do granicy z Litwą w Ogrodnikach. Biegnie równoleżnikowo przez województwa: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie. Stanowi główny szlak komunikacyjny na Mazurach. Droga jednak miejscami nie spełnia wymagań klasy drogi krajowej ponieważ na niektórych odcinkach jest bardzo wąska (trudno mijają się tam samochody). Nie ma poboczy ponieważ na niektórych odcinkach przydrożne drzewa rosną tuż przy krawędzi drogi.Droga krajowa nr 51 – droga krajowa przebiegająca przez województwo warmińsko-mazurskie o długości ok. 122 km. Stanowi jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w województwie warmińsko-mazurskim, ponieważ łączy najważniejsze polsko-rosyjskie przejście graniczne w Bezledach z zespołem miejskim Olsztyna oraz drogą krajową nr 7, do której dochodzi w Olsztynku. W przyszłości stworzy tam duży węzeł drogowy z planowaną na trasie drogi nr 7, drogą ekspresową S7. Planowana jest przebudowa drogi do klasy drogi ekspresowej na odcinku Olsztynek - Olsztyn, a od Olsztyna do klasy drogi głównej ruchu przyspieszonego wraz z obwodnicami.

  Komunikacja[]

  Ulicą Armii Krajowej jeżdżą autobusy miejskie linii numer: 113, 302, 307 i N02.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ostróda (dawn. Ostród, niem. Osterode, prus. Austrāti) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. Położone na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim. Przez miasto przepływa rzeka Drwęca.
  Prusy Wschodnie (niem. Ostpreußen) – część Królestwa Pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945 r.). Prowincja Prusy Wschodnie powstała w 1772 r. z części ziem Polski (Warmii) oraz Prus Książęcych (z wyłączeniem Kwidzyna). Stolicą prowincji był Królewiec. W maju 1939 roku prowincja miała powierzchnię 36 991,71 km² i liczyła 2 488 122 mieszkańców.
  Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana organizacja zbrojna polskiego podziemia w latach II wojny światowej, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemców, ZSRR i Słowaków.
  Osiedle Grunwaldzkie – położone w centralnej części Olsztyna. Główną ulicą, od której osiedle bierze nazwę, jest ul. Grunwaldzka.
  Komunikacja miejska w Olsztynie obsługuje obecnie 33 linie autobusowe o łącznej długości ok. 400 km. Wśród nich jest sześć linii aglomeracyjnych (jedna sezonowa) i dwie nocne. Olsztyński tabor liczy 158 pojazdów (stan na grudzień 2012 roku).
  Dworzec Olsztyn Zachodni – kolejowy przystanek osobowy w Olsztynie. Usytuowany jest przy ulicy M. Konopnickiej (na terenie Osiedla Grunwaldzkiego). Posiada 3 niezadaszone perony i 4 tory (jest to trzeci co do wielkości dworzec w Olsztynie). W budynku dworca znajdują się kasy biletowe, kiosk, oraz bar. Perony połączone są przejściem podziemnym. W ramach przebudowy ul. Artyleryjskiej planowane jest przedłużenie tunelu do modernizowanej drogi. Nowy tunel będzie miał długość 113 m, z czego 33 m stanowić będzie stare, zmodernizowane, przejście istniejące dotychczas. Długość tunelu pod nowo wybudowaną ulicą Artyleryjską wyniesie 67 metrów. Reszta prowadzić będzie do ulicy Jagiełły. W ramach modernizacji tunelu wyremontowane zostaną zejścia na perony, postawione mają zostać także nowe wiaty
  Nidzica (dawniej Nibork, niem. Neidenburg, prus. Nīdaspils) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nidzica, położone nad rzeką Nidą (górny bieg Wkry). W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. olsztyńskiego.

  Reklama