• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Aleksandra Fredry w Poznaniu

  Przeczytaj także...
  Świetlówka, lampa fluorescencyjna – lampa wyładowcza, w której światło emitowane jest przez luminofor wzbudzony przez promieniowanie ultrafioletowe powstałe wskutek wyładowania jarzeniowego w rurze wypełnionej gazem.Pomnik Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu (także: Pomnik Chrystusa Króla) – pomnik zlokalizowany w Poznaniu, przy ul. A. Fredry, na terenie skweru-ogrodu przed neogotycką plebanią kościoła Najświętszego Zbawiciela (Dzielnica Cesarska).
  Tramwaje w Poznaniu (z gwary poznańskiej bimby, l.poj. – bimba) – system komunikacji tramwajowej działający w Poznaniu i należący do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sp. z o.o. działającego na zlecenie Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

  Ulica Aleksandra Fredry (do 1919 niem. Paulikirchstraße, 1919-1922 Pawła, 1939-1945 niem. An der Paulikirche) – ulica w Poznaniu biegnąca od Okrąglaka w kierunku zachodnim.

  Opisane obiekty[]

 • Okrąglak,
 • Zespół Szkół Komunikacji,
 • Kawiarnia Dobskiego (potem W-Z, obecnie Wook),
 • Kościół Najświętszego Zbawiciela,
 • Pomnik Najświętszego Zbawiciela,
 • Collegium Maius UMP
 • Dzielnica Cesarska (w tym bezpośrednio przy ulicy: Ogród Zamkowy, Teatr Wielki, Park Adama Mickiewicza, Park Wieniawskiego, Willa Adolfa Landsberga - siedziba Wydawnictwa Poznańskiego).
 • W 1957 Poznań jako pierwsze miasto w Polsce zakupił za dewizy we Francji lampy fluorescencyjne do oświetlania ulic, zainstalowane po raz pierwszy na ul. Fredry. Ulica przeszła generalny remont zakończony w maju 1987, trwający 60 dni.

  Zachód (symbol W, od ang. west) – jedna z czterech głównych stron świata. Odnosi się do punktu horyzontu, w którym Słońce zachodzi w dniu równonocy.Kościół Najświętszego Zbawiciela – zabytkowa świątynia przy ul. Fredry 11 w Poznaniu, wzniesiona w latach 1866-1869 w stylu neogotyckim według projektu Augusta Stülera i wykonującego plany szczegółowe Juliusza Hochbergera dla gminy ewangelicko-augsburskiej. Fundatorem był Fryderyk Wilhelm IV, który na ten cel przeznaczył sumę ponad 56 tysięcy talarów. Początkowo kościół nosił wezwanie św. Pawła, jednak po przejęciu go w 1945 przez katolików zmieniono wezwanie na obecne (św. Paweł był już patronem bazyliki archikatedralnej). W 1950 abp. Walenty Dymek erygował tu nową parafię. Renowacja po zniszczeniach wojennych zakończyła się dopiero w 1964 roku.

  Komunikacja[]

  Całą długością ulicy przebiega dwutorowa linia tramwajowa, przy której zlokalizowano przystanek Fredry.

  Turystyka[]

  Całą długością ulicy przebiega Trakt Królewsko-Cesarski.

  Przypisy

  1. Jacek Y. Łuczak, Spacerownik Poznański, Biblioteka Gazety Wyborczej, Agora, Warszawa, 2013, s.148-149, ISBN 978-83-268-0055-9
  2. Wydarzenia w Poznaniu w 1987 r. (część druga), w: Kronika Miasta Poznania, nr 3/1988, s.222, ISSN 0137-3552
  3. Poznań - atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2010, ISBN 978-83-7445-018-8

  Bibliografia[]

  1. Zygmunt Zaleski, Nazwy ulic w Poznaniu, Magistrat Stołeczny Miasta Poznania, 1926
  Park Adama Mickiewicza - zabytkowy park miejski w Poznaniu, na terenie Dzielnicy Cesarskiej. Jeden z najokazalszych parków w mieście, stanowiący jądro Dzielnicy Cesarskiej, zlokalizowany pomiędzy ulicami Fredry, Wieniawskiego, Święty Marcin i Aleją Niepodległości.Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, zwany też Operą Poznańską – teatr w Poznaniu przy ul. Fredry 9 (Dzielnica Cesarska).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – państwowa szkoła wyższa o profilu medycznym powstała w 1950 roku w Poznaniu.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Ogród Zamkowy - dawny prywatny ogród rezydencjonalny, zlokalizowany w Poznaniu, przy północnej elewacji Zamku Cesarskiego. Został założony wraz z zamkiem dla cesarza Wilhelma II w widłach Alei Niepodległości i ul. Fredry. Integralną jego część stanowił Ogród Różany (zwany też Dziedzińcem Różanym). Ogród Zamkowy był dawniej zamknięty i odgrodzony od ulicy kutymi ogrodzeniami.
  Park Henryka Wieniawskiego - zabytkowy park miejski, zlokalizowany w centrum Poznania, na terenie północnej części Dzielnicy Cesarskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru Wielkiego.
  Wydawnictwo Poznańskie – polskie wydawnictwo założone w 1956 w Poznaniu, zlikwidowane w 1992, w 1993 przejęte przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
  Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu – nazwa trasy turystycznej w Poznaniu – mieście, które w swojej historii było zarówno miastem królewskim, jak i cesarskim. Trakt integruje elementy decydujące o atrakcyjności Poznania i podkreślające jego rolę na kulturowej mapie Europy. W ujęciu przestrzennym, Trakt Królewsko-Cesarski jest rozumiany jako szlak turystyczny. Oś Traktu, łącząca miejsca związane z postaciami władców, przebiega przez najważniejsze historycznie obszary miasta, pokazując jego rozwój urbanistyczny i kulturowy.
  Dzielnica Cesarska w Poznaniu (także: Dzielnica Zamkowa) – ogólna nazwa na zespół reprezentacyjnych zabudowań, projektowanych przez wybitnych architektów europejskich w Poznaniu, w zachodniej części ścisłego centrum miasta, w stylach historycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.