• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Żurawia w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.Edward Zachariasz Eber (właśc. Zachariasz Eber, ur. 28 listopada 1880 w Warszawie , zm. 1953 w Rzymie) – polski architekt, zaprojektował wiele obiektów na terenie Warszawy.
  Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.

  Ulica Żurawia – ulica w Śródmieściu Warszawy.

  Nazwa ulicy pochodzi od płynącej tutaj niegdyś rzeki Żurawki.

  Przebieg[]

  Ulica ma swój początek na północnym krańcu placu Trzech Krzyży, zaś koniec na skrzyżowaniu z ul. Poznańską. Jej przedłużenie w kierunku wschodnim stanowi ulica Książęca.

  Na całej swojej długości Żurawia jest ulicą jednokierunkową w stronę przeciwną do biegu numeracji budynków.

  Plac Trzech Krzyży w Warszawie – plac w Warszawie, w Śródmieściu, w ciągu Traktu Królewskiego, u wylotu Nowego Światu, ul. Książęcej, Bolesława Prusa, Wiejskiej, Alej Ujazdowskich, ul. Mokotowskiej, Hożej, Brackiej i Żurawiej; dawny plac rozdrożny na trakcie ze Starej Warszawy do Solca, Ujazdowa, Rakowca i Grzybowa.Eurozet – holding medialny, należący do francuskiej korporacji Groupe Lagardère, działający w Polsce od 1993 roku. Skupia spółki funkcjonujące na rynku radiowym i koordynuje ich działalność.

  Ważniejsze obiekty[]

 • Klasycystyczna kamienica wniesiona ok. 1870, zaprojektowana przez Adolfa Wolińskiego (nr 2)
 • Budynek Uniwersytetu Warszawskiego mieszczący Instytut Stosunków Międzynarodowych UW, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz część pomieszczeń Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW (nr 4)
 • Siedziba grupy Eurozet, m.in. studia stacji radiowych Radio ZET, Radio ZET Chilli, Antyradio Warszawa, Radio ZET Gold Warszawa (nr 8)
 • Wczesnomodernistyczna kamienica wniesiona ok. 1910 według projektu Edwarda Ebera.
 • Przypisy

  1. Kwiryna Handke: Dzieje Warszawy nazwami pisane. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2011, s. 195. ISBN 978-83-62189-08-3.
  2. Juliusz A. Chrościcki, Andrzej Rottermund: Atlas architektury Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1977, s. 223.
  3. Instytut Stosunków Międzynarodowych. [dostęp 2010-04-05].
  4. Kontakt / Eurozet. [dostęp 2010-04-05].
  Radio ZET Chilli (do 1 września 2013 Chilli ZET) – polska stacja radiowa z siedzibą w Warszawie, należąca do grupy Eurozet. Nadaje muzykę jazz oraz chill out.Antyradio – sieć komercyjnych rozgłośni radiowych, należąca do spółki radiowej Eurozet Radio powstało 1 czerwca 2005 roku, w wyniku fuzji Radia 94 nadającego w Warszawie od 2002 roku, z Radiem Flash, najstarszej komercyjnej rozgłośni w Katowicach, powstałej w 1992 roku. Od 6 sierpnia 2007 Antyradio słyszalne jest także w Krakowie, gdzie zastąpiło tamtejsze Radio Planeta (występujące wcześniej pod nazwą Radio Flash Kraków w formacie zbliżonym do obecnego Antyradia). Od 2012 roku stacja radiowa nadaje na MUX 4 w ramach TV Mobilnej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Adolf Woliński (ur. 1821, zm. 1895) – architekt. Pracował w Warszawie budując i projektując liczne domy, między innymi pałac Zamojskich na Nowym Świecie, pod kierunkiem H. Marconiego, oraz pałac w Chroberzu. W 1856 roku uzyskał tytuł budowniczego klasy trzeciej, w latach 1859-1861 profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego - jedna z pięciu jednostek dydaktycznych wchodzących w skład Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Powstał w 1976 i przez pierwsze lata swojej działalności prowadził jedynie kursy specjalizacyjne dla studentów nauk politycznych. W 1991 stosunki międzynarodowe zaistniały jako osobny kierunek studiów. Twórcą i wieloletnim dyrektorem instytutu był prof. Józef Kukułka.
  Radio ZET Gold – sieć piętnastu lokalnych stacji radiowych, nadających w siedemnastu miastach Polski. Swój program - w formacie muzycznym classic hits - adresuje głównie do dojrzałych słuchaczy. Sieć należy do grupy radiowej Eurozet, obok rozgłośni takich jak Radio ZET, Radio ZET Chilli, Antyradio i Radio Plus. Główna siedziba Radia ZET Gold mieści się w Warszawie przy ul. Żurawiej 8. Radio ZET Gold rozpoczęło emisję 30 czerwca 2013, pojawiając się na częstotliwościach Planety FM, Radia Traffic FM i Radia Plus Toruń.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.