• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica św. Wawrzyńca w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Zajezdnia przy ul. św. Wawrzyńca - jeden z zabytków Krakowa, zespół architektoniczno-budowlany: dawna zajezdnia tramwajowa i autobusowa znajdująca się przy ul. św. Wawrzyńca 15.Ulica Starowiślna w Krakowie – ulica w centrum Krakowa. Wytyczona w 1881 roku. Początkowo kończyła się na ulicy Dajwór. W 1898 wydłużona do ul. św. Wawrzyńca. Po wybudowaniu Mostu Krakusa w 1913 roku została wydłużona do Wisły. W czasach PRL nosiła nazwę Bohaterów Stalingradu. Ulicą przebiega torowisko tramwajowe. Nazwa ulicy pochodzi od koryta Starej Wisły, które przecinała w miejscu dzisiejszego skrzyżowania z ul. Dietla.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Ulica świętego Wawrzyńca – ulica w Krakowie. Wytyczona w ramach planu lokacyjnego Kazimierza w 1335 roku.

  Początkowo nazywana Wawrzyniecką, obecna nazwa obowiązuje od XIX wieku i pochodzi od stojącego dawniej przy ulicy kościoła św. Wawrzyńca. Większość pierwotnej zabudowy ulicy została zniszczona na przełomie XVII i XVIII wieku. W 1875 rozpoczęto budowę kamienic czynszowych. W 1882 przy ulicy zbudowano zajezdnię tramwajową, w budynku której od 1998 mieści się Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ulicą na odcinku między muzeum a ul. Starowiślną przebiega torowisko tramwajowe.

  Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie – założone w 1998 r. muzeum mieszczące się przy ul. św. Wawrzyńca 15 w Krakowie w budynku dawnej zajezdni pierwszego wąskotorowego tramwaju elektrycznego. Gromadzi eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytki historii techniki.Elektrownia krakowska – wybudowana w latach 1904-1905 pod kierunkiem inż. Kazimierza Gayczaka (technologia) i Jana Rzymkowskiego (prace architektoniczno-budowlane). Znajduje się w Krakowie, na Kazimierzu, przy ul. św. Wawrzyńca 25.

  W latach 1904-1905 przy ul. św. Wawrzyńca 25 wybudowano elektrownię miejską, stanowiącą dziś przykład architektury przemysłowej początku XX wieku.

  Na rogu ul. Wawrzyńca i ul. Bożego Ciała znajduje się Bazylika Bożego Ciała, a na rogu z ul. Wąską – budynek dawnej szkoły żydowskiej (obecnie w budynku mieści się VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza)

  Bibliografia[]

 • Świętego Wawrzyńca, ulica. W: Encyklopedia Krakowa. Warszawa – Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 973. ISBN 83-01-13325-2.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kościół Bożego Ciała – gotycka bazylika rzymskokatolicka Kanoników Regularnych Laterańskich, przy ul. Bożego Ciała 26 w Krakowie na Kazimierzu.VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie – dwujęzyczne liceum ogólnokształcące, będące od wielu lat w czołówce najlepszych liceów krakowskich.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kazimierz (jid.: קזימיר, Kazimir ; קוזימיר, Kuzimir; קוזמיר, Kuzmir) – część Krakowa wchodząca w skład Dzielnicy I Stare Miasto. Od swojego powstania w XIV wieku do początków XIX wieku Kazimierz był samodzielnym miastem, położonym na południe od Krakowa i oddzielonym od niego nieistniejącą dziś odnogą Wisły. Jego północno-wschodnią część stanowiła historyczna dzielnica żydowska. Przez wiele wieków Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Obecnie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, jest też ważnym centrum życia kulturalnego miasta. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
  Ulica Bożego Ciała w Krakowie – ulica na krakowskim Kazimierzu. Wytyczona w ramach planu lokacyjnego Kazimierza w 1335 r. Obecna nazwa obowiązuje od 1818 r. Początkowo niezabudowana. Do ulicy przylegał jedynie budynek szkoły parafialnej. Po wyburzeniu murów miejskich Kazimierza w 1842 r. ulicę przedłużono do ul. Miodowej. Z tego okresu pochodzi większość zabudowy. W 1892 r. ulicę przedłużono do ul. Józefa Dietla.
  Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca – nieistniejący obecnie kościół, który znajdował się na podkrakowskim Kazimierzu, u zbiegu dzisiejszych ulic św. Wawrzyńca i Dajwór. Pierwotnie był kościołem parafialnym wsi Bawół, na której miejscu powstało w XIV w. miasto Kazimierz; powstał zapewne na przełomie XII i XIII stulecia. W XV w. jego parafię przeniesiono do pobliskiego nowo powstałego kościoła Bożego Ciała, odtąd znaczenie kościoła św. Wawrzyńca podupadało. W XVI lub XVII w. na miejscu drewnianej świątyni wzniesiono murowaną kaplicę. Ta, zniszczona podczas potopu, odbudowana, została zburzona ostatecznie na przełomie XVIII i XIX w.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.