• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Łazienkowska w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Ulica Czerniakowska w Warszawie – jedna z głównych ulic w dzielnicy Mokotów w Warszawie, biegnąca od pl. Bernardyńskiego do ul. Ludnej. Wchodzi w skład Wisłostrady (części drogi krajowej nr 7) oraz drogi wojewódzkiej 724.Stadion Wojska Polskiego w Warszawie imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego – stadion piłkarski w Warszawie, stanowiący własność miasta stołecznego Warszawa (od 1 sierpnia 2002), a dzierżawiony – i na co dzień użytkowany – przez Legia Warszawa SSA. Na podstawie umowy pomiędzy firmą PepsiCo a Klubem Piłkarskim Legia stadionowi nadano nazwę marketingową "Pepsi Arena".
  Centralny Wojskowy Klub Sportowy „Legia” Warszawa (CWKS „Legia” Warszawa) – wielosekcyjny polski klub sportowy z siedzibą w Warszawie, założony w marcu 1916 w Kościuchnówce (niedaleko Maniewicz na Wołyniu) jako "Drużyna Sportowa Legia". Reaktywowany po zakończeniu I wojny światowej w Warszawie 14 marca 1920.
  Kort tenisowy CWKS Legia

  Ulica Łazienkowska − ulica na warszawskim Powiślu, biegnąca od ul. Czerniakowskiej do ul. Rozbrat.

  Powiśle – osiedle Warszawy, będące częścią dzielnicy Śródmieście, i zarazem rejon Miejskiego Systemu Informacji. Od południa graniczy z Ujazdowem, od północy ze Starym Miastem, od zachodu ze Śródmieściem Północnym i Południowym a wschodnią granicę wyznacza Wisła.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Historia[]

  Zbudowana była prawdopodobnie pod koniec XIX w. i prowadziła wzdłuż północnej granicy zespołu koszar kawalerii rosyjskiej. Na terenie koszar ok. 1930 wybudowano baseny, stadion miejski oraz korty tenisowe należące do Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego "Legia". W 1935 postawiono siedzibę Związku Harcerstwa Polskiego zaprojektowanego przez Tomasza Ptaszyckiego. W latach 1923-1939 prowadzono budowę kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej według projektu Hugona Kudery, lecz jej nie dokończono. W 1944 niedokończoną budowlę zburzono. 10 lat później zbudowano sztuczne lodowisko "Torwar", na terenie którego do dzisiaj odbywają się rożnego rodzaju imprezy, np. sportowe, rozrywkowe.

  Hala Torwar – hala widowiskowo-sportowa w Warszawie, mieszcząca się przy ul. Łazienkowskiej, pomiędzy Trasą Łazienkowską i stadionem klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Należy do Centralnego Ośrodka Sportu. Istnieje od 1953. Została zmodernizowana w 1999. Mieści do 4.838 widzów. Służy głównie jako sala koncertowa, lodowisko do hokeja na lodzie lub hala koszykówki i siatkówki.Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) – największa polska organizacja harcerska, powstała 1 listopada 1918, z połączenia wszystkich wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych, z trzech zaborów. Jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.

  Przypisy

  1. Dzielnica Śródmieście m. st. Warszawy Ulica Łazienkowska. www.srodmiescie.warszawa.pl. [dostęp 2015-10-16].
  2. Warszawa1939.pl. www.warszawa1939.pl. [dostęp 2015-10-16].
  Ulica Rozbrat – jedna z ulic warszawskiego Śródmieścia, biegnąca poniżej skarpy wiślanej. Ma ok. 1 km długości.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.