• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Łódzka w Kaliszu

  Przeczytaj także...
  Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR) – polska organizacja skupiająca ratowników wodnych. WOPR jest specjalistycznym stowarzyszeniem o zasięgu ogólnokrajowym, powstałym na podstawie zarządzenia nr 74 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z dnia 11 kwietnia 1962 roku, uzyskało osobowość prawną 9 października 1967 roku na podstawie decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych. Zostało włączone do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego ustawą z dnia 8 września 2006 roku.Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)
  Ulica – droga wytyczona i zbudowana na obszarze zurbanizowanym (głównie w mieście, ale także w osadzie oraz czasem na wsi), której współcześnie zazwyczaj nadaje się oficjalnie urzędową nazwę własną.
  Ulica Łódzka w Winiarach

  Ulica Łódzka – jedna z najważniejszych i najruchliwszych ulic Kalisza. Ma około 4,7 km długości dzięki czemu plasuje się na trzecim miejscu pod względem najdłuższych ulic miasta. Jest częścią drogi krajowej nr 12. W pobliżu fabryki Winiary znajduje się podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

  Dacia - marka rumuńskich samochodów osobowych i dostawczych powstała w 1952 roku pod nazwą Uzina de Autoturisme Piteşti w mieście Mioveni. Marka od początku współpracowała z koncernem Renault. Nazwa pochodzi od Dacji - historycznej rzymskiej krainy na terenie obecnej Rumunii. Obecnie Dacia jest filią francuskiego koncernu Renault oraz największym rumuńskim eksporterem.Droga krajowa nr 12 – droga krajowa klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego) biegnąca równoleżnikowo przez obszar Polski od granicy z Niemcami w Łęknicy do granicy z Ukrainą w Dorohusku-Berdyszczach. Przebiega przez 6 województw: lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Przecina drogę krajową nr 18 (docelowo autostradę A18) na węźle Królów i autostradę A1 na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego (wiaduktem, bez węzła). Wschodnie odcinki trasy są częścią trasy europejskiej E372 (od Kurowa do Piask) i E373 (od Lublina do granicy z Ukrainą). Całkowita długość drogi nr 12 wynosi 746 km (z uwzględnieniem odcinków oznaczonych jako S12).

  Przebieg[]

  Ulica Łódzka zaczyna się na ul. Warszawskiej. Po ponad kilometrze dochodzi do niej Trasa Bursztynowa. Za Cmentarzem Tynieckim przechodzi nad rzeką Swędrnią. Ulica kończy się na granicy miasta. Do skrzyżowania z ulicą Rajskowską jest to droga jednojezdniowa czteropasmowa. Przebiega przez trzy dzielnice - Tyniec, Rajsków i Winiary. Do mostu na Swędrni stanowi granicę między dwoma pierwszymi. Od tego miejsca do granicy miasta ulica Łódzka do 2012 ma zostać gruntownie zmodernizowana.

  Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” – specjalna strefa ekonomiczna ustanowiona została rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 kwietnia 1997 i będzie funkcjonować do końca 2020 roku. Obejmuje 41 podstref położonych w czterech województwach południowo-zachodniej Polski. Zajmują one łącznie powierzchnię 2212,23 ha.Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).

  Obiekty[]

 • zabytek Zakład Karny, nr. 2
 • Kaliskie Towarzystwo Tenisowe, nr. 19
 • Miejski Klub Sportowy Calisia, nr. 19
 • Ośrodek Sportu Rehabilitacji i Rekreacji, nr. 19-29
 • Kaliski Okręgowy Związek Piłki Nożnej, nr. 19A
 • Hotel Bursztyn, nr. 29
 • Kaliski Szkolny Związek Sportowy, nr. 29
 • rejonowe WOPR, nr. 29
 • stacja benzynowa PKN Orlen, nr. 31
 • salon Renault i Dacii Auto Lider, nr. 69
 • Polski Związek Motorowy, nr. 97
 • Cmentarz Tyniecki, nr. 106
 • ogródki działkowe "Na Skarpie"
 • Winiary-Nestlé, nr. 151-153
 • Komunikacja[]

  Ulicą Łódzką kursują następujące linie autobusowe Kaliskich Linii Autobusowych:

  Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.Szlak Bursztynowy (ul. Szlak Bursztynowy, Trasa Bursztynowa) – śródmiejska obwodnica Kalisza, która łączy ulicę Łódzką z ulicą Górnośląską i ma 3,2 km długości. Zrealizowano już wszystkie trzy etapy:
 • 1 (Hanki Sawickiej - Winiary Osiedle)
 • 1A (Hanki Sawickiej - Opatówek)
 • 1B (Hanki Sawickiej - Opatówek)
 • S1 (Hanki Sawickiej - Winiary Osiedle)
 • S2 (Kampus PWSZ - Winiary Osiedle)
 • Znajduje się tutaj 18 przystanków.

  Przypisy

  1. Miasto dla cierpliwych. Radio Centrum. [dostęp 23 maja 2009].
  2. Rozkład jazdy KLA. Kaliskie Linie Autobusowe. [dostęp 5 maja 2011].

  Bibliografia[]

 • Opracowanie zbiorowe, Kalisz plus 1 - plan miasta, Wydawnictwo Demart, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89472-76-2
 • Panorama Firm
 • Winiary – skrócona nazwa fabryki przetwórstwa spożywczego, zlokalizowanej w kaliskiej dzielnicy (do 1976 samodzielnej wsi) Winiary.Jezdnia – część drogi kołowej przeznaczonej dla ruchu pojazdów. Może składać się z jednego lub kilku pasów ruchu. Częścią jezdni nie są wydzielone torowiska.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Swędrnia – rzeka mająca swe źródło w Lipiczu Oleandrach w gminie Goszczanów (powiat sieradzki). Jest prawym dopływem Prosny i wpada do niej w granicach administracyjnych Kalisza.
  Zakład Karny w Kaliszu - zakład karny typu zamkniętego na Tyńcu w Kaliszu, przeznaczony dla mężczyzn odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy. W oddziale zewnętrznym przebywają skazani zakwalifikowani do odbywania kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu półotwartego dla odbywających karę po raz pierwszy.
  Tyniec – prawobrzeżna dzielnica Kalisza, położona na północny wschód od Śródmieścia, nad Kanałem Bernardyńskim i Swędrnią, włączona do miasta w 1906 i 1934, do 1935 siedziba gminy Tyniec; pełni funkcje mieszkaniowe.
  Rajsków – to dawna wieś położona poniżej dzielnicy Tyniec, między rzekami Prosną i Swędrnią. Powstanie wsi, którą osadzono na prawie niemieckim datuje się na XIII wiek. W 1827 roku liczył 221 mieszkańców , a w końcu XIX wieku 280. Obecnie tę dzielnicę Kalisza zamieszkuje około 1 800 mieszkańców. Dzielnica ma charakter jednorodzinny i rekreacyjny.
  Renault S.A. to istniejący od 1899 r. we Francji producent samochodów, będący zarazem jedną z najstarszych firm samochodowych. Koncern zatrudnia 130 tys. pracowników na całym świecie, z czego 63 tys. we Francji, jednak jedynie około 20% produkcji realizuje we Francji. Odsetek ten jest nieco wyższy w przypadku silników (29%).
  Nestlé S.A. - korporacja o zasięgu globalnym założona w 1866 roku przez niemieckiego farmaceutę Henriego Nestlé. Główna siedziba firmy mieści się w Vevey w Szwajcarii. Nestlé jest największą firmą światową z branży spożywczej z obrotami rzędu 100 mld franków szwajcarskich rocznie oraz największym producentem żywności na świecie. Działa w ponad 80 krajach, sprzedając swoje produkty pod postacią ponad 8000 marek (w Polsce dostępnych jest 600 produktów). Bezpośrednio zatrudnia 275 tys. osób, a pośrednio około 1 200 tys. Spółka publiczna notowana na szwajcarskiej giełdzie virt-x, jej ADR-y notowane są w USA na rynku over-the-counter. W Polsce rozpoczęła działalność w roku 1993, wprowadzając kawę rozpuszczalną Nescafé oraz kakao Nesquik.
  Winiary – prawobrzeżna dzielnica Kalisza położona we wschodniej części miasta, ograniczona Prosną oraz Swędrnią i Pokrzywnicą; w źródłach pisanych od 1294; w granicach administracyjnych od 1976 (włączono wtedy wsie Winiary i Okręglica); pełni funkcje mieszkalne, przemysłowe i rekreacyjne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.