• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ukraińskie Papieskie Wielkie Seminarium św. Jozafata w Rzymie

  Przeczytaj także...
  Janikulum (wł. Gianicolo, łac. Ianiculum) – wzgórze w obrębie Rzymu, stolicy Włoch, na prawym brzegu Tybru. Na jego szczycie stoi pomnik Giuseppe Garibaldiego. Mimo, że jest jednym z najwyższych w granicach dzisiejszego Rzymu, nie jest zaliczany do historycznych siedmiu wzgórz; leży bowiem na zachód od Tybru i poza murami starożytnego miasta.Bazylianie (łac.: Ordo Sancti Basilii Magni, skrót: OSBM) – szereg zgromadzeń zakonnych, wywodzących swój rodowód od św. Bazylego Wielkiego, którego Pisma Ascetyczne leżą u podstaw konstytucji kongregacji. Istnieje kilka formacji bazyliańskich. W ponad tysiącletniej historii życie zakonników bazyliańskich ulegało modyfikacjom. Do najbardziej znanych reformatorów należą św. Teodor Studyta, św. Teodozjusz Pieczerski, św. Jozafat Kuncewicz, Józef Welamin Rutski.
  Sofron Stefan Mudry (ur. 27 listopada 1923) – duchowny greckokatolicki, święcenia kapłańskie przyjął 25 grudnia 1958. 2 marca 1996 mianowany koadiutorem iwanofrankowskim, konsekrowany na biskupa 12 maja 1996. Po przejściu na emeryturę biskupa Dmyterki przejął rządy w eparchii jako ordynariusz. 2 czerwca 2005 przeszedł na emeryturę.

  Ukraińskie Papieskie Wielkie Seminarium św. Jozafata w Rzymie, znane również jako kolegium św. Jozafata - greckokatolickie seminarium, założone w 1897 w Rzymie jako Papieskie Kolegium Ruskie pod opieką oo. Jezuitów, przy cerkwi św. św. Sergiusza i Bakchusa w Rzymie.

  W 1904 opiekę nad seminarium przejęli bazylianie. Kiedy po I wojnie światowej wzrosła ilość ukraińskich studentów teologii, papież Pius XI podjął decyzję o budowie większego budynku na potrzeby Seminarium. Nowy budynek seminarium powstał na wzgórzu Janikulum, został oddany do użytku w 1932. Od 1942 jest również rezydencją apostolskiego wizytatora dla grekokatolików w zachodniej Europie.

  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).Pius XI (łac. Pius XI, właśc. Ambrogio Damiano Achille Ratti; ur. 31 maja 1857 w Desio, zm. 10 lutego 1939 w Watykanie) – arcybiskup Mediolanu (1921-1922), papież w okresie od 6 lutego 1922 do 10 lutego 1939 i 1. Suweren Państwa Miasto Watykan od 7 czerwca 1929 do 10 lutego 1939.

  Po II wojnie światowej było to jedyne na świecie seminarium greckokatolickie. Liczba studentów wynosiła od 20 do 50. Studenci Seminarium studiują obecnie na różnych uniwersytetach rzymskich, a w Seminarium uczą się liturgii, obrzędów oraz przedmiotów ukrainoznawczych.

  Rektorami Seminarium byli: Łazar Berezowśkyj, Dionisij Hołowećkyj, Josyf Łabaj, Josyf Zajaczkiwśkyj, Irynej Nazarko, Jeronim Chymij, Sofron Mudry, Henezij Wiomar.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.