• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ukraiński Związek Siczowy

  Przeczytaj także...
  Armia Austro-Węgier (albo Armia Monarchii Austro-Węgierskiej) (niem. Gemeinsame Armee, kaiserliche und königliche Armee, k.u.k. Armee czyli cesarska i królewska Armia; do 1867 p.n. kaiserlich königliche Armee, k.k. Armee czyli cesarsko-królewska Armia) – wspólne wojska monarchii austro-węgierskiej. Wchodziły w skład wojsk lądowych (Landstreitkrräfte).Michał Hieronim Bobrzyński (ur. 30 września 1849 w Krakowie, zm. 3 lipca 1935 w Łopuchówku koło Poznania) – polski historyk i konserwatywny polityk, namiestnik Galicji.
  Iwano-Frankiwsk, hist. Stanisławów (ukr. Івано-Франківськ, ros. Ивано-Франковск; do 1962 Stanisławów, ukr. Станіслав lub Станіславів; jid. סטאַניסלעװ, Stanislew) – miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie, ok. 222 tys. mieszkańców (2008), prawa miejskie od 1662, dawna rezydencja magnaterii polskiej.

  Ukraiński Związek Siczowy – centrala organizująca i koordynująca działania wszystkich Towarzystw "Sicz".

  19 kwietnia 1908 w Stanisławowie powołano przez siczowy zjazd krajowy Naczelny Komitet Siczowy. W grudniu 1912 powołał on organizację Ukraiński Związek Siczowy (USS).

  USS wydawał własny organ - "Siczowy Wisti". Już w pierwszym numerze pisma wydrukowano apel, aby wszyscy siczowcy, w ramach armii austro-węgierskiej, przygotowywali się do walki z Moskalami o wyzwolenie braci znad Dniepru.

  Związek Strzelecki (popularnie nazywany „Strzelcem”) – paramilitarna organizacja społeczno-wychowawcza powstała w 1910 roku we Lwowie i działająca do 1914 r. będąca podstawą budowania struktur wojskowych Legionów Polskich. Nazwę tę nosiła organizacja paramilitarna w okresie 1918–1939. Do tradycji Związku nawiązują niektóre istniejące obecnie organizacje paramilitarne.Sicz (właściwie Towarzystwo Gimnastyczno-Pożarnicze "Sicz") - ukraińska organizacja sportowa i przeciwpożarowa, założona w Galicji w 1900, działająca również na Bukowinie, Zakarpaciu i emigracji.

  Zarząd USS zdecydował o przekształceniu "Siczy" w organizację paramilitarną. Do Wiednia pojechał generalny ataman Kyrył Trylowśkyj i uzyskał poparcie dla sprawy ze strony Sztabu Generalnego. Jednak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zażądało aprobaty statutu organizacji ze strony namiestnika Galicji - Michała Bobrzyńskiego. Jego opinia była negatywna, i MSW statutu nie zatwierdziło.

  Kyrył Trylowśkyj, ukr. Кирило Трильовський (ur. 6 maja 1864 we wsi Bohutyn w powiecie złoczowskim, zm. 19 października 1941 w Kołomyi) – ukraiński działacz społeczny i polityczny, adwokat, publicysta, wydawca. Poseł do Reichsratu (Izby Posłów) w Wiedniu 1907-1918. Poseł na Sejm Krajowy Galicji 1911-1918. Członek Ukraińskiej Rady Narodowej.

  Dlatego też Trylowśkyj udał się do namiestnika z przetłumaczonym na język ukraiński statutem polskiego zarejestrowanego Związku Strzeleckiego. Ten był zmuszony w związku z tym zatwierdzić statut nowej organizacji, jednak pod warunkiem, że ogniwa i organizacje terenowe nie będą łączyć się w strukturę ogólnokrajową.

  W pierwszej połowie 1913 powstało nieoficjalne Towarzystwo Ukraińskie Strzelców. Po dwukrotnych nieudanych próbach rejestracji statutu, członkowie Towarzystwa weszli w skład Towarzystwa USS.

  Organizacja we Lwowie działała do 1924.

  Zarząd:

 • generalny ataman - Kyrył Trylowśkyj
 • główny esauł - J. Wesołowskyj
 • główny pisarz - M. Walickyj
 • główny skarbnik - S. Winnikiw
 • główny oboźny - D. Katamaj
 • główny czetar - F. Kałynowycz
 • Literatura[]

 • Tadeusz Dąbkowski - "Ukraiński ruch narodowy w Galicji Wschodniej 1912-1923", Warszawa 1985 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.