• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uklejna

  Przeczytaj także...
  Beskid Wyspowy (513.49) – część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m).Mały Szlak Beskidzki – szlak turystyczny o długości 137 km znakowany kolorem czerwonym, biegnący od Straconki w Bielsku-Białej (Beskid Mały) po Luboń Wielki (Beskid Wyspowy). Jest czwartym pod względem długości szlakiem polskich Karpat. Prowadzi przez tereny Beskidów, które omija swoim przebiegiem Główny Szlak Beskidzki – Beskid Mały, Beskid Makowski oraz Beskid Wyspowy.
  Krowia Góra (456 m) – wzniesienie na zachód od Myślenic, położone na zachodnim krańcu Pogórza Wiśnickiego. Tuż po południowo-zachodniej stronie Krowiej Góry znajduje się drugie, wyższe od niej wzniesienie Grodzisko (502 m). Wzniesienia te oddzielone są od siebie Przełęczą Niwka przez którą prowadzi lokalna droga z Trzemeśni.

  Uklejna (677 m) – szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny, które według Jerzego Kondrackiego należy do Beskidu Wyspowego. Na mapach i w przewodnikach turystycznych pasmo to zaliczane jest przeważnie do Beskidu Makowskiego, zwykle jednak opisywane jest właśnie razem z Beskidem Wyspowym.

  Raba – jest rzeką w południowej Polsce, płynie przez województwo małopolskie, w 86% znajduje się w strefie karpackiej.Bulina – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Myślenice. Wieś jest częścią składową sołectwa Łęki, mimo to ma własnego sołtysa.

  Uklejna jest pierwszą, licząc od północy, kulminacją głównego grzbietu Pasma Lubomira i Łysiny. Zachodnie zbocze, opadające w dolinę Raby, jest zarazem początkowym odcinkiem tego grzbietu. Południowy stok obniża się ku dolinie Kobylaka (Talagówki), wschodni – Trzemeśnianki, zaś na północny wschód odbiega grzbiet Grodziska (502 m) i Krowiej Góry (456 m), przechodzący następnie w Pasmo Glichowca. Stoki zachodnie i południowe (a także pozostałe w partiach podszczytowych) charakteryzują się większym nachyleniem w porównaniu ze zboczami eksponowanymi na północ czy wschód. Góra jest zalesiona oprócz terenów na wschodnim stoku, gdzie znajduje się Styrek – przysiółek Buliny, oraz na południowo-wschodnim stoku myślenicka Tajsówka. U zachodnich podnóży Uklejnej leży Zarabie będące dzielnicą Myślenic, wyżej natomiast usytuowany jest rezerwat przyrody Zamczysko nad Rabą i ruiny zamku.

  Kobylak – potok, dopływ Raby. Na niektórych mapach ma nazwę Talagówka. Ma źródło na wysokości 552 m w dolinie między wzniesieniami Uklejnej i Chełmu, na osiedlu Talagówka, obecnie należącym do miasta Myślenice. Spływa w północno-zachodnim kierunku głęboką doliną między tymi wzniesieniami, krótko przed ujściem do Raby zmienia kierunek na północny. Uchodzi do niej jako prawy dopływ. Następuje to w należącej do Myślenic dzielnicy Zarabie na wysokości 290 m, w miejscu o współrzędnych 49°49′07,9″N 19°56′13,9″E/49,818861 19,937194.Trzemeśnia – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Myślenice. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krakowskim.

  Szlaki turystyczne[]

  szlak turystyczny czerwony Mały Szlak Beskidzki na odcinku Myślenice – Uklejna – ŚliwnikDziałekKudłacze szlak turystyczny niebieski Myślenice – trawers północnego stoku Uklejnej – przełęcz Niwa – Trzemeśnia

  Przypisy

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  2. Beskid Wyspowy 1:50 000. Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.
  3. Andrzej Matuszczyk: Beskid Wyspowy. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2001. ISBN 83-85557-86-5.
  4. Beskid Makowski. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Wyd. Compass, 2007. ISBN 978-83-60240-37-3.
  Od lewej: Uklejna, Grodzisko, Krowia Góra
  Trzemeśnianka – potok będący prawobrzeżnym dopływem Raby. Powstaje w miejscowości Poręba z połączenia potoku Kamieniczanka spływającego spod Przełęczy Suchej z innym nienazwanym potokiem spływającym spod północnych stoków Działka. Obydwa te potoki spływają z wzniesień Pasma Lubomira i Łysiny, które według regionalnego podziału Polski Jerzego Kondrackiego zaliczane są do Beskidu Wyspowego. Tak więc Trzemeśnianka tylko swoje górskie źródła ma w Beskidzie Wyspowym, płynie zaś głównie przez Pogórze Wiśnickie. Płynie przez podłoże zbudowane z piaskowców oraz łupków istebniańskichŚliwnik (619, 620 m) – szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny, które przez Jerzego Kondrackiego włączane jest do Beskidu Wyspowego, na mapach jednak i w przewodnikach turystycznych zaliczane jest do Beskidu Makowskiego. Leży w północno-zachodniej części pasma; jego południowe stoki opadają w dolinę Ziębówki, zachodnie – Kobylaka, zaś na północno-wschodnim zboczu bierze początek potok Trzemeśnianka. Łączą się tu grzbiety Chełmu oraz Uklejnej, odbiegające ze szczytu odpowiednio na zachód i północ. Sama kopuła szczytowa jest zarośnięta lasem, lecz poniżej ok. 570 m, na zachodnim stoku i szerokiej przełęczy w grzbiecie przebiegającym w stronę Chełmu, znajdują się zabudowania myślenickiego osiedla Talagówka z kościołem pw. Świętego Krzyża. Prowadzi tam, jak również do sąsiednich osiedli, asfaltowa szosa z Zarabia.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zarabie – dzielnica Myślenic (województwo małopolskie), położona na prawym brzegu Raby (czyli za Rabą). Pełni funkcje letniskowe i wypoczynkowe m.in. dla mieszkańców Myślenic i pobliskiego Krakowa. Rozwój po I wojnie światowej – budowa willi i pensjonatów, jazu na rzece (1921), co umożliwiło kąpiele i uprawianie sportów wodnych. W 1989 oddano do użytku wyciąg krzesełkowy na górę Chełm (Beskid Myślenicki). Znajduje się tu także Park Przygody.
  Jerzy Aleksander Kondracki (ur. 1 listopada 1908 w Warszawie, zm. 13 kwietnia 1998 koło Villach w Austrii) – polski geograf, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor najbardziej znanej regionalizacji fizycznogeograficznej Polski.
  Andrzej Matuszczyk (ur. 1944 w Krakowie) – polski działacz turystyczny, autor licznych przewodników po Beskidach (46 pozycji) oraz map turystycznych (25 tytułów).
  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Działek (622 m) – szczyt w Paśmie Lubomira i Łysiny. Według Jerzego Kondrackiego pasmo to należy do Beskidu Wyspowego. Na mapach i w przewodnikach turystycznych zaliczane jest zazwyczaj do Beskidu Makowskiego.
  Grodzisko (502 m) – wzniesienie na południowy wschód od Myślenic, położone na zachodnim krańcu Pogórza Wiśnickiego. Ma 2 wierzchołki, obydwa o wysokości 502 m. Znajduje się w bocznym odchodzącym od Uklejnej grzbiecie. Po północno-wschodniej stronie Grodziska znajduje się drugie, niższe wzniesienie zwane Krowią Górą (456 m). Wzniesienia te oddzielone są od siebie Przełęczą Niwka przez którą prowadzi lokalna droga z Trzemeśni.
  Myślenice – miasto powiatowe w woj. małopolskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Myślenice. Jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.