• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ukiel

  Przeczytaj także...
  Gutkowo (niem. Göttkendorf)– osiedle (jednostka pomocnicza gminy), część oficjalnego podziału administracyjnego Olsztyna, położone w północno-zachodniej części miasta, nad Jeziorem Ukiel (Krzywym). Dawniej podolsztyńska wieś, której część obszaru w 1987 włączono do granic administracyjnych miasta jako osobną dzielnicę. Na terenie osiedla znajdują się jeziora Redykajny i Tyrsko (potocznie zwane Żbikiem). Administracyjnie osiedle Gutkowo obejmuje osiedle Łupstych.Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.
  Twoje Linie Kolejowe (skrótowiec TLK) – nazwa handlowa (marka) dziennych oraz nocnych pociągów pospiesznych uruchamianych przez spółkę PKP Intercity S.A. od 4 kwietnia 2005. Głównym konkurentem pociągów są dwie marki Przewozów Regionalnych - interREGIO oraz REGIOekspres.

  Ukiel (lub Jezioro Krzywe – nazwa nieoficjalna) – jezioro położone na Pojezierzu Olsztyńskim, w północno-zachodniej części Olsztyna pomiędzy osiedlami Dajtki, Gutkowo i Likusy.

 • Klasa czystości: II (2004 r.)
 • Kategoria podatności na degradację: II (2004 r.)
 • Jezioro składa się z 4 plos (basenów jeziornych) – Gutkowskie, Przejma, Łupstychskie i Olsztyńskie – połączonych cieśninami; brzegi wysokie, przeważnie strome, miejscami zalesione; kilka małych cieków; odpływ przez Kortówkę i Jezioro Kortowskie do Łyny.

  Likusy - osiedle (jednostka pomocnicza gminy), stanowiące część oficjalnego podziału administracyjnego Olsztyna, położone w północno-zachodniej części miasta, nad Jeziorem Ukiel. Na jej terenie znajduje się również Jezioro Sukiel. Administracyjnie osiedle Likusy obejmuje osiedle Podlesie.Klasy czystości wód – sposób klasyfikacji wód na podstawie ich przeznaczenia użytkowego i czystości stosowany w Polsce w latach 1970–2004.

  Część północna – Gutkowska – ma powierzchnię 117,9 ha i głębokość maksymalną 43 m. Jest ona otoczona polami uprawnymi i zabudową dzielnic OlsztynaGutkowo i Likusy. Ploso środkowe – Przejma – łączące pozostałe części zbiornika, o powierzchni 84,9 ha i głębokości 40 m, otaczają lasy i pola uprawne. Najbardziej wysunięta na zachód zatoka zwana Łupstychską ma powierzchnię 85,4 ha i głębokość maksymalną 32 m. Otaczają ją pola uprawne i lasy, przy brzegu zachodnim leży osiedle Łupstych. Część Olsztyńska zajmuje powierzchnię 120,4 ha, jej głębokość maksymalna wynosi 20 m. W pobliżu plosa Olsztyńskiego, praktycznie już poza granicami zlewni bezpośredniej, znajduje się osiedle domków jednorodzinnych Dajtki. Od strony Dajtek linia brzegowa jeziora jest urozmaicona zatoką zwaną Miłą. Niegdyś znajdowała się nad nią stanica wodna PTTK, obiekt został rozebrany ok. 2007 r.

  Jezioro Kortowskie – jezioro przepływowe położone w południowo-zachodniej części Olsztyna w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnic Słoneczny-Stok, Dajtki i Kortowo – kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w zlewni Łyny-Pregoły.Łyna (ros. Лава, Ława, niem. Alle, prus. Alna) – rzeka w północno-wschodniej Polsce (województwo warmińsko-mazurskie) i Rosji (Obwód kaliningradzki). Lewy dopływ Pregoły. Płynie przez Pojezierze Olsztyńskie i Nizinę Sępopolską.

  Ukiel jest największym jeziorem w Olsztynie, znajdują się przy nim ośrodki wypoczynkowe, przystanie żeglarskie (w tym przystań Olsztyńskiego Klubu Sportowego), kajakowe oraz plaża miejska. Od kilkunastu lat na terenie jeziora prowadzone są zabiegi rekultywacyjne, zmierzające do poprawy i utrzymania dobrej jakości jego wód.

  Dajtki (niem. Deuthen) – największe olsztyńskie osiedle domków jednorodzinnych, położone w południowo-zachodniej części miasta, pomiędzy jeziorami Ukiel (po stronie północnej) i Kortowskim (po stronie wschodniej). Od południa i zachodu sąsiaduje z lasami. Przez Dajtki przebiega droga wylotowa z Olsztyna w kierunku Ostródy, widać ją w prawej części zdjęcia (obwodnica Dajtek, DK16).PKP Intercity, PKP IC – spółka akcyjna grupy PKP, obsługująca kolejowe przewozy pasażerskie. Uruchamia pociągi kategorii: Express InterCity (EIC) i Twoje Linie Kolejowe (TLK). Oferuje przewozy w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia.

  W rozkładzie jazdy pociągów przewoźnika PKP Intercity na okres 2011/2012 jeden z kursujących między Olsztynem a Warszawą pociągów kategorii TLK nosił nazwę "Ukiel". Wyruszał on rano ze stolicy do Olsztyna, a wracał wieczorem, stanowiąc odpowiednio pierwsze i ostatnie w ciągu dnia połączenie bezpośrednie w tej relacji. Nowy rozkład jazdy 2012/2013 nie zawiera już w siatce połączeń pociągu TLK "Ukiel". W rozkładzie jazdy 2014/2015 połączenie to powróciło.

  W granicach administracyjnych Olsztyna obecnie leży 15 jezior, z czego 13 przekracza 1 ha powierzchni. Łącznie wszystkie jeziora zajmują 725 ha, co równa się 8,25% powierzchni całego miasta. W zachodniej części Olsztyna jeziorność wynosi 40%, a we wschodnich stronach 8%.Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) – stowarzyszenie powstałe z połączenia w 1950 roku Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, grupujące turystów i krajoznawców. Towarzystwo stawia sobie za zadanie upowszechnianie na terenie Polski turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa.

  Wokół jeziora zlokalizowane jest całoroczne Centrum Rekreacyjno-Sportowe "Ukiel" w Olsztynie.

  Galeria[]

 • Jezioro z perspektywy lotu ptaka. Widok w stronę Łupstycha

 • Widok śródmieścia Olsztyna od strony jeziora

 • Molo na plaży miejskiej

 • Zachód Słońca nad Jeziorem Ukiel

  Kortówka – struga w Polsce w mieście Olsztyn. Bierze swój początek w jeziorze Ukiel, przepływa przez Jezioro Kortowskie i uchodzi do Łyny.Łupstych (lub Łupsztych - nazwa nieoficjalna) – dawna wieś (niem. Abstich), obecnie część dzielnicy administracyjnej Gutkowo w Olsztynie.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona poświęcona Jezioru Ukiel
 • Galeria zdjęć Jeziora Ukiel
 • Jezioro Ukiel w informatorze turystyczno-przyrodniczym www.jezioro.com.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.