• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Układ planetarny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  HR 8832 (także: GJ 892, HD 219134) – gwiazda w gwiazdozbiorze Kasjopei, będąca pomarańczowym karłem o typie widmowym K3 V. Znajduje się około 21 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazda posiada układ planetarny złożony z sześciu znanych planet.Pas planetoid – obszar Układu Słonecznego znajdujący się między orbitami Marsa i Jowisza. Krąży w nim wiele ciał różnej wielkości, nazywanych planetoidami. Pas planetoid nazywany jest też głównym pasem, ponieważ w Układzie Słonecznym istnieją również inne zbiory małych ciał: pas Kuipera, dysk rozproszony i obłok Oorta, oraz wiele mniejszych skupisk, takich jak planetoidy bliskie Ziemi, centaury czy trojańczycy.
  Zdjęcie w podczerwieni czterech planet układu HR 8799
  Podobne układy planetarne: 55 Cancri A i Układ Słoneczny w tej samej skali

  Układ planetarnyplanety i inne ciała niebieskie, krążące wokół centralnej gwiazdy lub układu gwiazd. System planetarny, w którym znajduje się Ziemia nosi nazwę Układu Słonecznego.

  Kepler-62 – układ planetarny składający się z pięciu znanych planet odkryty w 2013 przez Teleskop Kosmiczny Kepler; gwiazdę centralną układu stanowi pomarańczowy karzeł. Układ położony jest w gwiazdozbiorze Lutni i oddalony jest o 1200 lat świetlnych od Ziemi.HR 8799 – młoda gwiazda zmienna należąca do typu widmowego F, położona w gwiazdozbiorze Pegaza, odległa o 129 lat świetlnych (40 parseków) od Ziemi, posiadająca przynajmniej cztery egzoplanety.

  Spis treści

 • 1 Odkrycia
 • 2 Metody badań
 • 3 Charakterystyka układów
 • 4 Układy o największej liczbie odkrytych planet
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Odkrycia[edytuj kod]

  Pierwszy pozasłoneczny układ planetarny został odkryty przez polskiego astronoma Aleksandra Wolszczana w 1992 roku wokół pulsara PSR 1257+12 (Lich): krążą w nim trzy planety. Do dziś znanych jest siedem układów, w których gwiazdą centralną jest pulsar.

  Do 12 maja 2016 Encyklopedia pozasłonecznych układów planetarnych stwierdzała istnienie 2550 pozasłonecznych systemów planetarnych (w tym 577 systemów wielokrotnych, czyli z więcej niż jedną planetą pozasłoneczną).

  Lich, PSR 1257+12 – pulsar milisekundowy, odległy od Ziemi o 980 lat świetlnych, wokół którego krążą pierwsze odkryte planety pozasłoneczne. Układ składa się z gwiazdy centralnej – pulsara i trzech planet odkrytych przez polskiego astronoma, Aleksandra Wolszczana.Linia śniegu – w astrofizyce i planetologii oznacza odległość od protogwiazdy, poza którą dysk protoplanetarny jest w czasie formowania się planet na tyle chłodny, że następuje zestalenie wody, a także innych substancji lotnych, w tym amoniaku i metanu. Temperatura linii śniegu wynosi około 150 K (ok. −120 °C), a jej dokładna wartość zależy od gęstości dysku protoplanetarnego i rozważanej substancji. Dla różnych substancji lotnych można rozważać kilka "linii śniegu", w związku z ich różnymi temperaturami zestalania. Najbliżej gwiazdy powstają ziarna lodu wodnego, w większej odległości kondensuje kolejno: dwutlenek węgla, metan i tlenek węgla.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kepler-20 – gwiazda typ widmowego G, oddalona o około 950 lat świetlnych od Ziemi, położona w gwiazdozbiorze Lutni. Jest nieznacznie mniejsza i lżejsza od Słońca. Posiada układ planetarny składający się z pięciu planet. Jest to pierwszy znany układ pozasłoneczny, w skład którego wchodzą planety podobne rozmiarami do Ziemi, orbitujące wokół gwiazdy podobnej do Słońca; jednak planety te – Kepler-20e i Kepler-20f – znajdują się poza ekosferą, a temperatury ich powierzchni szacowane są odpowiednio na 760 i 427 °C. Odkrycia układu dokonano dzięki Teleskopowi Kosmicznemu Keplera.
  Masa Jowisza – jednostka masy równa masie Jowisza (1,8986 × 10 kg, 317,83 mas Ziemi; 1 masa Ziemi wynosi 0,00315 mas Jowisza). Jednostka ta jest używana do mierzenia mas gazowych olbrzymów, a najczęściej planet pozasłonecznych. Symbol masy Jowisza to MJ.
  Planeta zewnętrzna to planeta, której orbita leży w zewnętrznym obszarze rozpatrywanego systemu planetarnego. W Układzie Słonecznym granicą części "wewnętrznej" i "zewnętrznej" jest pas planetoid, planetami zewnętrznymi są więc wszystkie planety-olbrzymy: Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.
  Gliese 876 – czerwony karzeł o typie spektralnym M4V, oddalony od Ziemi o 15 lat świetlnych. Znajduje się w konstelacji Wodnika. Gliese 876 jest o ponad połowę mniejsza od Słońca. Na chwilę obecną znane są cztery okrążające tę gwiazdę planety, z których jedna ma masę o ponad połowę mniejszą od masy Neptuna.
  Kepler-11 – żółty karzeł należący do typu widmowego G znajdujący się około 2000 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Łabędzia. 2 lutego 2011 ogłoszono odkrycie przy użyciu Teleskopu Kepler, w którego polu widzenia znajduje się Kepler-11, sześciu planet orbitujących wokół gwiazdy. Wszystkie z nich są większe niż Ziemia i znajdują się na bardzo małych orbitach.
  Gliese 876 b – planeta pozasłoneczna okrążająca gwiazdę Gliese 876. Planeta została odkryta w 1998 roku i była pierwszą znaną planetą orbitującą wokół czerwonego karła. Gliese 876 b jest częścią systemu planetarnego Gliese 876, w skład którego wchodzą również odkryte później planety Gliese 876 c, Gliese 876 d i Gliese 876 e.
  Rezonans orbitalny – w mechanice nieba zjawisko związane z obiegiem dwóch ciał niebieskich (np. planet) wokół masywnego obiektu (np. gwiazdy), przy czym obydwa obiegające masywny obiekt ciała pozostają w pewnym związku grawitacyjnym pomiędzy sobą, tak, iż na określoną liczbę okrążeń jednego wypada jakaś wielokrotność okrążeń drugiego. Należy dodać, że jedno z tych krążących ciał ma znacznie większą masę od drugiego i to jego oddziaływanie właśnie ma decydujący wpływ na powstanie rezonansu orbitalnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.077 sek.