• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ujsoły

  Przeczytaj także...
  Rajcza – wieś gminna w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Rajcza. Geograficznie położona jest w Beskidzie Żywieckim, w górnym biegu Soły na trasie linii kolejowej Żywiec-Zwardoń. W bezpośrednim sąsiedztwie Rajczy znajduje się Żywiecki Park Krajobrazowy. Miejscowość jest siedzibą gminy Rajcza. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.Andrzej Komoniecki - wójt żywiecki, żyjący w latach 1658 - 1729. W 1686 roku został burmistrzem a od roku 1688 został wójtem. Był fundatorem wielu znaków cechowych cechów żywieckich oraz kaplicy na górze, ówcześnie Borkowskiej, dziś Burgałowskiej wznoszącej się nad miastem.
  Woda Ujsolska – rzeka w południowej Polsce, w całości płynąca w obrębie Beskidu Żywieckiego. Również cała jej zlewnia znajduje się w tym mezoregionie. Na niektórych mapach nazywana jest również Ujsołą lub Białą Sołą. Powstaje z połączenia potoków Cicha i Glinka, przy czym ten ostatni uznaje się za górny bieg Wody Ujsolskiej.

  Ujsoływieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Ujsoły. Miejscowość jest siedzibą gminy Ujsoły. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.

  Kotelnica (766 m) – wzniesienie w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim, znajdujące się zachodnim, długim grzbiecie Krawcowego Wierchu. Grzbiet ten poprzez Glinkę, Kubieszówkę i Kotelnicę opada do wideł Bystrej i potoku Glinka w Ujsołach.Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.

  Położenie[]

  Wieś Ujsoły położona jest w południowej części województwa śląskiego, w Beskidzie Żywieckim, przy ujściu Bystrej do Wody Ujsolskiej. Pola i zabudowanie miejscowości znajdują się w dolinie Wody Ujsolskiej i dolnej części Bystrej, oraz na zboczach Wilczego Gronia, Kiczory, Hutyrowa, Urówki, Muńcuła i Kotelnicy, na wysokości około 540-600 m n.p.m..

  Bystra – potok, prawy dopływ rzeki Woda Ujsolska. Cała zlewnia Bystrej znajduje się w Beskidzie Żywieckim. Potok spływa głęboką doliną spod przełęczy Bory Orawskie w południowo-zachodnim kierunku i zasilany jest przez liczne potoki spływające z pasm górskich wznoszących się na obydwu zboczach tej doliny. Północno-zachodnie zbocza tworzą szczyty Rysianka, Lipowski Wierch, Boraczy Wierch i Redykalny Wierch, południowo-wschodnie biegnący granicą polsko-słowacka grzbiet od przełęczy Bory Orawskie po Krawców Wierch.Powiat żywiecki – powiat ziemski w Polsce (województwo śląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Żywiec. W latach 1945-1975 powiat żywiecki znajdował się w województwie krakowskim.

  Ujsoły znajdują się w odległości ok. 30 kilometrów od Żywca i ok. 9 kilometrów od drogi krajowej nr 69.

  Nazwa wsi[]

  Nazwa wsi zawdzięczają swoją nazwę pierwszym osadnikom. Jak podaje legenda – widząc w dolinie rzekę zawołali "Uj-Sol" co znaczyło "Wielka Soła". W rzeczywistości nazwa pierwotnie brzmiała Usoły, o czym wspomina Andrzej Komoniecki w swym "Dziejopisie Żywieckim": "...a Usoły że od rzeki Soły zasadzona wieś...". Przedrostek "uj" to zniekształcenie węgierskie, (Uj-Soły to węg. Nowe Soły) powstałe w czasie zaboru austriackiego.

  Zapolanka (853 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Mapa Geoportalu podaje wysokość 864 m. Znajduje się na południowo-zachodnim grzbiecie Redykalnego Wierchu, który poprzez Halę Redykalną, wierzchołek 1067 m, Zapolankę i Kiczorę opada do doliny Wody Ujsolskiej w Ujsołach. Południowo-wschodnie stoki Zapolanki opadają do doliny Jakubowskiego Potoku, północno-zachodnie do doliny Nickuliny.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Piesze szlaki turystyczne[]

  szlak turystyczny zielony Ujsoły – MuńcułPrzełęcz KotarzRycerzowa szlak turystyczny czarny Ujsoły – ZapolankaKręcichwosty (skrzyżowanie z żółtym szlakiem z Rajczy na Romankę)

  Zobacz też[]

 • Byłe przejście graniczne Ujsoły - Novoť
 • Przypisy

  1. Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna Gminy
 • Przełęcz Kotarz (975 m) – przełęcz w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w Grupie Wielkiej Raczy, pomiędzy szczytami Kotarza (1107 m) i Wiertalówki (1062 m), w grzbiecie oddzielającym dolinę potoku Danielka od doliny potoku Cicha. Przez przełęcz Kotarz biegnie droga leśna z miejscowości Ujsoły do Soblówki. Drogą tą poprowadzono też szlak rowerowy. Rejon przełęczy jest zalesiony. Krzyżują się na nim dwa szlaki turystyki pieszej.Województwo bielskie – województwo istniejące w południowej Polsce w latach 1975–1998 ze stolicą w Bielsku-Białej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wilczy Groń (668 m) – wzgórze w północno-zachodnim grzbiecie Kiczory w Beskidzie Żywieckim (w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki). Znajduje się w długim, niskim i wąskim grzbiecie odbiegającym od Kiczory i poprzez Wilczy Groń ciągnącym się po Czapel. Grzbiet ten oddziela dolinę Soły od doliny Nickuliny – jej dopływu.
  Żywiec (niem. Saybusch, czes. Živec) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, położone w Kotlinie Żywieckiej, u zbiegu rzek Soły i Koszarawy nad Jeziorem Żywieckim, na wysokości 345–350 m n.p.m. Mimo przynależności administracyjnej do województwa śląskiego, miasto leży na terytorium Małopolski.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Muńcuł lub Muńczoł, Muńcoł (1165 m) – masyw górski w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w Grupie Wielkiej Raczy, jednak nie w jej głównym grzbiecie, lecz w bocznym, który odgałęzia się od Wielkiej Rycerzowej i poprzez Małą Rycerzową, Wiertalówkę, Kotarz , przełęcz Kotarz i Muńcuł ciągnie się aż do doliny Soły w Ujsołach. Grzbiet ten w całości znajduje się na terenie Polski.
  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Urówka (824 m) – szczyt w Beskidzie Żywieckim należący do Grupy Wielkiej Raczy. Znajduje się w długim, północnym grzbiecie Kiczorki (Mładej Hory). Nieco powyżej Urówki grzbiet ten rozgałęzia się na dwa ramiona; północne z wzniesieniem Hutyrów i wschodnie Urówki. Południowe stoki Urówki opadają do doliny potoku Danielka, północne do doliny Wody Ujsolskiej, w zachodnie wcina się potok oddzielający Urówkę od grzbietu Hutyrowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.