• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ugo Bassi

  Przeczytaj także...
  San Marino, Republika San Marino (wł. Repubblica di San Marino) – państwo śródlądowe w Europie Południowej stanowiące enklawę na obszarze Włoch. Stolica kraju to San Marino.Republika Rzymska – krótko istniejące państwo w Italii podczas Wiosny Ludów, obejmujące terytorium Państwa Kościelnego.
  Pius IX (łac. Pius IX, właśc. Giovanni Maria Mastai Ferretti; ur. 13 maja 1792 w Senigallia, zm. 7 lutego 1878 w Watykanie) − papież w okresie od 16 czerwca 1846 do 7 lutego 1878, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}
  Ugo Bassi

  Ugo Bassi, właśc. Giuseppe Bassi (ur. 12 sierpnia 1801 w Cento, zm. 8 sierpnia 1849 w Bolonii) – włoski ksiądz i rewolucjonista, walczący o zjednoczenie Włoch.

  Alessandro Gavazzi (ur. 21 marca 1809 w Bolonii, zm. 9 stycznia 1889 w Rzymie) – włoski ksiądz, rewolucjonista, działacz patriotyczny i religijny.Treviso – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, w prowincji Treviso na Nizinie Weneckiej. Treviso stanowi ośrodek administracyjny tejże prowincji.

  Podjął studia na uniwersytecie w Bolonii, jednak zawód miłosny sprawił, że rozpoczął nowicjat u barnabitów. Śluby zakonne złożył w Rzymie w roku 1821. W zakonie zaprzyjaźnił się z Alessandrem Gavazzim. Jako ksiądz wędrował po całych Włoszech, wspomagając najuboższych. Jego proste i żarliwe kazania przyciągały tłumy wiernych. Kiedy w roku 1848 rozpoczęły się działania rewolucyjne, a Pius IX przyjął wobec ruchu zjednoczeniowego postawę liberalną, Bassi został kapelanem armii papieskiej. Jego elokwencja i dar przekonywania sprawiły, że do armii zgłaszało się wielu rekrutów. Z czasem stanowisko papieża stawało się coraz bardziej konserwatywne, Bassi próbował więc łagodzić gwałtowne protesty ludności bolońskiej. Wkrótce jednak całkowicie opowiedział się po stronie włoskich patriotów. 12 maja 1848 został ranny pod Treviso, wspierając ochotników walczących z Austriakami. Po ucieczce papieża i proklamowaniu Republiki Rzymskiej (1849), przyłączył się do oddziałów Garibaldiego, które stawiły opór żołnierzom francuskim. Wielokrotnie ryzykował życie, ratując rannych na polu bitwy i towarzysząc Garibaldiemu w przeprawie do San Marino.

  Uniwersytet Boloński – jeden z największych uniwersytetów we Włoszech. Najstarszy uniwersytet w zachodnim świecie (rok założenia: 1088), będący modelem dla innych średniowiecznych uniwersytetów. Otrzymał przywileje w 1158 z rąk cesarza Fryderyka I Barbarossy; w XIX wieku komitet historyków pod kierownictwem Giosuè Carducci badając jego genealogię przesunął datę utworzenia do 1088. Uniwersytet Boloński jest historycznie słynny z nauczania prawa kanonicznego i cywilnego.Barnabici, Zgromadzenie Księży świętego Pawła - Ojców Barnabitów, zakon założony przez św. Antoniego Marie Zaccaria w 1530 roku, a zatwierdzony przez papieża Klemensa VII 18 lutego 1533 roku.

  Bassi, wraz z hrabią Giovannim Livraghim, został zatrzymany w pobliżu Comacchio. Namiestnik papieski przekazał jeńców Austriakom, którzy odesłali ich do Bolonii. Tam, przed sądem wojskowym, zostali fałszywie oskarżeni o posiadanie broni i skazani na karę śmierci przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano 8 sierpnia 1849 roku. Ponieważ egzekucja wzbudziła powszechne oburzenie, Austriacy, obawiając się manifestacji przy grobie księdza, przenieśli potajemnie jego zwłoki w nieznane miejsce.

  Bolonia (wł. Bologna) – miasto w północnych Włoszech, położona jest między Padem a Apeninami na wysokości 54 m n.p.m. Stolica regionu Emilia-Romania.Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).

  Przypisy

  1. Józef Andrzej Gierowski, Historia Włoch, Ossolineum, Wrocław-Warszawa-Kraków 1999, s. 390.

  Bibliografia[]

 • Collina Claudia e altri, Ugo Bassi. Metafora, verità e mito nell'arte italiana del XIX secolo, Compositori, Bologna 1999, ISBN 88-7794-186-3.
 • Petacco Arrigo, Ugo Bassi, il cappellano di Garibaldi, Nuova Edizioni del Gallo, Roma 1990.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Zjednoczenie Włoch (wł. il Risorgimento) – proces jednoczenia państw Półwyspu Apenińskiego pod władzą Królestwa Sardynii, zapoczątkowany w 1859 roku i stanowiący kilkunastoletni okres w historii Italii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.