• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uderzenie - baseball

  Przeczytaj także...
  Home run (czasem zwany asem) – odbicie piłki w baseballu, po którym pałkarz (batter) zdobywa wszystkie cztery bazy i tym samym punkt (run) dla swojego zespołu. Podczas home runa punkty zdobywają także inni zawodnicy okupujący bazy w momencie uderzenia. Sytuacja, gdy wszystkie bazy są zajęte i drużyna zdobywa 4 punkty, to grand slam.Pałkarz (ang. batter lub hitter) – w baseballu i softballu zawodnik drużyny atakującej, który zajmuje miejsce przy bazie domowej w celu odbicia piłki narzuconej przez miotacza. Każdy zawodnik grający w defensywie ma obowiązek pojawić się na liście pałkarzy. W American League i Pacific League na liście pałkarzy wyznacza się designated hittera w miejsce miotacza, który w National League i Central League na niej figuruje.
  Biegacz (ang. baserunner) – w baseballu jest to zawodnik drużyny atakującej, który po uderzeniu piłki dotarł bezpiecznie na jedną z trzech baz. Celem biegacza jest zaliczenie kolejnej bazy, do momentu osiągnięcia bazy domowej i zdobycia runa.

  Uderzenie (ang. hit) – w baseballu polega na wybiciu piłki przez pałkarza i zajęciu przez niego co najmniej pierwszej bazy. Niezaliczany do statystyk w przypadku popełnienia błędu lub po rozegraniu fielder's choice przez drużynę broniącą. Wyróżnia się cztery rodzaje uderzeń:

  Peter Edward Rose, Sr. (ur. 14 kwietnia 1941) – amerykański baseballista, który występował na pozycji pierwszobazowego, trzeciobazowego i zapolowego. Jest liderem w Major League Baseball w klasyfikacji wszech czasów pod względem liczby uderzeń (4256), rozegranych meczów (3562) oraz podejść do uderzeń (14053).Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
  1. single – w przypadku zajęcia, po uderzeniu piłki przez pałkarza pierwszej bazy
  2. double – w przypadku zajęcia, po uderzeniu piłki przez pałkarza drugiej bazy
  3. triple – w przypadku zajęcia, po uderzeniu piłki przez pałkarza trzeciej bazy
  4. home run

  Liderem w klasyfikacji uderzeń w Major League Baseball, biorąc pod uwagę całą karierę, jest Pete Rose (4256)

  Błąd (ang. Error, w skrócie E) – w baseballu następuje wówczas gdy zawodnik drużyny broniącej pozwoli na zaliczenie bazy, poprzez niezłapanie pewnej do chwytu piłki, pałkarzowi lub biegaczowi, lub też poprzez nieskuteczne podanie do zawodnika broniącego bazy. O tym komu przypisać błąd decyduje oficjalny protokólant (ang. official scorer), prowadzący zapis meczu, który został wyznaczony przez zarząd ligi.

  Extra base hit[ | edytuj kod]

  Extra base hit (EBH, XBH) jest zaliczany w przypadku osiągnięcia przez biegacza przynajmniej drugiej bazy. W statystykach liczba wszystkich XBH jest sumą zaliczonych double'ów, triple'ów i zdobytych home runów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zasady. baseball.pl. [dostęp 15 sierpnia 2012].
  2. Hit (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 15 sierpnia 2012].
  3. Extra-base hit (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 16 sierpnia 2014].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.