• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Udaj Husajn

  Przeczytaj także...
  Amerykańska Talia Kart - pojęcie wymyślone przez rząd Stanów Zjednoczonych w trakcie trwania wojny w Iraku, w 2003 roku dla określenia grupy ok. pięćdziesięciu najbardziej poszukiwanych członków rządu i najbliższych współpracowników byłego dyktatora Iraku, Saddama Husajna.Tikrit – miasto (151 tys. mieszkańców) nad Tygrysem w północnym Iraku; stolica prowincji Salah Ad-Din. W starożytności teren geograficzny północnej Mezopotamii, na którym leży miasto, nazywano Dżezira.
  Dyktatura (łac. dictare – dyktować) – forma sprawowania rządów, którą najczęściej utożsamia się z reżimem autorytarnym, bądź totalitaryzmem. Znaczenie tego terminu zmieniało się przez wieki.

  Udajj Saddam Husajn at-Tikriti (ur. 18 czerwca 1964 w Tikricie, zm. 22 lipca 2003 w Mosulu) – starszy syn prezydenta Iraku, Saddama Husajna i jego pierwszej żony – Sadżidy Chajr Allah.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Udajj był starszym synem dyktatora Iraku, Saddama Husajna, bratem Kusajja Husajna. W czasie rządów swojego ojca był przewodniczącym Irackiego Komitetu Olimpijskiego oraz dowodził fedainami Saddama. W październiku 1988 roku zastrzelił ochroniarza swojego ojca, który testował jedzenie i picie podawane dyktatorowi. Z rozkazu Saddama Husajna, Udajj został pojmany i uwięziony. Po śledztwie Ministerstwa Sprawiedliwości, zarzuty wobec Udajja zostały wycofane, lecz Udajj został pozbawiony pełnionych wcześniej funkcji. W styczniu 1989 roku Saddam wysłał Udajja do Szwajcarii, ale ten jednak szybko wrócił do kraju i odzyskał utracone wcześniej stanowiska. W sierpniu 1995 roku, podczas kłótni rodzinnej postrzelił swojego wuja Watbana Ibrahima at-Tikriti. W grudniu 1996 roku został ciężko ranny podczas zamachu, wskutek czego miał cierpieć na paraliż nóg.

  Defense Intelligence Agency (DIA) – amerykańska agencja wywiadu wojskowego, działająca w strukturze Departamentu Obrony. Została założona 1 października 1961. Należy do Wspólnoty Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych (United States Intelligence Community). Zatrudnia na całym świecie 16,5 tys. osób personelu, który dostarcza informacji wywiadowczych upoważnionym organom państwa.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Udajj prowadził bagdadzką gazetę Babil oraz telewizję Szabab.

  Po rozpoczęciu II wojny w Zatoce Perskiej był jednym z 55 najbardziej poszukiwanych członków rządu i najbliższych współpracowników Saddama Husajna, a jego podobizna znalazła się na karcie asa kier w Amerykańskiej Talii Kart, opracowanej przez Defense Intelligence Agency, by ułatwić armii USA identyfikację ściganych.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Zginął, wraz ze swoim bratem – Kusajjem i synem, w zasadzce zorganizowanej przez USA w Mosulu, 22 lipca 2003. Według informacji udzielonych przez amerykańskiego oficera, kryjówkę braci udało się namierzyć dzięki informacjom, za które informator (nazwisko nie zostało ujawnione) otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 30 milionów dolarów.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Kier (fr. cœur = „serce”) – jeden z czterech kolorów w kartach typu francuskiego oznaczony czerwonym sercem (♥).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Beth K. Dougherty, Edmund A. Ghareeb: Historical Dictionary of Iraq. Scarecrow Press, 2013, s. 276–277. ISBN 978-0-8108-7942-3. [dostęp 2017-02-27]. (ang.)
  2. US Department of Defense: Personality Identification Playing Cards (ang.). [dostęp 2017-03-01].
  3. Linda D. Kozaryn: Deck of Cards Helps Troops Identify Regime's Most Wanted (ang.). W: US Department of Defense [on-line]. [dostęp 2017-03-01].
  4. Doug Sample, American Forces Press Service: The Faces Behind the Faces on the 'Most Wanted' Deck (ang.). W: US Department of Defense [on-line]. 2003-05-06. [dostęp 2017-03-01].
  5. Iraq's most wanted - where are they now? (ang.). W: BBC.com [on-line]. 2010-09-01. [dostęp 2017-02-28].
  6. Iraq informant set for $30m reward (ang.). CNN, 2004-06-16. [dostęp 2013-01-27].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Artykuł „Saddam i spółka” w serwisie Polskiego Radia
 • „Synowie Saddama: Urodzeni mordercy” – Newsweek.pl
 • Film biograficzny „Sobowtór diabła” o Udajju Husajnie
 • Sadżida Chajr Allah Talfah (arab. ساجدة خيرالله طلفاح, ur. 1936) – pierwsza żona i zarazem kuzynka dyktatora Iraku, Saddama Husajna, matka jego dwóch synów Udaja i Kusaja oraz córek Raghad, Rany i Hali.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
  Saddam Husajn, właściwie Saddam Husajn Abd al-Madżid at-Tikriti (صدام حسين عبد المجيد التكريتي, ur. 28 kwietnia 1937 roku w Al-Audży, zm. 30 grudnia 2006 roku w Bagdadzie) – iracki polityk, jedyny Marszałek Iraku, generał, prezydent i faktyczny dyktator Iraku w latach 1979–2003, z wykształcenia prawnik. Stracony przez powieszenie w 2006 roku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Watban Ibrahim at-Tikriti (ar. وطبان إبراهيم التكريتي; ur. 1952 w Tikricie, zm. 13 sierpnia 2015 w Bagdadzie) – iracki polityk związany z partią Baas.
  Druga wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny, który rozpoczął się 20 marca 2003 między koalicją sił międzynarodowych (głównie USA i Wielkiej Brytanii) a armią Iraku. Po ok. trzech tygodniach walk siły międzynarodowe objęły kontrolę nad większością terytorium Iraku, obalając rząd tworzony przez partię Baas i Saddama Husajna i rozpoczynając okupację tego kraju, trwającą formalnie do 2005 r. Siły międzynarodowe liczyły ok. 250 000 żołnierzy amerykańskich, 45 000 brytyjskich, 2000 australijskich, 180 polskich (grupy GROM i pododdział usuwania skażeń chemicznych z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy). Oprócz tego siły te były wspierane od północy przez ok. 50 000 partyzantów kurdyjskich. Siły międzynarodowe wkroczyły do Iraku od południa, przekraczając granicę od strony Kuwejtu i Zatoki Perskiej.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Fedaini Saddama (arab. فدائيي صدام) – organizacja paramilitarna irackich fedainów została założona w Iraku, w 1994 roku. Członkowie tej organizacji wyróżniali się szczególnym okrucieństwem i oddaniem Saddamowi Husajnowi. Większość fedainów wywodzi się ze szczepu Bu Nasser, zamieszkującego okolice Tikritu, rodzinnego miasta dyktatora Iraku. Fedaini liczyli ok. 40 000 ludzi uzbrojonych w broń maszynową, granatniki i moździerze. Organizacją dowodził Udaj Husajn - syn dyktatora. Bezpośrednie dowództwo sprawował gen. Ijad Rawi. Wiadomo, że fedaini likwidowali rodziny irackich opozycjonistów. Mieli także walczyć z obcymi wojskami, gdyby te opanowały Irak. W czasie wojny w Iraku, w 2003 roku, fedaini stawiali twardy, lecz niewystarczający opór. Po zakończeniu działań wojennych, członkowie tej organizacji zaczęli prowadzić i nadal prowadzą aktywną działalność partyzancką i terrorystyczną wymierzoną w siły koalicji, irackie władze i cywilów. Fedaini stanowią dziś w Iraku poważny problem dla amerykańskich żołnierzy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.717 sek.