Udajj Saddam Husajn at-Tikriti (ur. 18 czerwca 1964 w Tikricie, zm. 22 lipca 2003 w Mosulu) – starszy syn prezydenta Iraku, Saddama Husajna i jego pierwszej żony – Sadżidy Chajr Allah.
Udajj był starszym synem dyktatora Iraku, Saddama Husajna, bratem Kusajja Husajna. W czasie rządów swojego ojca był przewodniczącym Irackiego Komitetu Olimpijskiego oraz dowodził fedainami Saddama. W październiku 1988 roku zastrzelił ochroniarza swojego ojca, który testował jedzenie i picie podawane dyktatorowi. Z rozkazu Saddama Husajna, Udajj został pojmany i uwięziony. Po śledztwie Ministerstwa Sprawiedliwości, zarzuty wobec Udajja zostały wycofane, lecz Udajj został pozbawiony pełnionych wcześniej funkcji. W styczniu 1989 roku Saddam wysłał Udajja do Szwajcarii, ale ten jednak szybko wrócił do kraju i odzyskał utracone wcześniej stanowiska. W sierpniu 1995 roku, podczas kłótni rodzinnej postrzelił swojego wuja Watbana Ibrahima at-Tikriti. W grudniu 1996 roku został ciężko ranny podczas zamachu, wskutek czego miał cierpieć na paraliż nóg.
Defense Intelligence Agency (DIA) – amerykańska agencja wywiadu wojskowego, działająca w strukturze Departamentu Obrony. Została założona 1 października 1961. Należy do Wspólnoty Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych (United States Intelligence Community). Zatrudnia na całym świecie 16,5 tys. osób personelu, który dostarcza informacji wywiadowczych upoważnionym organom państwa.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
Udajj prowadził bagdadzką gazetę Babil oraz telewizję Szabab.
Po rozpoczęciu II wojny w Zatoce Perskiej był jednym z 55 najbardziej poszukiwanych członków rządu i najbliższych współpracowników Saddama Husajna, a jego podobizna znalazła się na karcie asa kier w Amerykańskiej Talii Kart, opracowanej przez Defense Intelligence Agency, by ułatwić armii USA identyfikację ściganych.
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Zginął, wraz ze swoim bratem – Kusajjem i synem, w zasadzce zorganizowanej przez USA w Mosulu, 22 lipca 2003. Według informacji udzielonych przez amerykańskiego oficera, kryjówkę braci udało się namierzyć dzięki informacjom, za które informator (nazwisko nie zostało ujawnione) otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 30 milionów dolarów.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Kier (fr. cœur = „serce”) – jeden z czterech kolorów w kartach typu francuskiego oznaczony czerwonym sercem (♥).
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Artykuł „Saddam i spółka” w serwisie Polskiego Radia
„Synowie Saddama: Urodzeni mordercy” – Newsweek.pl
Film biograficzny „Sobowtór diabła” o Udajju Husajnie

Sadżida Chajr Allah Talfah (arab. ساجدة خيرالله طلفاح, ur. 1936) – pierwsza żona i zarazem kuzynka dyktatora Iraku, Saddama Husajna, matka jego dwóch synów Udaja i Kusaja oraz córek Raghad, Rany i Hali.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Warto wiedzieć że... beta
United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
Saddam Husajn, właściwie Saddam Husajn Abd al-Madżid at-Tikriti (صدام حسين عبد المجيد التكريتي, ur. 28 kwietnia 1937 roku w Al-Audży, zm. 30 grudnia 2006 roku w Bagdadzie) – iracki polityk, jedyny Marszałek Iraku, generał, prezydent i faktyczny dyktator Iraku w latach 1979–2003, z wykształcenia prawnik. Stracony przez powieszenie w 2006 roku.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Watban Ibrahim at-Tikriti (ar. وطبان إبراهيم التكريتي; ur. 1952 w Tikricie, zm. 13 sierpnia 2015 w Bagdadzie) – iracki polityk związany z partią Baas.
Druga wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny, który rozpoczął się 20 marca 2003 między koalicją sił międzynarodowych (głównie USA i Wielkiej Brytanii) a armią Iraku. Po ok. trzech tygodniach walk siły międzynarodowe objęły kontrolę nad większością terytorium Iraku, obalając rząd tworzony przez partię Baas i Saddama Husajna i rozpoczynając okupację tego kraju, trwającą formalnie do 2005 r. Siły międzynarodowe liczyły ok. 250 000 żołnierzy amerykańskich, 45 000 brytyjskich, 2000 australijskich, 180 polskich (grupy GROM i pododdział usuwania skażeń chemicznych z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy). Oprócz tego siły te były wspierane od północy przez ok. 50 000 partyzantów kurdyjskich. Siły międzynarodowe wkroczyły do Iraku od południa, przekraczając granicę od strony Kuwejtu i Zatoki Perskiej.
Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
Fedaini Saddama (arab. فدائيي صدام) – organizacja paramilitarna irackich fedainów została założona w Iraku, w 1994 roku. Członkowie tej organizacji wyróżniali się szczególnym okrucieństwem i oddaniem Saddamowi Husajnowi. Większość fedainów wywodzi się ze szczepu Bu Nasser, zamieszkującego okolice Tikritu, rodzinnego miasta dyktatora Iraku. Fedaini liczyli ok. 40 000 ludzi uzbrojonych w broń maszynową, granatniki i moździerze. Organizacją dowodził Udaj Husajn - syn dyktatora. Bezpośrednie dowództwo sprawował gen. Ijad Rawi. Wiadomo, że fedaini likwidowali rodziny irackich opozycjonistów. Mieli także walczyć z obcymi wojskami, gdyby te opanowały Irak. W czasie wojny w Iraku, w 2003 roku, fedaini stawiali twardy, lecz niewystarczający opór. Po zakończeniu działań wojennych, członkowie tej organizacji zaczęli prowadzić i nadal prowadzą aktywną działalność partyzancką i terrorystyczną wymierzoną w siły koalicji, irackie władze i cywilów. Fedaini stanowią dziś w Iraku poważny problem dla amerykańskich żołnierzy.