Ubikacja publiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przewoźny pisuar w Holandii
Toi Toi, popularny rodzaj przenośnych toalet w Polsce

Ubikacja publiczna – typ ubikacji instalowany w średnio- i dalekobieżnych środkach transportu publicznego (pociągi, turystyczne autobusy dalekobieżne, samoloty, statki), a także w innych miejscach publicznych – kawiarniach i restauracjach, urzędach, większych domach handlowych itp., a także – jako wolnostojące obiekty na ulicach i placach miast, rzadziej wsi.

Światowa Organizacja Toaletowa (ang. World Toilet Organization (WTO)) – organizacja międzynarodowa typu non profit powstała w roku 2001 w Singapurze podczas trwania międzynarodowej konferencji poświęconej problemom sanitaryzacji (upowszechniania toalet i ubikacji) na świecie. Założycielem organizacji jest Jack Sim. Do Singapuru przybyło ponad dwustu delegatów z Azji, Europy i Ameryki Północnej reprezentujących 17 narodowych organizacji toaletowych. Na konferencję wybrano nieprzypadkowo Singapur, który znany jest z bezkompromisowej troski w stosunku do czystości toalet i miejsc publicznych. Datę zwołania konferencji i powołania do życia WTO (16 listopada) postanowiono obchodzić jako Światowy Dzień Toalet (ang. World Toilet Day). Wstępne ustalenia co do powołania WTO przyjęto na międzynarodowej konferencji poświęconej problemom toalet, która odbyła się w roku 1998 w Japonii.Bidet – urządzenie z ceramiki sanitarnej służące do podmywania się. Jest częścią wyposażenia łazienek. Wyglądem i wielkością przypomina z jednej strony muszlę klozetową, z drugiej zaś umywalkę umieszczoną nad podłogą. Mocowany jest tak samo – może być stojący na podłodze lub wiszący na ścianie. Sposób podłączenia do instalacji wody i kanalizacji jest analogiczny jak podłączenie umywalki (jest też wyposażony w przelew chroniący pomieszczenie przed zalaniem). Bateria montowana na bidecie zazwyczaj wyposażana jest w odpływ lekko zadarty do góry lub z ruchomą końcówką umożliwiającą regulację kierunku wypływu wody. Bateria może być wyposażona także w elastyczny przewód wysuwany z wylewki. Bidet umożliwia umycie okolic krocza, bez konieczności rozbierania się do naga, w wygodnej, siedzącej pozycji.

Wolno stojące ubikacje określane są najczęściej mianem szaletów miejskich. Zazwyczaj za korzystanie z tego typu obiektów pobierane są opłaty. Personel żeński odpowiedzialny za utrzymanie tych obiektów w czystości i pobieranie opłat nazywany jest często w żartobliwej formie babciami klozetowymi. Męskim, żartobliwym odpowiednikiem babci klozetowej jest "kałboj".

Zabezpieczenie medyczne imprez masowych – zespół zasad mających zapewnić bezpieczeństwo medyczne podczas zorganizowanych imprez gromadzących dużą liczbę uczestników w określonym miejscu i czasie. Pisuar – urządzenie sanitarne pozwalające na wygodne oddawanie moczu przez mężczyzn w pozycji stojącej; na ogół montowane na ścianie, wykonywane zwykle z materiałów ceramicznych, stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego i wyposażone w spłuczkę. Montowany najczęściej w ubikacjach publicznych lub w ubikacjach w ogólnodostępnych budynkach; rzadziej w prywatnych mieszkaniach.

Najczęściej ubikacje publiczne podzielone są na dwa pomieszczenia: dla mężczyzn, oznakowane symbolem trójkąta i dla kobiet oznakowane symbolem okręgu (często też – piktogramami, przedstawiającymi sylwetkę mężczyzny i kobiety). W ubikacjach dla mężczyzn dodatkowo montowane są pisuary.

Piktogram (łаc. pictus — narysowany i gr. γράμμα — pismo) – przedstawienie wyrazu za pomocą obrazka w oderwaniu od zapisu.Latryna — ubikacja polowa przygotowana w miejscach, gdzie nie ma możliwości wybudowania innej formy sanitariatu. Według przepisów BHP powinna składać się z dołu ziemnego, o wymiarach 2 × 1,5 × 2 metry, oraz urządzenia umożliwiającego korzystanie z niej. Najczęściej jest to konstrukcja drewniana o kształcie kozła.

Ubikacje przewoźne[ | edytuj kod]

Jednym z typów ubikacji publicznych są ubikacje przewoźne, które ustawia się najczęściej w miejscach, gdzie odbywają się imprezy masowe. W Polsce jedną z bardziej popularnych tego typu ubikacji jest toi toi. Istnieją dwa rodzaje ubikacji toi toi: zwykłe oraz specjalne - przeznaczone dla osób niepełnosprawnych (wyposażone w poręcze przy ścianach oraz płaską podłogę).

Automatyczna toaleta publiczna najczęściej spotykana jako wolnostojący obiekt prefabrykowany. Automatyczna toaleta publiczna tym różni się od tradycyjnej, że nie wymaga stałego dozoru osoby sprzątającej i pobierającej opłatę. Funkcja czyszczenia realizowana jest za pomocą urządzeń czyszczących, a za pobieranie opłaty odpowiada wrzutnik monet.Babcia klozetowa – potoczne określenie osoby pracującej w ubikacji publicznej w charakterze kasjera, odpowiedzialnej też za zachowanie higieny. W ubikacjach, które są samodzielnym budynkiem ważną sprawą jest także pilnowanie porządku i ochrona lokalu przed dewastacją.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • sławojka
 • ubikacja kucana
 • latryna
 • szalet
 • muszla klozetowa
 • pisuar
 • bidet
 • wychodek
 • ubikacja
 • Światowa Organizacja Toaletowa
 • babcia klozetowa
 • automatyczna toaleta publiczna
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Toaleta przenośna dla osób niepełnosprawnych, WC Serwis [dostęp 2021-06-23] (pol.).
  Wychodek (także: wygódka, sławojka, kloaka) – ogólna nazwa pomieszczenia sanitarnego (o różnej budowie i wymiarach) przeznaczonego dla ludzi do świadomego usuwania kału (defekacja) i wydalania moczu.Muszla klozetowa – element wyposażenia ubikacji, umożliwiający wypróżnianie się lub oddawanie moczu w pozycji siedzącej, bądź stojącej.
  Reklama