• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • U niej w domu

  Przeczytaj także...
  César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.Emmanuelle Seigner (ur. 22 czerwca 1966 w Paryżu, Île-de-France) - francuska modelka, aktorka filmowa i okazjonalnie wokalistka.
  Yolande Moreau (ur. 27 lutego 1953 w Brukseli) − belgijska aktorka i komik, dwukrotna laureatka Cezara dla najlepszej aktorki.

  U niej w domu (fr. Dans la maison) – francuski film fabularny z 2012 roku w reżyserii François Ozona.

  Opis fabuły[]

  Germain jest nauczycielem francuskiego w liceum. Rozpoczyna się kolejny rok szkolny, a Germain zadaje swoim nowym uczniom wypracowanie. Studenci mają opisać jeden dzień ze swojego życia. Profesora i jego żonę, artystkę Jeanne, intryguje tekst 16-letniego Claude'a. Opisuje on wizytę w domu swojego kolegi z klasy, Raphy, do którego dostaje się pod pretekstem udzielania chłopcu korepetycji z matematyki. Gdy Rapha rozwiązuje zadania, Claude eksploruje dom. W wypracowaniu zamieszcza niezwykle szczegółowe sprawozdanie ze swoich obserwacji. Wydaje się być szczególnie zafascynowany matką kolegi, Esther. W kolejnych odcinkach swojej opowieści, dostarczanych regularnie nauczycielowi w formie krótkich opowiadań, Claude rozwija akcję i zgłębia uczestniczące w niej postaci. Granica między fikcją a rzeczywistością w snutej przez 16-latka opowieści powoli zaczyna się zacierać.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián (hiszp. Festival Internacional de Cine de San Sebastián, bask. Donostia Zinemaldia) – festiwal filmowy odbywający się w San Sebastián w Hiszpanii od 1953.

  Obsada[]

 • Fabrice Luchini – Germain
 • Ernst Umhauer – Claude Garcia
 • Kristin Scott Thomas – Jeanne
 • Emmanuelle Seigner – Esther
 • Denis Ménochet – Raphaël Artole (ojciec)
 • Bastien Ughetto – Raphaël Artole (syn)
 • Yolande Moreau – bliźniaczki
 • Recepcja[]

  Film Ozona spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyki. W serwisie Rotten Tomatoes uzyskał 88% pozytywnych opinii (oparte na 65 recenzjach).

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.

  Obraz otrzymał główną nagrodę Złotej Muszli oraz wyróżnienie za najlepszy scenariusz podczas MFF w San Sebastian w 2012, a także sześć nominacji do Cezarów i jedną do nagrody Goya.

  Przypisy

  1. Dans la maison (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2013-05-28].
  2. Dans la maison – Awards (ang.). Internet Movie Database. [dostęp 2013-05-28].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Rotten Tomatoes – serwis internetowy prezentujący informacje, recenzje i nowości ze świata filmu. Nazwa serwisu w polskim przekładzie oznacza zgniłe pomidory i pochodzi od tradycji obrzucania przez publiczność zgniłymi pomidorami artystów scenicznych, symbolizując bezpośrednią i nieskrępowaną krytykę.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.