• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • US F1 Team


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Derek Daly (ur. 11 marca 1953 w Balinteer, Dublin) – irlandzki kierowca wyścigowy, w latach 1978-1982 startował w wyścigach Formuły 1. Jeździł w bolidach zespołów Hesketh, Ensign, Tyrrell, March, Theodore i Williams. Wystartował w 64 wyścigach Formuły 1, raz zdobywając łącznie 15 punktów.Marussia Virgin Racing (Manor Grand Prix w 2009, Virgin Racing w trakcie 2009 do końca 2010) – były rosyjski (w latach 2009-2010 – brytyjski) zespół i konstruktor utworzony w 2009 roku, który zadebiutował w sezonie 2010 mistrzostw świata Formuły 1 podczas Grand Prix Bahrajnu.
  Sezon 2011 Formuły 1 był 62 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Tytuł Mistrza Świata wśród kierowców zdobył Sebastian Vettel, natomiast wśród konstruktorów – reprezentowany przez niego zespół Red Bull Racing.

  US F1 Team (pełna nazwa Team US F1) – amerykański zespół wyścigowy, który miał zadebiutować w Formule 1 w sezonie 2010.

  Historia[ | edytuj kod]

  W czerwcu 2008 roku pojawiły się doniesienia o planowanym drugim zespole korzystającym z silników Hondy. Doniesienia były następstwem wizyty Amerykanina Kena Andersona (inżynier znany z serii CART i IRL gdzie pracował dla zespołów Penske Racing, Chip Ganassi Racing i G Force, a przed laty był także związany z kilkoma zespołami F1: Williams, Ligier i Onyx) podczas wyścigu o Grand Prix Kanady, na który został zaproszony przez Hondę. Spotkał się także z władzami japońskiego zespołu, Rossem Brawnem i Nickiem Fryem. Już wtedy według Andersona projekt posiadał wsparcie kilku dużych Amerykańskich inwestorów. W lutym 2009 roku okazało się także, że za projektem oprócz Andersona stał dziennikarz Peter Windsor, który w przeszłości był menedżerem zespołu Williams. Max Mosley, ówczesny szef FIA w tym samym miesiącu powiedział, że zespół kontaktował się już z nimi, i należy go traktować jak najbardziej poważnie.

  Peter David Windsor (ur. 11 kwietnia 1952 w Reigate) – współzałożyciel i dyrektor sportowy US F1 Team, były menadżer zespołu Ferrari oraz Williams, a także dziennikarz związany z Formułą 1.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Zespół miał mieć siedzibę w kolebce NASCARCharlotte w Karolinie Północnej i europejski oddział w hiszpańskim Alcañiz. Miał być ekipą w pełni amerykańską i działać w myśl motto „Made In America”, a więc promować amerykańską technologię i amerykańskich kierowców wyścigowych. Jego pierwsza prezentacja odbyła się 24 lutego 2009. Mówiono, iż budżet wynosił 64 miliony dolarów i zatrudniono prawie 100 osób. USGPE chciał potwierdzić amerykańskiego kierowcę na sezon 2010. Kandydatami na objęcie funkcji kierowcy byli m.in.: Danica Patrick (gwiazda serii IndyCar), Scott Speed (jeździł wcześniej w Formule 1 w zespole Toro Rosso), Conor Daly (syn, Dereka, byłego kierowcy F1), Josef Newgarden, Graham Rahal, Marco Andretti i Kyle Busch, czołowy kierowca NASCAR. Rozmowy na temat startów w zespole prowadzili także: Jacques Villeneuve, Alex Wurz, Pedro de la Rosa, Franck Montagny i Jonathan Summerton. Możliwością startów w zespole interesował się także Sebastien Loeb.

  Środki gospodarcze, aktywa - kontrolowane przez jednostkę gospodarczą zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, uzyskane w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.Conor Daly (ur. 17 grudnia 1991 roku) – amerykański kierowca wyścigowy pochodzenia irlandzkiego. Syn byłego kierowcy Formuły 1 Irlandczyka Dereka Daly.

  Zespół planował, że ich pierwszy bolid Formuły 1 zostanie zbudowany do jesieni i będzie gotowy do pierwszej jazdy podczas zimowych testów przed następnym sezonem, które odbędą się po zniesieniu zakazu – w styczniu 2010 roku. Bolid miał zostać zaprojektowany za pomocą technologii CFD, a gotowy bolid miał być przetestowany w tunelu aerodynamicznym. FIA zgodziła się na ustępstwa, i pozwoliła zespołowi, by pierwsze testy bolidu odbył na torze Barber Motorsport Park w Alabamie w Stanach Zjednoczonych, a nie w Europie.

  Ken Anderson – amerykański inżynier sportowy, który w trakcie swojej kariery był aktywny w różnych dyscyplinach i seriach motosportu m.in. w Motocrossie, seriach samochodów wyścigowych typu "open wheel" takich jak: CART, Formuła 1 i Indy Racing League, a także w serii NASCAR.Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.

  W początkowej fazie projektu zespół nazywał się USF1. W wyniku interwencji Formula One Management, właściciela praw do stosowania skrótu F1, jego nazwa została tymczasowo zmieniona na USGPE, do momentu przyznania miejsca w stawce Formuły 1. Bolid miał nosić oznaczenie US F1 Type 1 i miał być pomalowany na kolor niebieski, czyli taki, na jaki jeszcze w latach 60. malowano amerykańskie bolidy.

  José María López (ur. 26 kwietnia 1983 w Río Tercero) – argentyński kierowca wyścigowy. Ma za sobą starty w serii GP2 w zespołach Super Nova (sezon 2006) i DAMS (sezon 2005) oraz w zespole CMS w Formule 3000.Ciudad del Motor de Aragón (lub Motorland Aragón) – tor wyścigowy znajdujący się nie daleko miasta Alcañiz w Hiszpanii.

  FIA 12 czerwca przedstawiła listę startową sezonu 2010, na której znalazły się trzy nowe ekipy: Campos Grand Prix, Virgin Racing i Team US F1.

  23 września poinformowano, że zespół dołączył do Stowarzyszenia Zespołów Formuły Jeden (FOTA).

  Na europejską bazę zespół wybrał tor Ciudad del Motor de Aragón w Hiszpanii, choć rozważano także Paul Ricard, nowoczesny obiekt położony we Francji.

  26 stycznia 2010 zespół podpisał umowę na starty w sezonie 2010 z Argentyńczykiem José Maríą Lópezem. Argentyński kierowca, jego rodzina i Argentyński Związek Motorowy za starty Lopeza w zespole zapłacili 830 tysięcy dolarów.

  Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  W lutym, z powodu problemów finansowych zespół był zmuszony odłożyć testy zderzeniowe bolidu. Kilka dni później team poprosił FIA o możliwość opuszczenia czterech pierwszych wyścigów.

  2 marca 2010 ogłoszono, że debiut zostanie opóźniony do 2011 roku, a prace nad bolidem zostały zawieszone. Dzień później szef zespołu Ken Anderson potwierdził, że amerykańska ekipa poprosiła FIA o odroczenie debiutu zespołu do sezonu 2011. Jeszcze tego samego dnia FIA ogłosiła, że US F1 Team zostaje wykreślony z listy startowej na sezon 2010.

  Pedro Martínez de la Rosa (ur. 24 lutego 1971 w Barcelonie) – hiszpański kierowca wyścigowy. Aktualnie pełni funkcję kierowcy rozwojowego teamu Scuderia Ferrari w Formule 1. Mieszka w Barcelonie, jest żonaty i ma dwie córki.Sezon 2010 Formuły 1 był 61 sezonem o Mistrzostwo Świata Formuły 1. Rozpoczął się 14 marca na torze Sakhir w Bahrajnie, a zakończył 14 listopada na torze Yas Marina Circuit w Abu Zabi. Rozegrano 19 wyścigów. Tytuł Mistrza Świata wśród kierowców zdobył Sebastian Vettel pobijając rekord najmłodszego mistrza świata Lewisa Hamiltona z 2008 roku, natomiast tytuł mistrza konstruktorów zdobył zespół Red Bull Racing.

  10 czerwca 2010 odbyła się aukcja podczas której zlicytowano aktywa zespołu (m.in. niedokończony bolid) uzyskując w sumie 1 400 000 dolarów.

  FIA, za niestawienie się w mistrzostwach, nałożyła na zespół grzywnę w wysokości 309 000 euro, która stanowi ekwiwalent opłaty wpisowej oraz nakazała zespołowi ponieść koszty procesu dyscyplinarnego. Dodatkowo wykluczyła zespół z jakichkolwiek mistrzostw organizowanych pod patronatem Federacji.

  Charlotte (wymowa:/ˈʃɑrlət/) – miasto we wschodniej części USA, największe miasto stanu Karolina Północna (North Carolina).IndyCar Series (dawniej Indy Racing LeagueIRL) – seria wyścigowa samochodów o otwartym nadwoziu w Stanach Zjednoczonych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Marek Roczniak: Drugi zespół Hondy ponownie w F1 od sezonu 2009? (pol.). f1wm.pl, 2008-06-18. [dostęp 2009-12-02].
  2. Mariusz Karolak: Prezentacja USF1 spodziewana jest 24 lutego (pol.). f1wm.pl, 2009-02-12. [dostęp 2009-12-02].
  3. Mariusz Karolak: Danica Patrick kierowcą USF1 w przyszłym roku? (pol.). f1wm.pl, 2009-02-16. [dostęp 2009-12-02].
  4. Maraz & Qnik: Szefowie USF1 twierdzą, że ich plany to więcej niż marzenie (pol.). f1wm.pl, 2009-02-24. [dostęp 2009-12-02].
  5. Wyścigi będą piękniejsze – Danica Patrick w F1? (pol.). sport.pl, 2009-02-15. [dostęp 2009-12-02].
  6. Mariusz Karolak: Anderson potwierdza powstanie USF1 (pol.). f1wm.pl, 2009-02-09. [dostęp 2009-12-02].
  7. Mariusz Karolak: Kyle Busch sceptyczny wobec startów w USF1 (pol.). f1wm.pl, 2009-03-01. [dostęp 2009-12-02].
  8. Marek Roczniak: Villeneuve potwierdza zainteresowanie startami w US F1 (pol.). f1wm.pl, 2009-07-23. [dostęp 2009-12-02].
  9. Michał Roszczyn: Wurz potwierdza spekulacje łączące go z zespołem US F1 (pol.). f1wm.pl, 2009-07-27. [dostęp 2009-12-02].
  10. Marek Roczniak: Montagny łączony z posadą w US F1 (pol.). f1wm.pl, 2009-09-02. [dostęp 2009-12-02].
  11. Michał Roszczyn: Montagny łączony z posadą w US F1 (pol.). f1wm.pl, 2009-09-02. [dostęp 2009-12-02].
  12. Marek Roczniak: Dwunastu kierowców łączonych z US F1 (pol.). f1wm.pl, 2009-11-20. [dostęp 2009-12-02].
  13. Michał Roszczyn: Loeb chciałby spróbować swoich sił w US F1 (pol.). f1wm.pl, 2009-08-25. [dostęp 2009-12-02].
  14. Lukas: Bolid USF1 będzie gotowy jesienią 2009 roku (pol.). f1wm.pl, 2009-02-26. [dostęp 2009-12-02].
  15. Marek Roczniak: Bolid US F1 przejdzie pierwsze testy w USA (pol.). f1wm.pl, 2010-01-08. [dostęp 2010-01-26].
  16. Mariusz & Maraz: Nie USF1, a USGPE – to wynik interwencji FOM (pol.). f1wm.pl, 2009-03-04. [dostęp 2009-12-02].
  17. Michał Roszczyn: US F1 prawdopodobnie z niebieskimi bolidami (pol.). f1wm.pl, 2000-08-20. [dostęp 2010-01-26].
  18. Piotr Bogucki: FIA opublikowała listę startową zespołów na sezon 2010 (pol.). f1wm.pl, 2009-06-12. [dostęp 2009-12-02].
  19. Marek Roczniak: Campos i US F1 dołączyły do FOTA (pol.). f1wm.pl, 2009-09-23. [dostęp 2010-01-26].
  20. Marek Roczniak: US F1 wybiera Motorland Aragon na europejską bazę (pol.). f1wm.pl, 2009-10-30. [dostęp 2011-03-23].
  21. Zespół USF1 jednak w Europie? (pol.). f1.v10.pl, 2009-06-27. [dostęp 2011-03-23].
  22. deeze: US F1 ogłasza podpisanie kontraktu z Lopezem (pol.). f1wm.pl, 2010-01-26. [dostęp 2010-01-26].
  23. Mariusz Karolak: Lopez wraca do Argentyny bez posady w F1 (pol.). f1wm.pl, 2010-03-05. [dostęp 2010-03-05].
  24. Igor Szmidt: US F1 prosi o pozwolenie opuszczenia czterech pierwszych wyścigów (pol.). f1wm.pl, 2010-02-20. [dostęp 2010-02-20].
  25. deeze: Koniec marzeń US F1 (pol.). f1wm.pl, 2010-03-02. [dostęp 2010-03-03].
  26. deeze: US F1 stara się o miejsce na sezon 2011 (pol.). f1wm.pl, 2010-03-03. [dostęp 2010-03-03].
  27. deeze: FIA: Bez US F1 i Stefan GP w sezonie 2010 (pol.). f1wm.pl, 2010-03-03. [dostęp 2010-03-03].
  28. U.S. F1 auctions rare racing items--and couches (ang.). autoweek.com, 2010-06-11. [dostęp 2010-06-17].
  29. GMM: USF1 auction raises $1.4m for creditors (ang.). motorsport.com, 2010-06-17. [dostęp 2011-03-22].
  30. Marek Roczniak: FIA zakończyła postępowanie dyscyplinarne w sprawie US F1 (pol.). f1wm.pl, 2010-06-24. [dostęp 2010-06-24].
  Jacques Joseph Charles Villeneuve (ur. 9 kwietnia 1971) – kanadyjski kierowca wyścigowy, zdobywca tytułów mistrzowskich w Formule 1 i serii IndyCar.Scott Andrew Speed (ur. 24 stycznia 1983 w Manteca, Kalifornia) – amerykański kierowca wyścigowy, od 2006 roku do końca lipca 2007 był kierowcą zespołu Scuderia Toro Rosso startującego w Formule 1. Speed mieszka aktualnie w Fuschl am See, Austria.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Penske Racing – zespół wyścigowy startujący w serii IndyCar, American Le Mans Series oraz NASCAR. W przeszłości startowali także m.in. w Formule 1 oraz serii CART. Zespół jest częścią grupy Penske Corporation, która należy do Rogera Penske.
  Max Rufus Mosley (ur. 13 kwietnia 1940 w Londynie) – brytyjski prawnik, w latach 1993–2009 prezydent Fédération Internationale de l’Automobile.
  Equipe Ligier – sekcja firmy Ligier, konstruktor i zespół wyścigowy założony w 1969 roku przez Guya Ligiera, w latach 1976–1996 uczestnik wyścigów Formuły 1. Zwycięzca dziewięciu Grand Prix, wicemistrz świata z 1980 roku. Przed rokiem 1997 przejęty przez Alaina Prosta i przemianowany na Prost Grand Prix.
  Kyle Busch (ur. 5 maja 1985) – amerykański kierowca wyścigowy. Obecnie startuje w amerykańskich wyścigach NASCAR, w serii Sprint Cup Series, a także w Nationwide Series oraz Camping World Truck Series. W serii Nationwide Series zdobył tytuł mistrzowski w sezonie 2009.
  Graham Rahal (ur. 4 stycznia 1989 roku w Columbus) – amerykański kierowca wyścigowy. Syn Bobby Rahala, również kierowcy wyścigowego, trzykrotnego mistrza IndyCar.
  Circuit Paul Ricard (od lutego 2001 oficjalnie zwany Paul Ricard High Tech Test TrackPaul Ricard HTTT) – tor wyścigowy zbudowany w Le Castellet w departamencie Var. Inauguracja toru nastąpiła po 10 miesiącach budowy 19 kwietnia 1970. Długość w różnych konfiguracjach wynosi pomiędzy 6,105 km, a 826 m, szerokość od 10 do 12 metrów. Ma 15 zakrętów w prawo i 10 w lewo.
  NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing) – Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych – jest to największa organizacja wyścigowa w Stanach Zjednoczonych. Trzy największe serie prowadzone przez NASCAR to Sprint Cup Series, Nationwide Series i Camping World Truck Series. NASCAR prowadzi także serie NASCAR Regional Racing, Whelen Modified Tour oraz Dodge Weekly Series. Łącznie NASCAR patronuje 1500 wyścigom na 100 torach w 38 stanach oraz w Kanadzie i Meksyku. Od 1996 do 1998 roku NASCAR organizował także jeden wyścig w Japonii, a w 1988 roku odbył się też wyścig w Australii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.