USS Pueblo (AGER-2)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

USS Pueblo (AGER-2)amerykański okręt rozpoznawczy typu Banner. Był trzecim okrętem w historii US Navy noszącym nazwę miasta w stanie Kolorado. Znany z tego, że w styczniu 1968 roku został zdobyty przez marynarkę północnokoreańską wraz z załogą. Okrętu nie zwrócono, przekształcając go w okręt muzeum. Formalnie ciągle pozostaje w służbie US Navy.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ścigacz okrętów podwodnych – klasa niewielkich okrętów przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych, w zanurzeniu i na powierzchni, obecnie w większości zanikła. Ich wyporność wynosi od kilkudziesięciu do ponad 400 ton. Przeznaczone są głównie do działań przybrzeżnych.

Historia[ | edytuj kod]

Okręt zwodowano 16 kwietnia 1944 roku w stoczni Kewaunee Shipbuilding and Engineering jako drugą jednostkę typu Camano, małych jednostek transportowo–zaopatrzeniowych. Jednostka o sygnaturze FS-344 należała do US Army, a jej załogę stanowili marynarze US Coast Guard. Okręt wykorzystywano do szkolenia pracowników cywilnych US Army. Okręt wycofano ze służby w 1954 roku. 12 kwietnia 1966 roku FS-344 został przeniesiony do US Navy, gdzie otrzymał nazwę USS „Pueblo”. Następnie z lekkiej jednostki transportowej przebudowano go na okręt rozpoznania radioelektronicznego.

Wŏnsan – miasto we wschodniej części Korei Północnej, nad Morzem Japońskim, ośrodek administracyjny prowincji Kangwŏn. Około 363 tys. mieszkańców. W Wŏnsan odbywały się Międzynarodowe Dni Młodzieży z krajów komunistycznych.Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (ang. United States Coast Guard – USCG) − najmniejszy z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych, ale tylko pięć państw świata, może pochwalić się swoimi marynarkami wojennymi większymi od US Coast Guard. Jej zadaniem jest obrona narodowa, ochrona bezpieczeństwa morskiego, wsparcie przy egzekwowaniu amerykańskiego prawa na wodach okalających terytorium Stanów Zjednoczonych, oraz ochrona środowiska naturalnego. Łączy funkcje wojskowe i cywilne. Służy w niej około 40 tys. ludzi. Straż Wybrzeża podlega Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego, a nie Departamentowi Obrony, tak jak pozostałe rodzaje sił zbrojnych.
USS Pueblo w koreańskim porcie

23 stycznia 1968 roku podczas wykonywania misji wywiadowczej u wybrzeży Korei Północnej, USS „Pueblo” został przechwycony przez sześć okrętów północnokoreańskich; cztery kutry torpedowe i dwa ścigacze okrętów podwodnych. Okręt znajdował się wówczas, według jego dowódcy, na wodach międzynarodowych, 15 mil morskich od wybrzeży Korei. Przez dwie godziny „Pueblo” próbował oddalić się, a także tak manewrować, aby nie dopuścić do abordażu. Jednocześnie załoga drogą radiową wezwała pomocy od US Navy i rozpoczęła niszczenie tajnych dokumentów i urządzeń. Najbliżej miejsca zdarzenia był lotniskowiec USS „Enterprise”, jednak przezbrojenie dyżurujących na jego pokładzie samolotów miało zająć półtorej godziny, po którym to czasie na ratunek dla atakowanego „Pueblo” było już za późno. Po krótkim pościgu i ostrzelaniu amerykańskiej jednostki, przejęto nad nią kontrolę i skierowano do portu Wŏnsan. Podczas akcji zginął jeden amerykański marynarz Duane Hodges i trzech zostało rannych, łącznie z dowódcą. Duża ilość tajnych materiałów i wyposażenia rozpoznawczego nie została zniszczona i wpadła w ręce koreańskie.

Okręt muzeum – jednostka pływająca, która po zakończeniu służby została uznana za godną zachowania dla potomności w celach muzealnych, edukacyjnych lub jako atrakcja turystyczna itp., z powodu swojej wartości historycznej bądź technicznej. Decydować o tym może udział w ważnych wydarzeniach, zasługi wojenne, nowatorskość technologii, unikatowość w postaci niewielu zachowanych jednostek danej klasy czy typu itd. Takie jednostki często wchodzą w skład ekspozycji muzeów morskich albo techniki, rzadziej stanowią samodzielne muzea.Korea Północna (kor. 조선민주주의인민공화국, hancha 朝鮮民主主義人民共和國, MCR. Chosŏn Minjujuŭi Inmin Konghwaguk, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, w skrócie KRLD) – państwo totalitarne w Azji Wschodniej, powstałe w północnej części Półwyspu Koreańskiego po II wojnie światowej, na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. Oficjalnie, według konstytucji, Korea Północna jest republiką socjalistyczną. Przynajmniej formalnie Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna nie jest państwem komunistycznym. Od 2009 roku władze Korei Północnej rozpoczęły wykreślać odniesienia sugerujące komunistyczny ustrój i charakter państwa z konstytucji oraz z innych oficjalnych dokumentów.

Jako warunek zwolnienia załogi, uznanej za jeńców wojennych, USA zgodziły się wystosować 22 grudnia 1968 roku notę z przeprosinami i przyznaniem, że okręt znajdował się na wodach KRL-D. Po tym, 82 członków załogi zostało zwolnionych do Korei Południowej i wróciło do USA.

Okręt został następnie przekształcony w muzeum „imperialistycznej perfidii” w Wonsan, a w 1999 lub 2000 roku został przeprowadzony do Namp’o.

SIGINT – w znaczeniu ogólnym należy rozumieć jako prowadzenie działalności rozpoznawczej w dziedzinie widma elektromagnetycznego. W potocznym języku występuje także jako rozpoznanie radiowe, chociaż wyrażenie to nie w pełni oddaje sens SIGINT. Słowo SIGINT jest skrótem pojęcia używanego w NATO – Signals Intelligence.United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Abordaż (fr. abordage) – sposób walki morskiej polegający na zetknięciu się dwóch okrętów i prowadzeniu walki wręcz na ich pokładach w celu zdobycia wrogiego okrętu lub jego późniejszego zatopienia. Stosowany od początku żeglugi, był podstawowym sposobem walki morskiej w epoce okrętów żaglowych do XVII wieku i, mimo wzrostu znaczenia artylerii, pozostał jednym z podstawowych sposobów walki do początku XIX wieku. Abordaż zastąpił w tej roli taranowanie, dominujące w epoce okrętów wiosłowych w starożytności, stając się także podstawowym sposobem walki XV- i XVI-wiecznych galer wiosłowych.
Namp’o (kor. 남포특별시) – miasto w zachodniej Korei Północnej, przy ujściu rzeki Taedong-gang do Zatoki Zachodniokoreańskiej. Miasto liczy około 367 tys. mieszkańców.
United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.
Lotniskowce – klasa okrętów, której głównym zadaniem jest prowadzenie operacji bojowych za pomocą bazujących na nich samolotów i przystosowana do tego celu konstrukcyjnie, przede wszystkim przez posiadanie pokładu startowego. Pierwsze okręty tej klasy powstały pod koniec I wojny światowej, następnie odegrały dużą rolę w walkach II wojny światowej, szczególnie na Pacyfiku. W chwili obecnej tylko USA posiadają większą flotę lotniskowców, ponadto Francja, Rosja i Brazylia mają nieliczne lotniskowce uderzeniowe, a Wielka Brytania, Indie, Hiszpania, Włochy oraz Tajlandia lekkie lotniskowce dla samolotów V/STOL. Lotniskowiec porusza się wraz z tzw. grupą uderzeniową, składającą się z fregat, niszczycieli, okrętów podwodnych. Grupa taka jest w stanie samodzielnie prowadzić działania wojenne na wielkim obszarze.
Kuter torpedowy, także ścigacz torpedowy – klasa niewielkich okrętów przeznaczonych do wykonywania grupowych ataków torpedowych na zespoły jednostek nawodnych przeciwnika, głównie na wodach przybrzeżnych, po czym szybkiego wycofania się z pola walki. Porównywalnej wielkości okręty, wyposażone w torpedy przeciw okrętom podwodnym zostały określone jako kutry zwalczania okrętów podwodnych.

Reklama