• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • USA Today

  Przeczytaj także...
  Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Siedziba główna redakcji „USA Today”

  USA Today – amerykański dziennik o zasięgu ogólnokrajowym, największy pod względem nakładu wśród amerykańskich gazet. Należy do Gannett Company. Główna siedziba znajduje się w McLean w stanie Wirginia.

  Założony w 1982 jako alternatywa dla tradycyjnych gazet. Odmiennie od wcześniej istniejących czarno-białych dzienników, USA Today był z założenia gazetą kolorową, pełną zdjęć i ilustracji. Za przykładem USA Today poszły inne amerykańskie gazety. Druga różnica: USA Today jest gazetą ogólnokrajową, nie jest związany z żadnym miastem. Z tego powodu ma mniej stron, nie musząc publikować lokalnych wiadomości i reklam.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Pomimo sukcesu finansowego i ogromnego nakładu, USA Today nie jest uznawany za amerykańską gazetę pierwszej rangi. Krytycy uważają, że jest na niższym poziomie intelektualnym w stosunku do tradycyjnych gazet. Przez początkowe lata istnienia gazeta była pogardliwie nazywana MacPaper albo MacNewspaper.

  Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. USA Today, WSJ, NYT are top three papers in circulation, www.usatoday.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  2. At 25, ‘McPaper’ Is All Grown Up - The New York Times, www.nytimes.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Internetowe wydanie USA Today
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.