• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • USA Today

  Przeczytaj także...
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Siedziba główna redakcji „USA Today”

  „USA Today” – amerykański dziennik, o zasięgu ogólnokrajowym, największy pod względem nakładu wśród amerykańskich gazet. Należy do Gannett Company. Główna siedziba znajduje się w McLean stanu Wirginia.

  Założony w 1982 jako alternatywa dla tradycyjnych gazet. W przeciwieństwie do wcześniej istniejących dzienników, wydawanych w mało atrakcyjnym, czarno-białym formacie, USA Today był z założenia gazetą kolorową, pełną zdjęć i użytecznych ilustracji. Dziś kontrast ten jest już mniejszy, gdyż, widząc sukces USA Today, inne amerykańskie gazety w podobny sposób uatrakcyjniły swoje wydania. Druga różnica bierze się z faktu, że USA Today jest prawdziwie ogólnokrajową gazetą i nie jest związany z żadnym miastem. Z tego powodu ma mniej stron niż typowy amerykański dziennik, gdyż nie musi publikować lokalnych wiadomości i reklam.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.

  Pomimo sukcesu finansowego i ogromnego nakładu, USA Today nie jest uznawany za amerykańską gazetę pierwszej rangi. Wielu krytyków uważa że jest on na niższym poziomie intelektualnym w stosunku do tradycyjnych gazet. Przez pierwsze lata swojego istnienia gazeta była często pogardliwie nazywana MacPaper albo MacNewspaper.

  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową. Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. USA Today, WSJ, NYT are top three papers in circulation, www.usatoday.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  2. At 25, ‘McPaper’ Is All Grown Up - The New York Times, www.nytimes.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Internetowe wydanie USA Today • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.