Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z UNICEF)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, UNICEF (od ang. United Nations International Children’s Emergency Fund, od 1953 United Nations Children’s Fund), został utworzony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 11 grudnia 1946, by zapewnić żywność i opiekę zdrowotną dla dzieci i matek w krajach, które zostały zniszczone przez II wojnę światową.

Mauritius, Republika Mauritiusu – państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km na wschód od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues (w odległości 563 km na wschód od wyspy głównej), archipelag Cargados Carajos (402 km na północ) i Wyspy Agalega (933 km na północ). Około 174 km na południowy zachód od Mauritiusa położony jest Reunion.Hammarby Idrottsförening – szwedzki klub sportowy z siedzibą w Sztokholmie (dzielnica Södermalm). Obecnie gra w Superettan - drugiej lidze Szwecji. Klub założony został w 1889 roku, jednak sekcja piłkarska powstała dopiero w 1915 roku. Stadionem klubu jest Tele2 Arena w dzielnicy Sztokholmu – Johanneshov. Może pomieścić ponad 30 000 ludzi. Największymi rywalami klubu są AIK Solna i Djurgårdens IF.

Polski lekarz Ludwik Rajchman jest powszechnie uważany za założyciela UNICEF i był jego pierwszym prezesem od 1946 do 1950 r. W 1950 roku musiał uciekać ze Stanów Zjednoczonych w następstwie Makkartyzmu. Rajchman jest do dziś jedyną osobą, która pełniła funkcję przewodniczącego UNICEF dłużej niż 2 lata. Na sugestię Rajchmana Amerykanin Maurice Pate został mianowany pierwszym dyrektorem wykonawczym, służąc od 1947 r. do śmierci w 1965 r. W roku 1950 mandat UNICEF został rozszerzony, aby zaspokoić długoterminowe potrzeby dzieci i kobiet w krajach rozwijających się na całym świecie. W roku 1953 UNICEF stał się częścią stałą Systemu Narodów Zjednoczonych.

Rangers Football Club (błędnie nazywany Glasgow Rangers, wymowa: /ˈɹeɪndʒə(ɹ)s/) – klub piłkarski z siedzibą w Glasgow w Szkocji, w sezonie 2013/2014 występujący w Scottish League One, rozgrywający domowe spotkania na posiadającym zadaszone i wyposażone w 51 082 krzesełek trybuny Ibrox Stadium (znanym również jako Ibrox Park), położonym w południowo-zachodniej części miasta.Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.

UNICEF opiera się na wkładach rządów państw członkowskich ONZ i prywatnych darczyńców. Całkowity dochód UNICEF w 2015 r. wyniósł 5 009 557 471 USD. Rządy państw członkowskich są odpowiedzialne za dwie trzecie zasobów organizacji, a reszta wnoszona jest przez osoby prywatne, które wpłacają datki za pośrednictwem komitetów krajowych. Szacuje się, że 92 % dochodów UNICEF jest dystrybuowane do usług programowych. Programy UNICEF kładą nacisk na rozwój usług na poziomie społeczności lokalnych w celu promowania zdrowia i dobrego samopoczucia dzieci. UNICEF otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1965 r.

Wody artezyjskie – wody podziemne występujące pod ciśnieniem hydrostatycznym, zdolne do samoczynnego wypływu na powierzchnię ze studni. Odpowiednie warunki do wytworzenia ciśnienia hydrostatycznego występują najczęściej na obszarach o nieckowatym układzie warstw skalnych. Od wód gruntowych odróżnia je istnienie warstwy nieprzepuszczalnej w stropie. Dzięki tej izolacji są mniej zanieczyszczone. Wody artezyjskie najczęściej występują w niecce artezyjskiej w warstwach wodonośnych pod skałami nieprzepuszczalnymi. Występowanie wód artezyjskich może być niekiedy związane także z uskokami i systemem szczelin skalnych.A-League – piłkarskie rozgrywki ligowe na najwyższym szczeblu w Australii, które są organizowane i zarządzane przez Football Federation Australia. Liga została założona w 2004, występuje w niej 9 drużyn australijskich oraz 1 drużyna z Nowej Zelandii. Głównym sponsorem ligi jest koncern Hyundai Motor Company stad oficjalna nazwa ligi to Hyundai A-League.

Większość prac UNICEF wykonywana jest na terenie ponad 190 krajów i terytoriów rozmieszczonych na całym świecie. Sieć UNICEF składa się z ponad 150 biur krajowych, centrali i innych biur oraz 34 komitetów krajowych [w tym z Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF], które realizują misję UNICEF poprzez programy opracowane z rządami krajów, w których się znajdują

Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

Zarząd składający się z 36 członków ustanawia zasady, zatwierdza programy i nadzoruje plany administracyjne i finansowe organizacji. Zarząd składa się z przedstawicieli państw członkowskich wybieranych przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ, zazwyczaj na okres trzech lat.

Zarządzanie organizacją[ | edytuj kod]

Zdjęcie przedstawiające zużyty namiot pomocowy UNICEF w Sudanie
Namiot pomocowy UNICEF w Sudanie

Każde biuro krajowe realizuje misję UNICEF poprzez unikalny program współpracy opracowany z miejscowym rządem. Ten pięcioletni program koncentruje się na praktycznych sposobach realizacji praw dzieci i kobiet na terenie danego kraju. Ogólne zarządzanie i administrowanie organizacją odbywa się w siedzibie głównej w Nowym Jorku, gdzie kształtowana jest globalna polityka organizacji wobec potrzebujących. Prowadzeniem i monitorowaniem wszystkich prac UNICEF zajmuje się Zarząd złożony z 36 członków będących przedstawicielami rządów państw członkowskich. Zarząd ustanawiają zasady, zatwierdza programy i decyduje o planach administracyjnych i finansowych oraz o budżetach organizacji. Prace Zarządu są koordynowane przez Prezydium, w skład którego wchodzi przewodniczący i czterech wiceprzewodniczących, a każdy urzędnik reprezentuje jedną z pięciu grup regionalnych. Prezydium jest wybieranych przez Zarząd każdego roku spośród swoich członków, a prezydencja rotuje wśród grup regionalnych co roku. Zgodnie ze zwyczajem, stali członkowie Rady Bezpieczeństwa nie pełnią funkcji członków Zarządu UNICEF.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.W lutym 1945 roku przyjęto emblemat złożony z dwóch elementów - przedstawienia wszystkich kontynentów na tle siatki kartograficznej (symbol globalnego charakteru organizacji) oraz wieńca ze stylizowanych gałązek oliwnych, tradycyjnego symbolu pokoju. 7 grudnia 1946 zmieniono orientację mapy tak, aby linię pionową tworzył południk zerowy, dzięki czemu żaden fragment świata nie został pominięty. Niebieski płat jest kolorem nieba - kolejnym symbolem jedności. Ostateczne przyjęcie w obecnym kształcie nastąpiło 20 października 1947 roku.
Zdjęcie przedstawia pakiet o nazwie „Szkoła UNICEF w pudełku”, który zawiera podstawowe przedmioty edukacyjne dla jednego nauczyciela i 40 uczniów
„Szkoła UNICEF w pudełku” zawiera podstawowe przedmioty edukacyjne dla jednego nauczyciela i 40 uczniów


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Osoba prawna – jeden z rodzajów podmiotów prawa cywilnego. Osobę prawną definiuje się zazwyczaj jako trwałe zespolenie ludzi i środków materialnych w celu realizacji określonych zadań, wyodrębnione w postaci jednostki organizacyjnej wyposażonej przez prawo (przepisy prawa cywilnego) w osobowość prawną. Taka jednostka organizacyjna ma wtedy pełnię podmiotowości prawnej, w szczególności nabywa zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych (oraz odpowiednio zdolność sądową i procesową).
Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (ang. United Nations High Commissioner for Refugees) – urząd Organizacji Narodów Zjednoczonych upoważniony do przewodzenia i koordynacji międzynarodowych działań mających na celu ochronę uchodźców i rozwiązywania ich problemów na całym świecie. Do głównych działań urzędu należy zapewnienie praw uchodźców oraz pomoc w zapewnieniu azylu lub repatriacji. Siedziba urzędu znajduje się w Genewie w Szwajcarii. Wysoki komisarz jest nominowany przez sekretarza generalnego ONZ i wybierany w głosowaniu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.
Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.
Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

Reklama