• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • UMC-1

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – uczelnia publiczna powołana do życia w 1944 roku, jako piąty uniwersytet w Polsce.Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku – muzeum i skansen w Jaworzynie Śląskiej w województwie dolnośląskim, eksponujące głównie zabytkowy tabor kolejowy.
  UMC-10 (Uniwersalna Maszyna Cyfrowa) to polski komputer tranzystorowy opracowany i wykonany w 3? egzemplarzach na Politechnice Warszawskiej (prototyp uruchomiony w 1965 r.). Wersja tranzystorowa komputera UMC-1.
  UMC-1.jpg
  Pozostałości po komputerze UMC-1 odnalezione w zakamarkach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zastosowane tutaj lampy to ECC85, z wyjątkiem jednej E182CC sygnowanej "Philips - special quality" w module czterolampowym.

  UMC-1 (Uniwersalna Maszyna Cyfrowa) – pierwszy komputer produkowany seryjnie przez Elwro od 1962 r. Elwro wyprodukowało i uruchomiło 25 szt. maszyn seryjnych, w tym jedną na eksport na Węgry.

  Komputer szeregowy – komputer z arytmometrem jednobitowym, przetwarzającym dane po jednym bicie na takt zegara. Komunikacja między elementami takiej maszyny (pamięcią, procesorem, rejestrami itp) odbywa się szeregowo.Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.

  Był to lampowy komputer pierwszej generacji opracowany w Zakładzie Konstrukcji Telekomunikacyjnych i Radiofonii Politechniki Warszawskiej (prototyp z 1960 r.). Lampy eksploatowane w maszynie musiały być dobrej jakości. Stosowano zazwyczaj niemieckie, gdyż polskie nie miały dostatecznie dobrych parametrów. Na niektórych z nich widniały etykiety zawierające informację o prądzie anodowym każdej konkretnej lampy.

  Pamięć operacyjna (ang. internal memory, primary storage) – pamięć adresowana i dostępna bezpośrednio przez procesor, a nie przez urządzenia wejścia-wyjścia procesora. W pamięci tej mogą być umieszczane rozkazy (kody operacji) procesora (program) dostępne bezpośrednio przez procesor i stąd nazwa pamięć operacyjna. W Polsce często pamięć ta jest utożsamiana z pamięcią RAM, choć jest to zawężenie pojęcia, pamięcią operacyjną jest też pamięć nieulotna (ROM, EPROM i inne jej odmiany) dostępna bezpośrednio przez procesor, a dawniej używano pamięci o dostępie cyklicznym.Minus-dwójkowy system liczbowy nazywany również negabinarnym – pozycyjny system liczbowy, w którym podstawą jest liczba ujemna, a dokładniej -2. Do zapisu liczb w tym systemie potrzebne są, tak samo jak w systemie binarnym, cyfry 0 i 1n ie jest potrzebny znak"-" dla oznaczenia liczb ujemnych. Wartość liczby w tym systemie można przedstawić następująco:

  Dane techniczne[edytuj kod]

 • rodzina: UMC
 • typ: mikroprogramowany komputer szeregowy I generacji zbudowany na lampach
 • szybkość: 100 dodawań na sekundę
 • bębnowa pamięć operacyjna:
 • pojemność: 4096 słów długości 36 bitów
 • średni czas dostępu: 10 ms
 • urządzenia zewnętrzne: dalekopis z czytnikiem i perforatorem taśmy papierowej
 • czytnik taśmy papierowej o szybkości 50 znaków na sekundę
 • koszt 1 mln operacji (według cen z 1976 r.): 500 zł.
 • jako pierwszy na świecie używał do obliczeń pozycyjnego systemu liczbowego o podstawie -2
 • Produkcja w kolejnych latach:

  Tranzystor – trójelektrodowy (rzadko czteroelektrodowy) półprzewodnikowy element elektroniczny, posiadający zdolność wzmacniania sygnału elektrycznego. Nazwa urządzenia wywodzi się od słów transkonduktancja (transconductance) z "półprzewodnikowym" przyrostkiem -stor jak w warystor (varistor).UMC (Uniwersalna Maszyna Cyfrowa) to uniwersalna nazwa wczesnych komputerów (maszyn cyfrowych) w Polsce oraz rodzina pierwszych komputerów produkowanych seryjnie przez Elwro od 1962 r.
 • 1960: 1 szt. (prototyp)
 • 1961: 5 szt. (seria prototypowa)
 • 1962: 1 szt.
 • 1963: 14 szt.
 • 1964: 10 szt.
 • W 1965 roku uruchomiono jej wersję tranzystorową, maszynę UMC-10.

  Zachowane[edytuj kod]

 • Fragmenty odnalezione na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i przekazane do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.
 • Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Historia
 • zdjęcie całości
 • wnętrze. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pamięć bębnowa – historyczny typ pamięci operacyjnej i masowej, wykorzystujący do przechowywania danych cienką warstwę magnetyczną naniesioną na powierzchnię wirującego walca. Działa podobnie jak magnetofon, zapisując dane na powierzchni wirującego bębna magnetycznego zamiast na taśmie magnetycznej. Wyparta została przez pamięć dyskową,
  Dalekopis to telegraficzny aparat drukujący, służący do przekazywania informacji w postaci alfanumerycznej. W szczególności jest on wykorzystywany jako abonenckie urządzenie końcowe (terminal) do realizacji usług teleksowych.
  Wrocławskie Zakłady Elektroniczne "Elwro" (także Centrum Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów "Mera-Elwro") – istniejące w latach 1959 – 1993 zakłady zlokalizowane przy ul. Ostrowskiego 30 we Wrocławskim Grabiszynku, produkujące urządzenia elektroniczne, między innymi kalkulatory (w tym pierwszy polski kalkulator biurowy Elwro 105LN), komputery serii Odra i RIAD, osprzęt komputerowy – m.in. pamięci ferrytowe, elementy elektroniki wojskowej i inne.
  Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.
  Lampa elektronowa – element elektroniczny składający się z elektrod umieszczonych w bańce z wypompowanym powietrzem (lampa próżniowa) lub gazem pod niewielkim ciśnieniem (lampa gazowana), w którym wykorzystuje się wiązki elektronów lub jonów poruszające się między elektrodami lampy i sterowane elektrycznie elektrodami. Może służyć miedzy innymi do wzmacniania, generacji i przekształcania sygnałów elektrycznych.
  Słowo maszynowe lub po prostu słowo to podstawowa porcja informacji, na której operuje system komputerowy. Słowo, w przypadku maszyn operujących na arytmetyce binarnej, jest liczbą złożoną z odgórnie określonej ilości bitów. Liczbę bitów w słowie nazywamy długością lub szerokością słowa i z przyczyn praktycznych zazwyczaj jest ona potęgą liczby 2. Wielkość słowa określa rozmiar szyny danych oraz rejestrów procesora.
  Mikroprogram (mikrokod) – program implementujący listę rozkazów CPU. Podobnie jak język wysokiego poziomu jest kompilowany do kodu maszynowego, tak każda instrukcja kodu maszynowego ma postać ciągu mikroinstrukcji nazywanego mikroprogramem lub mikrokodem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.