• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • UK Albums Chart

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  UK Albums Chart – lista przebojów publikująca najlepiej sprzedające się albumy (również w wersji digital download) w Wielkiej Brytanii. Jest sporządzana przez Official Charts Company i publikowana w magazynie Music Week (Top 75) oraz na stronie internetowej OCC (Top 100); pełna lista 200 albumów jest publikowana wyłącznie w newsletterze ChartsPlus.

  Kompilacja (składanka) – wydawnictwo muzyczne (płyta CD, DVD) składająca się z utworów wydanych już uprzednio – wybór nagrań z wcześniejszych płyt tego samego autora, bądź też nagrań różnych wykonawców połączonych zazwyczaj jakąś wspólną myślą przewodnią.Official Charts Company (OCC), wcześniej jako Chart Information Network (CIN), a następnie The Official UK Charts Company – organizacja zajmująca się tworzeniem oficjalnych notowań w Wielkiej Brytanii. Notowania są oparte na badaniach przez zespół sprzedawców, stanowią 99% wszystkich sprzedanych singli, 98% wszystkich albumów i ponad 90% wszystkich filmów. Dzięki OCC tworzone są m.in. takie notowania jak:

  Aby album został zakwalifikowany na UK Albums Chart musi spełniać wymogi długości i ceny. Musi mieć więcej niż trzy utwory lub być dłuższy niż 20 minut. Ponadto nie może być albumem budżetowym (cena pomiędzy £0.50 a £4.24). Kompilacje różnych artystów – które do stycznia 1989 były włączone do listy albumów – są obecnie publikowane na osobnej liście kompilacji.

  Newsletter - elektroniczna forma biuletynu – czasopisma rozsyłanego za pomocą poczty elektronicznej do prenumeratorów. Dawniej (przed powstaniem Internetu) to forma szybkiego czasopisma naukowego powielanego na kserokopiarce i rozsyłanego do zainteresowanych prenumeratorów. Forma taka była szybsza niż tradycyjne przygotowanie poligraficzne, służyła do szybkiej dyskusji naukowej. Obecnie papierowa forma kserowanych newsletterów znajduje się w zaniku i wypierana jest przez coraz powszechniejsze wersje elektroniczne.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista najlepiej sprzedających się albumów muzycznych w Wielkiej Brytanii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rules for Chart Eligibility (ang.). The Official Charts Company. [dostęp 2010-11-24].
  2. USA & UK Charts (ang.). mjjcharts.com. [dostęp 2010-11-24].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lista na oficjalnej stronie Official Charts Company
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.