• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • UK Albums Chart

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.
  UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.

  UK Albums Chart – lista przebojów publikująca najlepiej sprzedające się albumy (również w wersji digital download) w Wielkiej Brytanii. Jest sporządzana przez Official Charts Company i publikowana w magazynie Music Week (Top 75) oraz na stronie internetowej OCC (Top 100); pełna lista 200 albumów jest publikowana wyłącznie w newsletterze ChartsPlus.

  In the Lonely Hour – debiutancki album angielskiego piosenkarza popowego i soulowego Sama Smitha wydany 26 maja 2014 roku nakładem wytwórni Capitol i Method Records.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  Aby album został zakwalifikowany na UK Albums Chart musi spełniać wymogi długości i ceny. Musi mieć więcej niż trzy utwory lub być dłuższy niż 20 minut. Ponadto nie może być albumem budżetowym (cena pomiędzy £0.50 a £3.75). Kompilacje różnych artystów – które do stycznia 1989 były włączone do listy albumów – są obecnie publikowane na osobnej liście kompilacji.

  Sam Smith, właściwie Samuel Frederick Smith (ur. 19 maja 1992 w Londynie) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, muzyk i autor tekstów piosenek. Jego typ głosu klasyfikowany jest jako tenor. Kompilacja (składanka) – wydawnictwo muzyczne (płyta CD, DVD) składająca się z utworów wydanych już uprzednio – wybór nagrań z wcześniejszych płyt tego samego autora, bądź też nagrań różnych wykonawców połączonych zazwyczaj jakąś wspólną myślą przewodnią.

  Chociaż sprzedaż albumów generuje zwykle większe przychody od sprzedaży singli oraz stanowi większą miarę sukcesu artysty, UK Albums Chart przyciąga mniej uwagi mediów niż brytyjska lista singli UK Singles Chart, dzieje się tak ponieważ ogólna sprzedaż albumu jest ważniejsza niż jego szczytowa pozycja. W 2005 roku odnotowano rekordową liczbę sprzedanych albumów w Wielkiej Brytanii - 126,2 miliona egzemplarzy. W lutym 2015 roku ogłoszono, że w związku ze spadającą sprzedażą albumów i wzrostem popularności strumieniowego przesyłania dźwięku, oficjalna lista albumów zacznie zawierać dane strumieniowe z marca 2015 roku. Ostatnim albumem numer jeden w notowaniu, który opierał się wyłącznie na sprzedaży, był Smoke + Mirrors zespołu Imagine Dragons, natomiast pierwszym albumem, który osiągnął szczyt notowania na nowych zasadach był krążek In the Lonely Hour Sama Smitha.

  Imagine Dragons – amerykański zespół muzyczny, grający indie rock, rock alternatywny, pop-rock i pop elektroniczny założony w 2008 w Las Vegas w Nevadzie. Media strumieniowe – technika dostarczania informacji multimedialnej na życzenie. Najpopularniejsze media strumieniowe opierają się na transmisji skompresowanych danych multimedialnych poprzez Internet. Nie należy mylić mediów strumieniowych z multimedialnymi formatami plików (AVI).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista najlepiej sprzedających się albumów muzycznych w Wielkiej Brytanii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rules for Chart Eligibility (ang.). The Official Charts Company. [dostęp 2020-11-22].
  2. USA & UK Charts (ang.). mjjcharts.com. [dostęp 2010-11-24].
  3. Blunt boosts record labels' 2005, news.bbc.co.uk [dostęp 2020-11-23] (ang.).
  4. UK’s Official Albums Chart to include streaming data for first time, officialcharts.com [dostęp 2020-11-23] (ang.).
  5. Sam Smith tops first streaming integrated UK Albums Chart, musicweek.com [dostęp 2020-11-23] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lista na oficjalnej stronie Official Charts Company (ang.).
 • Official Charts Company (OCC), wcześniej jako Chart Information Network (CIN), a następnie The Official UK Charts Company – organizacja zajmująca się tworzeniem oficjalnych notowań w Wielkiej Brytanii. Notowania są oparte na badaniach przez zespół sprzedawców, stanowią 99% wszystkich sprzedanych singli, 98% wszystkich albumów i ponad 90% wszystkich filmów. Dzięki OCC tworzone są m.in. takie notowania jak:Newsletter - elektroniczna forma biuletynu – czasopisma rozsyłanego za pomocą poczty elektronicznej do prenumeratorów. Dawniej (przed powstaniem Internetu) to forma szybkiego czasopisma naukowego powielanego na kserokopiarce i rozsyłanego do zainteresowanych prenumeratorów. Forma taka była szybsza niż tradycyjne przygotowanie poligraficzne, służyła do szybkiej dyskusji naukowej. Obecnie papierowa forma kserowanych newsletterów znajduje się w zaniku i wypierana jest przez coraz powszechniejsze wersje elektroniczne.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.738 sek.