• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • UEFA Futsal Cup

  Przeczytaj także...
  Inter Movistar – hiszpański klub futsalu z Alcalá de Henares grający w hiszpańskiej ekstraklasie. Wielokrotny mistrz Hiszpanii i zwycięzca futsalowej Ligi Mistrzów. Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.
  Futsal (dawniej używana w Polsce oficjalna nazwa piłka nożna halowa pięcioosobowa lub potocznie halówka) – zespołowa gra sportowa, odmiana piłki nożnej rozgrywana w hali. Jej nazwa pochodzi od portugalskiego futebol de salão i hiszpańskiego fútbol sala lub fútbol de salón, co można przetłumaczyć jako halowa piłka nożna.

  Liga Mistrzów Futsalu (ang. UEFA Futsal Champions League) – międzynarodowe, europejskie, klubowe rozgrywki futsalowe, utworzone z inicjatywy UEFA w 2001, jako kontynuacja Klubowych Mistrzostw Europy (które jednak nie były uznawane za oficjalne) i regularnie prowadzone przez tę organizację od sezonu 2001/2002) w ramach europejskich pucharów. Od sezonu 2018/19 rozgrywki nazywają się Liga Mistrzów Futsalu. Przeznaczone dla najlepszych męskich drużyn klubowych (mistrzów europejskich lig krajowych).

  Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy trofeum oficjalnego turnieju organizowanego przez UEFA został rozegrany w sezonie 2001/02 w Lizbonie. Najpierw 27 mistrzów z krajów europejskich rywalizowało w rundzie kwalifikacyjnej, potem w turnieju finałowym osiem najlepszych drużyn zostały podzielone na dwie grupy. W finałowym meczu spotkały się zwycięzcy tych grup: hiszpański Playas de Castellón FS i belgijski Action 21 Charleroi. Hiszpanie wygrali z wynikiem 5:1 i zostali pierwszymi zwycięzcami turnieju.

  Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.Państwo – organizacja posiadająca monopol na stanowienie i wykonywanie prawa na określonym terytorium. Posiada zdolność do nawiązywania i utrzymywania stosunków dyplomatycznych z innymi państwami. Państwo jest często mylone z narodem i krajem.

  Medaliści Pucharu UEFA / Ligi Mistrzów Futsalu[ | edytuj kod]

  Statystyka[ | edytuj kod]

  Klasyfikacja medalowa[ | edytuj kod]

  W dotychczasowej historii Ligi Mistrzów (Pucharu UEFA) trofeum oficjalnie zdobyło w sumie 10 drużyn. Liderem klasyfikacji jest Inter Movistar Alcalá, który ma na koncie 5 zwycięstw.

  Mistrzostwa Europy w futsalu mężczyzn (inaczej EURO, polski skrót ME) – rozgrywki sportowe, cyklicznie organizowane przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) dla europejskich futsalowych reprezentacji krajowych. Zwycięzca tych rozgrywek zdobywa tytuł Mistrza Europy.UEFA (ang. Union of European Football Associations), Unia Europejskich Związków Piłkarskich – organizacja założona 15 czerwca 1954 r. w Bazylei, zrzeszająca związki piłkarskie Europy. UEFA jest organizatorem europejskich pucharów (Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy UEFA, Superpuchar Europy UEFA) oraz Mistrzostw Europy, a także Mistrzostw Europy w futsalu, Pucharu UEFA w futsalu i Pucharu Regionów UEFA. Obecnie jej siedziba znajduje się w mieście Nyon w Szwajcarii. Organizacja zrzesza 54 federacje narodowe (stan z 10 stycznia 2013, w tym Polski Związek Piłki Nożnej).

  Stan na maj 2018.

  Klasyfikacja według państw[ | edytuj kod]

  Stan na maj 2018.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Klubowe Mistrzostwa Europy w futsalu
 • mistrzostwa Europy w futsalu
 • UEFA
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Pucharu UEFA w Futsalu
 • Warto wiedzieć że... beta

  Action 21 Charleroi - belgijski klub futsalowy z siedzibą w Charleroi, obecnie występuje w Division 1 (najwyższa klasa rozgrywkowa w Belgii).
  Klubowe Mistrzostwa Europy w Futsalu coroczne europejskie rozgrywki klubów futsalowych. Stworzone w 1984 roku, rozgrywane do 2000 roku, kiedy to powstał Puchar UEFA w Futsalu.
  Playas de Castellón Fútbol Sala - hiszpański klub futsalowy z siedzibą w Castellón de la Plana, obecnie występuje w Tercera División (trzecia liga) .
  Lizbona (port. Lisboa, wym. [liʒˈβoɐ]) – stolica i największe miasto Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. W centrum administracyjnym Lizbony mieszkało (2011 r.) 547 631 mieszkańców, natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma 2 821 876 mieszkańców (27% populacji państwa).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.