• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • UCI World Tour 2012

  Przeczytaj także...
  Dookoła Pekinu (chiń.: 环北京职业公路自行车赛) – wielodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Chinach, ze startem i metą w Pekinie. Należy do cyklu UCI World Tour.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Międzynarodowa Unia Kolarska (franc. Union Cycliste Internationale, UCI) - to instytucja zajmująca się propagowaniem kolarstwa, organizowaniem zawodów, ustanawianiem standardów sprzętowych, kontrolowaniem zawodników oraz ustalaniem ich list rankingowych w sportach kolarskich. Siedziba Unii znajduje się w Aigle, południowo zachodniej w Szwajcarii.

  UCI World Tour 2012 – 4. edycja cyklu szosowych wyścigów kolarskich o najwyższej randze w klasyfikacji UCI. Seria rozpoczęła się 17 stycznia w Australii wyścigiem Tour Down Under, a zakończyła 14 października ostatnim etapem wyścigu Dookoła Pekinu w Chinach. Tour de Pologne – najważniejszy wyścig kolarski w Polsce, także znalazł się w programie.

  UCI World Tour - cykl najważniejszych imprez kolarskich, wprowadzony decyzją Międzynarodowej Unii Kolarskiej w 2009 roku pod nazwą UCI World Ranking, a od 2011 pod obecną nazwą na miejsce rozgrywanego do tej pory UCI ProTour. W pierwszej edycji obejmował 24 najbardziej prestiżowych wyścigów, a zwycięzcą został Hiszpan Alberto Contador z grupy Astana.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  W kalendarzu na sezon 2012 figurowało 28 wyścigów (14 wieloetapowych i 14 jednodniowych). Prawo startu miało 18 zespołów zawodowych.

  Kalendarz World Tour 2012[]

  Teamy[]

  Klasyfikacje końcowe[]

  Klasyfikacja indywidualna[]

  Klasyfikacja drużynowa[]

  Klasyfikacja krajów[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona
 • Przypisy

  1. http://www.uciworldtour.com. [dostęp 23 czerwca 2012].
  2. http://www.uciworldtour.com. [dostęp 23 czerwca 2012].
  Tour de Pologne (pol. Wyścig dookoła Polski, oficjalny skrót: TdP) – wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski w sierpniu (do 2008 roku we wrześniu). Od pierwszej edycji (1928) do 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców). Od 1993 – po przejęciu organizacji przez Czesława Langa – jest w pełni zawodowy. Od 2005 należy do cyklu UCI ProTour.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.