• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • UCI ProTour 2008

  Przeczytaj także...
  Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.Doping wydolnościowy – sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej zawodnika metodami wykraczającymi poza normalny, "naturalny" trening, choć w praktyce granica między dopingiem i treningiem jest często bardzo trudna do ustalenia. Ogólnie za doping uważa się metody medyczne, potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, które zostały oficjalnie zabronione.
  Wyścig Deutschland Tour - coroczna wieloetapowa impreza kolarska, w latach 2005-2008 znajdowała się w kalendarzu wyścigów tworzących cykl UCI ProTour.

  4. edycja UCI ProTour 2008 rozpoczęła się w styczniu wyścigiem Tour Down Under. W stosunku do poprzednich lat w formule ProTour zaszły znaczące zmiany. Przede wszystkim od cyklu oderwali się organizatorzy trzech największych wyścigów wieloetapowych: Tour de France, Giro d'Italia oraz Vuelta a Espana. Co za tym idzie, również inne wyścigi organizowane przez te firmy zostały odłączone od ProTour (m.in. Paryż-Roubaix, Giro di Lombardia czy Paryż-Nicea). Dwa wyścigi wykupione przez koncern Lagardere (do którego należy 25% akcji ASO - organizatora Tour de France) a więc Deutschland Tour i Vattenfall Cyclassics pozostają na razie w kalendarzu ProTour. Cała sytuacja jest efektem kilkuletniego sporu między wspomnianymi firmami a UCI.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Drugą zmianą będą wprowadzane tzw. "paszporty biologiczne", mające być narzędziem do walki z dopingiem. Polegać to ma na stworzeniu bazy danych zawierającej wyniki krwi i moczu wszystkich zawodników. Na podstawie tych danych będzie można porównać pierwotne wyniki krwi kolarza z wynikami uzyskiwanymi podczas kontroli antydopingowych w trakcie wyścigów. Paszporty będą obowiązywać także na Tour de France i innych wyścigach poza ProTour.

  T-Mobile Team (kod UCI: TMO) to była niemiecka zawodowa grupa kolarska, która znajdowała się w grupie 20 najlepszych drużyn, czyli UCI ProTeams. Wcześniej grupa nosiła nazwę: Team Deutsche Telekom.Team Saxo-Tinkoff (kod UCI: TST) – duńska drużyna kolarska, której dyrektorem jest były zwycięzca Tour de France, Bjarne Riis. Głównym sponsorem od 2009 jest Saxo Bank, natomiast przed Tour de France 2012 drugim sponsorem tytularnym został Tinkoff Bank.

  Trzecią zmianą jest rozszerzenie cyklu na wyścigi odbywające się poza granicami Europy. Pierwszym krokiem do tego jest przyznanie 4-letniej licencji ProTour australijskiemu Tour Down Under. Przewodniczący UCI, Pat McQuaid planuje włączyć do cyklu także wyścigi odbywające się w Azji i Ameryce Północnej. Wstępne rozmowy są prowadzone z Rosją i Chinami.

  UCI ProTour – był to cykl najważniejszych imprez kolarskich, wprowadzony decyzją Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) w 2005 na miejsce rozgrywanego do tej pory Pucharu Świata w kolarstwie szosowym. W pierwszej edycji obejmował 27 najbardziej prestiżowych wyścigów oraz Mistrzostwa Świata. Obligatoryjnie uczestniczyło w nich 20 najmocniejszych drużyn zawodowych (ProTeams) oraz na zaproszenie Zawodowe Ekipy Kontynentalne (Professional Continental Teams).Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Zmniejszono także liczbę drużyn z licencją ProTour z 20 do 18 grup. UCI do końca stycznia przyzna również "dzikie karty" drużynom, które spełnią wymogi finansowe i organizacyjne. O status dzikiej karty ubiega się 20 teamów (nie ma w tym gronie grupy z Polski).

  W dniu przerwy podczas Tour de France 2008 17 z 18 drużyn (a więc wszystkie poza Team Astana, która nie została zaproszona do udziału w TdF) wspólnie postanowiło nie przedłużać licencji ProTour na rok 2009 i wraz z organizatorami trzech największych wyścigów wieloetapowych (Amaury Sport Organisation (ASO), RCS Sport i Unipublic) stworzyć alternatywny system wyścigów. Stawia to istnienie cyklu pod znakiem zapytania.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Euskaltel-Euskadi (Kod UCI: EUS) – profesjonalna grupa kolarska. Nieoficjalna reprezentacja Kraju Basków, założona i współfinansowana przez tamtejszy rząd. Generalnym menadżerem zespołu jest Igor González de Galdeano.

  Kalendarz ProTour 2008[]

  Lista drużyn z licencją ProTour na rok 2008[]

 • Ag2r-La Mondiale  Francja
 • Astana  Luksemburg
 • Bouygues Telecom  Francja
 • Caisse d'Epargne  Francja
 • Cofidis  Francja
 • Crédit Agricole  Francja
 • Team CSC  Dania
 • Euskaltel-Euskadi  Hiszpania
 • La Française des Jeux  Francja
 • Team Gerolsteiner  Niemcy
 • Team High Road (przedtem T-Mobile)  Stany Zjednoczone
 • Lampre  Włochy
 • Liquigas  Włochy
 • Team Milram  Włochy
 • Quick Step  Belgia
 • Rabobank  Holandia
 • Saunier Duval  Hiszpania
 • Silence-Lotto  Belgia
 • Klasyfikacja indywidualna[]

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna UCI ProTour
 • Crédit Agricole (Kod UCI: C.A) – francuska zawodowa grupa kolarska sponsorowana przez Crédit Agricole od 1997 r. Wcześniej drużyna nosiła nazwę GAN. Od 2005 znajduje się w gronie 20 najlepszych ekip zawodowego kolarstwa szosowego. Menadżerem grupy jest Roger Legeay.Ag2r-La Mondiale (Kod UCI: ALM) – zawodowa francuska grupa kolarska. Generalnym menadżerem jest Vincent Lavenu, a menadżerami zespołu są: Laurent Biondi, Julien Jurdie, Didier Jannel, Gilles Mas i Arturas Kasputis.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  HTC-Highroad to zawodowa grupa kolarska startująca w międzynarodowych szosowych wyścigach kolarskich. Grupa powstała na bazie kolarzy startujących wcześniej w barwach T-Mobile Team. Sponsor tytularny rozwiązał umowę pod koniec roku 2007 wskutek afery dopingowej, podobnie uczyniła większość pomniejszych sponsorów. Menadżer grupy, Bob Stapleton postanowił jednak dalej prowadzić kolarzy pod nazwą własnej firmy, "High Road". Grupa otrzymała licencję ProTour na sezon 2008. Począwszy od Tour de France 2008 grupa występowała pod nazwą Team Columbia.
  Team Europcar (Kod UCI: EUC) – francuska zawodowa grupa kolarska. W latach 2005-2009 należała do dywizji UCI ProTour. W sezonie 2010 nie dostała licencji na występy w UCI ProTour i od tamtej pory występuje w dywizji Professional Continental Team.
  Dzika karta (ang. wildcard), termin oznaczający dopuszczenie do zawodów, zwykle rangi mistrzowskiej, drużyny lub zawodnika niespełniającego formalnych warunków uczestnictwa. Prawo to przysługuje zazwyczaj organizatorom rozgrywek.
  Lotto-Belisol (Kod UCI: LTB) – belgijska zawodowa grupa kolarska. Sponsorowana przez belgijską loterię Lotto. W latach 2005-2011 drugim sponsorem tytularnym była firma Omega Pharma, która w nazwie drużyny umieszczała marki swoich produktów: Davitamon pochodziła od suplementu witaminowego, Predictor od testu ciążowego, a Silence – od leku przeciwko chrapaniu. W latach 2010-2011 sponsor „ujawnił” się i grupa występowała pod nazwą Omega Pharma-Lotto. W sezonie 2012, po decyzji firmy Omega Pharma by sponsorować drużynę Quickstep, grupa zmieniła nazwę na Lotto-Belisol.
  Omega Pharma-Quick Step (Kod UCI: OPQ) – belgijska grupa kolarstwa zawodowego. Drużyna powstała w 2003 ze składu drużyn Domo-Farm Frites i Mapei-Quick Step, która została rozwiązana pod koniec 2002, po wycofaniu się firmy Mapei ze sponsorowania kolarstwa.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.082 sek.