• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • UCI ProTour  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Puchar Świata w kolarstwie szosowym - cykl wyścigów organizowanych przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI) w latach 1989 - 2004. Na ten cykl składały się najważniejsze wyścigi jednodniowe w roku. Tytuł zdobywał zawodnik, który w przeciągu sezonu uzyska największą ilość puntów. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem w tym cyklu był Włoch Paolo Bettini, który wygrywał w klasyfikacji końcowej przez trzy lata z rzędu (2002-2004). Jego rodacy Maurizio Fondriest i Michele Bartoli wygrywali dwukrotnie (pierwszy w latach 1991 i 1993, a drugi w 1997 i 1998), podobnie jak Belg Johan Museeuw (1995 i 1996). Na tych samych zasadach równolegle prowadzono także klasyfikację teamów. Do tej klasyfikacji Pucharu Świata zliczano miejsca trzech najlepszych zawodników drużyny w danym wyścigu. Najbardziej utytułowanym teamem był włoski Mapei, który zwyciężał pięciokrotnie (1995 i 1996 jako Mapei-GB, w 1998 jako Mapei-Bricobi oraz 2000 i 2002 jako Mapei-Quick Step).Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  UCI ProTour – był to cykl najważniejszych imprez kolarskich, wprowadzony decyzją Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) w 2005 na miejsce rozgrywanego do tej pory Pucharu Świata w kolarstwie szosowym. W pierwszej edycji obejmował 27 najbardziej prestiżowych wyścigów oraz Mistrzostwa Świata. Obligatoryjnie uczestniczyło w nich 20 najmocniejszych drużyn zawodowych (ProTeams) oraz na zaproszenie Zawodowe Ekipy Kontynentalne (Professional Continental Teams).

  4. edycja UCI ProTour 2008 rozpoczęła się w styczniu wyścigiem Tour Down Under. W stosunku do poprzednich lat w formule ProTour zaszły znaczące zmiany. Przede wszystkim od cyklu oderwali się organizatorzy trzech największych wyścigów wieloetapowych: Tour de France, Giro d’Italia oraz Vuelta a España. Co za tym idzie, również inne wyścigi organizowane przez te firmy zostały odłączone od ProTour (m.in. Paryż-Roubaix, Giro di Lombardia czy Paryż-Nicea). Dwa wyścigi wykupione przez koncern Lagardere (do którego należy 25% akcji ASO - organizatora Tour de France) a więc Deutschland Tour i Vattenfall Cyclassics pozostają na razie w kalendarzu ProTour. Cała sytuacja jest efektem kilkuletniego sporu między wspomnianymi firmami a UCI. Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Po zakończeniu pierwszego sezonu cyklu ProTour, 9 grudnia 2005 organizatorzy trzech wielkich tourów – Giro d’Italia, Tour de France i Vuelta a España – poinformowali, że te imprezy nie będą w następnym sezonie częścią UCI ProTour. Na wspólnej konferencji prasowej w Paryżu podali do wiadomości, że musieli podjąć decyzję oddzielenia się od cyklu ProTour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), ponieważ nie udało się im osiągnąć globalnego porozumienia z UCI. Rozmowy trwały jednak nadal i na początku kwietnia 2006 UCI poinformowała, że porozumienie ostatecznie zawarto.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.FDJ (Kod UCI: FDJ) – profesjonalna francuska grupa kolarska, utworzona w 1997. Ekipa sponsorowana jest przez francuską loterię Francaise des Jeux. Dyrektorem drużyny jest były francuski kolarz Marc Madiot. W sezonie 2003-2004 przyjęła nazwę FDJeux.com, jednak szybko wróciła do swojej poprzedniej nazwy. W latach 2000-2001 w barwach drużyny ścigał się Polak, Grzegorz Gwiazdowski. Obecnie liderami zespołu są Sandy Casar i Christophe Le Mével.

  W następnych miesiącach okazało się, że mimo prób spór nie został zażegnany, co miało ogromny wpływ na kolejne sezony. W 2007 wszystkie imprezy organizowane przez właścicieli wielkich tourów, czyli również wyścigi Mediolan-San Remo, Paryż-Roubaix, Liège-Bastogne-Liège, Giro di Lombardia, Paryż-Nicea, Tirreno-Adriático, La Flèche Wallonne i Paryż-Tours, zostały wprawdzie uwzględnione w rankingu UCI ProTour, ale nie otrzymały licencji ProTour. Oznaczało to, że organizatorzy nie musieli zapraszać na nie drużyn ze statusem ProTeams. W 2008 wszystkie sporne imprezy zostały wykreślone z kalendarza UCI ProTour, a co za tym idzie – również z rankingu. W sezonie 2009 UCI zrezygnowała z części rankingowej ProTour, na jej miejsce wprowadzając nowy system punktowy – UCI World Ranking – ponownie uwzględniający wszystkie wyścigi wyłączone z cyklu ProTour. Ten stan utrzymał się w sezonie 2010, by od 2011 przejść kolejną metamorfozę: UCI połączyła zawody ProTour z systemem World Ranking, zapoczątkowując nowy cykl imprez kolarskich – UCI World Tour. Tym samym cykl UCI ProTour przestał istnieć.

  Giro d’Italia (Wyścig dookoła Włoch) – drugi z największych kolarskich wyścigów świata (za Tour de France i przed Vuelta a España). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).Team Cannondale-Garmin (Kod UCI: TCG) – amerykańska drużyna kolarska należąca do UCI ProTeams. Grupa powstała w roku 2007 i początkowo brała udział głównie w imprezach rozgrywanych w USA, ale również w UCI Europe Tour.

  Uniformem lidera w klasyfikacji UCI ProTour była biała koszulka z niebieskimi elementami. Jeżeli lider klasyfikacji UCI ProTour był jednocześnie aktualnym mistrzem świata – zakładał koszulkę ProTour zamiast tęczowej. Jeżeli lider klasyfikacji UCI ProTour był jednocześnie liderem w klasyfikacji generalnej wyścigu etapowego – zakładał koszulkę wyścigu (np. żółtą w Tour de Pologne).

  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Wyścigi ProTour[ | edytuj kod]

  Do roku 2007 w skład ProTour wchodziły:

  Sky Procycling – zawodowa grupa kolarska, mający siedzibę w Wielkiej Brytanii. Drużyna powstała w 2009 roku i finansowana jest przez firmę British Sky Broadcasting, stacji telewizyjnej Ruperta Murdocha. W sezonie 2012 nazwa zespołu została zmieniona z Sky Professional Cycling Team na Sky Procycling.Pro Team Astana (Kod UCI: AST) – zawodowa kazachska grupa kolarska założona w 2007 (w poprzednich latach występowała jako ekipa szwajcarska albo luksemburska).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  La Flèche Wallonne (po polsku: Strzała Walońska) – jednodniowy wyścig kolarski, tzw. klasyk, organizowany przez organizację Société du Tour de France rokrocznie od 1936 (poza 1940) w walońskiej części Belgii. Wyścig ten należy do stworzonego w 2005 roku cyklu ProTour, serii najważniejszych w sezonie kolarskim wyścigów.
  Euskaltel-Euskadi (Kod UCI: EUS) – profesjonalna grupa kolarska. Nieoficjalna reprezentacja Kraju Basków, założona i współfinansowana przez tamtejszy rząd. Generalnym menadżerem zespołu jest Igor González de Galdeano.
  Tirreno-Adriático – profesjonalny wyścig kolarski, rozgrywany co roku w marcu i trwający jeden tydzień. Należy do UCI ProTour, wprowadzonej w 2005 roku serii najważniejszych wyścigów kolarskich.
  Crédit Agricole (Kod UCI: C.A) – francuska zawodowa grupa kolarska sponsorowana przez Crédit Agricole od 1997 r. Wcześniej drużyna nosiła nazwę GAN. Od 2005 znajduje się w gronie 20 najlepszych ekip zawodowego kolarstwa szosowego. Menadżerem grupy jest Roger Legeay.
  Team Europcar (Kod UCI: EUC) – francuska zawodowa grupa kolarska. W latach 2005-2009 należała do dywizji UCI ProTour. W sezonie 2010 nie dostała licencji na występy w UCI ProTour i od tamtej pory występuje w dywizji Professional Continental Team.
  Tinkoff-Saxo (Kod UCI: TTS) – rosyjska drużyna kolarska, której byłym właścicielem, a obecnie dyrektorem generalnym jest zwycięzca Tour de France 1996, duński kolarz Bjarne Riis. 2 grudnia 2013 roku Riis sprzedał drużynę wraz z licencją World Tour rosyjskiemu przedsiębiorcy Olegowi Tinkowowi, którego Tinkoff Bank był od 2012 drugim sponsorem tytularnym.
  Liège-Bastogne-Liège – najstarszy rozgrywany do dziś kolarski wyścig jednodniowy (tzw. klasyk), zaliczany do pięciu Pomników Kolarstwa, do których należą ponadto: Mediolan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Paryż-Roubaix i Giro di Lombardia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.816 sek.