U2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr.

Vertigo Tour – trasa koncertowa irlandzkiego zespołu rockowego U2 z 2005 i 2006 roku, promująca wydany w 2004 roku album How to Dismantle an Atomic Bomb. Była to druga trasa, podczas której U2 wystąpiło w Polsce – poprzednio miało to miejsce w trakcie Popmartu na torze wyścigów konnych na warszawskim Służewcu w 1997.Elevation Tour – światowa trasa koncertowa irlandzkiego zespołu U2 z 2001 r. Była podzielona na trzy części i obejmowała 113 koncertów. Rozpoczęła się 24 marca 2001, a zakończyła 2 grudnia 2001 i obejmowała najpierw Amerykę Północną, potem Europę i na koniec ponownie Amerykę Północną. Trasa była najbardziej dochodową trasą koncertową w 2001 r.; zespół łącznie zarobił 143.000.000 dolarów; z czego 80 koncertów przyniosło zysk w wysokości 110.000.000 dolarów. Została umieszczona na 17. miejscu listy najbardziej dochodowych tras koncertowych w historii.

Do połowy lat 80. zespół zyskał międzynarodowy rozgłos, przede wszystkim za sprawą pełnego pasji wokalu Bono (tenor, baryton, lekki falset, ponad 3 oktawy), oryginalnego stylu gitarowego The Edge’a i repertuaru, składającego się głównie z melodyjnych, chwytliwych, a jednocześnie przepełnionych emocjami utworów, z których część stała się wielkimi światowymi przebojami (m.in. „Sunday Bloody Sunday”, „New Year’s Day”, „Bad”, „Pride (In the Name of Love)”, „With or Without You”, „Angel of Harlem”, „One” czy „Beautiful Day”). Największy sukces U2 odnieśli w roku 1987, kiedy to ukazał się album The Joshua Tree, z którego już pierwszy singel, „With or Without You”, stał się pierwszym nr 1 zespołu na liście Billboardu. The Joshua Tree do dziś pozostaje najlepiej sprzedającą się płytą grupy.

Beautiful Day – piosenka rockowej grupy U2, pochodzącą z ich wydanego w 2000 roku albumu All That You Can’t Leave Behind. Utwór został wydany jako singel i odniósł niespodziewanie duży sukces, osiągając status złotej płyty. Piosenka przyniosła zespołowi trzy nagrody Grammy w 2001. Baryton jest to rodzaj głosu ludzkiego. Głos męski mieszczący się w środkowym zakresie skali głosu (niższy od tenoru, wyższy od basu). Jest to najczęstszy głos występujący u mężczyzn. Barytonowy zakres skali głosu sięga od A do f w muzyce chóralnej i od G do g w muzyce poważnej, ale może być poszerzony zarówno w górę jak i w dół. Głos barytonowy można sklasyfikować na baryton dramatyczny (jest to głos o ciemnej barwie posiadający bardzo bogate i pełne brzmienie oraz niską tessiturę głosu, zakres od G do f ) oraz baryton liryczny (głos ten posiada jasną barwę o lekkim i ciepłym brzmieniu oraz wyższej tessiturze głosu niż baryton dramatyczny, zakres od A do g ).

W 2005 zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Zespół sprzedał ponad 150 milionów płyt na całym świecie i plasuje się aktualnie na 16. miejscu wszech czasów w tej dziedzinie.

Historia[ | edytuj kod]

Wczesne początki (1976-1979)[ | edytuj kod]

Zespół powstał w 1976 r. z inicjatywy piętnastoletniego perkusisty Larry’ego Mullena, który w ogłoszeniu wywieszonym na tablicy ogłoszeń szkoły Mount Temple Comprehensive School w Dublinie (do której sam uczęszczał) napisał, że poszukuje chętnych do założenia zespołu rockowego. Na spotkanie założycielskie, które odbyło się w domu Larry’ego, przyszło sześć osób, przy czym Ivan McCormick, pomimo posiadania własnego sprzętu (gitara i wzmacniacz), od razu zrezygnował, gdy się okazało, że nie potrafi grać. Larry Mullen grał na perkusji, Paul Hewson został wokalistą, bracia Dik (Dick) i David Evansowie byli gitarzystami, zaś Adam Clayton, przyjaciel Evansów, grał na gitarze basowej. Początkowo zespół stanowił zatem kwintet.

Three – pierwsza EP rockowej grupy U2. EP-ka została wydana 26 września 1979, przez wytwórnię Island Records. Producentami wydawnictwa byli zespół U2 i Chas de Whalley. Płyta była nagrywana w Windmill Lane Studios w Dublinie. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Grupa zagrała swój pierwszy koncert w High School w St. Fintan w Dublinie w kwietniu 1977 r. pod nazwą „Feedback”, jednak już po dwóch koncertach zmieniła nazwę na „The Hype”. Większość ich początkowego materiału składała się z coverów. Na repertuar grupy wpływ miały grupy punkrockowe, takie jak: The Jam, The Clash, Buzzcocks i Sex Pistols. Po odejściu jednego z gitarzystów (brata The Edge’a – Dicka Evansa), w 1978 roku zespół przyjął nazwę U2. Nazwę wymyślił Steve Averill, muzyk, przyjaciel rodziny Adama Claytona. Przedstawił członkom grupy sześć potencjalnych nazw, z których zespół wybrał „U2” ze względu na niejednoznaczność i otwartość na interpretacje.

Krwawa niedziela (ang. Bloody Sunday, irl. Domhnach na Fola) – określenie wydarzeń, z 30 stycznia 1972 roku, kiedy to w Derry w Irlandii Północnej żołnierze brytyjscy z 1 Regimentu Spadochroniarzy zabili 13 uczestników (czternasty zmarł wkrótce potem w wyniku odniesionych ran) pokojowego marszu protestacyjnego przeciwko prawu umożliwiającemu internowanie każdego Irlandczyka podejrzanego o terroryzm oraz przeciwko zakazowi organizowania demonstracji i zgromadzeń publicznych.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

W tym samym miesiącu U2 w czteroosobowym składzie wygrał konkurs talentów w Limerick sponsorowany przez Harp Lager i Evening Press. Nagrodą była suma 500 funtów i możliwość nagrania demo dla wytwórni płytowej CBS Ireland. Grupa nagrała swoją pierwszą kasetę demo w Keystone Studios w Dublinie w kwietniu 1978 roku, ale nagrania oceniono jako nieudane.

Lawrence Joseph „Larry” Mullen Jr. (ur. 31 października 1961 w Artane, dzielnicy Dublina) – irlandzki perkusista. Członek zespołu U2.{{Dyskografia infobox}} Nieznane pola: "Rozmiar grafiki" oraz "Logo". Dyskografia irlandzkiego rockowego zespołu U2, sporządzona na podstawie oficjalnych wydawnictw.

W połowie 1978 menedżerem grupy został Paul McGuinness, którego skojarzył z zespołem dziennikarz irlandzkiego magazynu Hot Press Bill Graham. McGuinness zarezerwował sesje demo dla grupy i starał się załatwić dla nich kontrakt płytowy. Zespół w tym czasie koncertował w całej Irlandii. W sierpniu U2 nagrali demo trzech utworów, których producentem był Chas de Whalley z Windmill Lane Studios. W następnym miesiącu utwory zostały wydane przez CBS pod tytułem „Three”. Płyta wydana w limitowanym nakładzie 1000 egzemplarzy na 12 calowym winylu stała się pierwszym sukcesem grupy. W grudniu 1979 r. zespół wystąpił w Londynie, po raz pierwszy grając koncerty poza Irlandią. 26 lutego 1980 wytwórnia CBS wydała drugi singiel „Another Day”, ponownie tylko na rynku irlandzkim. Tego samego dnia, pod koniec irlandzkiej trasy koncertowej, U2 zagrał na Stadionie Narodowym w Dublinie. Obecny na koncercie przedstawiciel wytwórni Island Records, Bill Stewart, podpisał kontrakt z grupą.

Brian Eno, właśc. Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno (ur. 15 maja 1948 w Woodbridge, hrabstwo Suffolk) – angielski kompozytor muzyki ambient, producent muzyczny i muzyk rockowy grający na instrumentach klawiszowych i wielu innych. Znany z występów w grupie Roxy Music oraz z kariery solowej. Twórczość Briana Eno zaliczana jest do progresywnego rocka i progresywnego popu, ale także do muzyki awangardowej, elektronicznej, ambient, world – w szerokim pojęciu, eksperymentalnej. Artysta znany jest z awangardowych, multimedialnych realizacji.Super Bowl - finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL). Całość ceremonii określana jest jako Super Bowl Sunday w skrócie Super Sunday i stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym. Dzień finału jest także drugim, po Święcie Dziękczynienia, dniem z największą ilością spożytego jedzenia w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsze młodzieńcze płyty (1980-1983)[ | edytuj kod]

W maju 1980 roku U2 wydali swój pierwszy międzynarodowy singiel „11 O’Clock Tick Tock”. Od lipca do września 1980 w Windmill Lane Studios zespół nagrał swój pierwszy album Boy, producentem był Steve Lillywhite. Promującym album singlem był utwór „A Day Without Me”. Wydany w październiku 1980 r. album otrzymał pozytywne recenzje. Teksty Bono mówiły o dorastaniu, niewinności i wchodzeniu w dorosłość. Płyta osiągnęła 52. miejsce w Wielkiej Brytanii i 63. w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy utwór, który został nadany w amerykańskim radiu to „I Will Follow”. Po wydaniu płyty zespół udał się na swoją pierwszą trasę koncertową po Europie i USA, „Boy Tour”.

Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles, wydanej 1 czerwca 1967 roku (zob. 1967 w muzyce). Zawiera 13 utworów utrzymanych w stylu psychodelicznego rocka. Album został sklasyfikowany w 2003 roku przez magazyn Rolling Stone na 1. miejscu w rankingu „500 najlepszych albumów wszech czasów”. Była uznawana za najważniejszą płytę koncepcyjną w historii obok Are You Experienced Jimiego Hendriksa i Pet Sounds The Beach Boys.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

W marcu 1981 podczas amerykańskiej części „Boy Tour” teczka Bono zawierająca teksty i muzyczne pomysły na następną płytę zaginęła za kulisami nocnego klubu w Portland. W lipcu grupa rozpoczęła dwumiesięczną sesję nagraniową nowej płyty, October, w Windmill Lane Studios w dużej mierze improwizowaną. Pierwszy singiel, „Fire”, został wydany w lipcu i był pierwszą piosenką U2 na listach przebojów w Wielkiej Brytanii. Album został wydany w październiku 1981 roku i otrzymał mieszane recenzje, i choć zadebiutował na 11. miejscu w Wielkiej Brytanii, poza wyspami sprzedawał się słabo. Singiel „Gloria” był pierwszą piosenką U2, do której teledysk został odtworzony w MTV. Podczas trasy promującej album zespół poznał holenderskiego fotografa Antona Corbijna, który potem stał się ich głównym fotografem i miał duży wpływ na ich wizerunek publiczny.

Hyde Park – jeden z kilku królewskich parków w Londynie, położony na obszarze 390 akrów (ok. 159 ha). Podzielony na dwie części przez jezioro Serpentine.Time – amerykański tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1923 w Nowym Jorku. Ma największy nakład spośród amerykańskich tygodników.

W tym czasie Bono, Edge i Mullen byli zaangażowani w działalność charyzmatycznej grupy chrześcijańskiej „Shalom Fellowship” w Dublinie, w związku z czym Bono i Edge rozważali odejście z grupy. Ostatecznie zdecydowali się opuścić Shalom.

Po trasie koncertowej członkowie grupy przenieśli się do wynajętego domku w Howth, gdzie pisali nowe piosenki na trzeci album, War. Płyta została nagrana w okresie od września do listopada 1982 w Windmill Lane Studios. Kolejny raz producentem był Lillywhite. Głównym singlem był utwór „New Year’s Day”, wydany 1 stycznia 1983 roku. Singiel osiągnął pozycję 10. w Wielkiej Brytanii i stał się pierwszym hitem grupy poza Europą, osiągając 53. pozycję w USA. Płyta ukazała się w lutym 1983 i otrzymała pozytywne recenzje. Album stał się pierwszym komercyjnym sukcesem zespołu, debiutując na pierwszym miejscu w Wielkiej Brytanii i na 12. w USA.

Harmonijka ustna to instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.

Zespół zagrał kilka koncertów na dużych europejskich i amerykańskich festiwalach muzycznych, w tym na amerykańskim festiwalu w weekend Memorial Day dla publiczności liczącej 125 000 osób. Koncert grupy w amfiteatrze Red Rocks w dniu 5 czerwca 1983 roku został wyróżniony przez magazyn Rolling Stone jako jeden z „50 momentów, które zmieniły historię rock’n’rolla”.

Howth (irl. Binn Éadair, w tłumaczeniu głowa) – dzielnica Dublina w hrabstwie Fingal w Irlandii. Howth jest położone ok 13 km na północny-wschód od Dublina, leżące na półwyspie Howth Head połączonym przez tombolo z resztą lądu.The Sweetest Thing to piosenka rockowej grupy U2, oryginalnie wydaną jako dodatkowy utwór na singlu "Where the Streets Have No Name". Po pewnym czasie zmieniono jej nazwę (na prostszą: "Sweetest Thing"), a także ponownie nagrano i wydano na kompilacyjnym albumie The Best of 1980-1990, w 1998 roku. Piosenka uplasowała się na miejscach: #1 w Irlandii i Kanadzie, #3 w Wielkiej Brytanii, #6 w Australii, #9 na liście Modern Rock Tracks, #31 na liście Mainstream Rock Tracks i #63 na liście Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych.

Sukces artystyczny i zdobycie międzynarodowej popularności (1984-1990)[ | edytuj kod]

Kolejny przełom w karierze zespołu nastąpił w 1984 roku, kiedy to ukazał się czwarty album studyjny grupy The Unforgettable Fire. Pochodzący z niego singiel „Pride (In the Name of Love)” szybko zdobył dużą popularność i miano przeboju. Nad płytą czuwał nowy duet producentów: Brian Eno i Daniel Lanois, którzy zastąpili producenta pierwszych trzech płyt zespołu – Steve’a LillyWhite’a. Współpraca zespołu z Eno i Lanois miała zaś trwać przez kolejne 25 lat. W 1985 zespół wystąpił w koncercie Live Aid na stadionie Wembley. Oprócz nich zaśpiewały także inne sławy, takie jak Queen, Dire Straits, Phil Collins czy Paul McCartney.

Pianino – strunowy młoteczkowy (klawiszowy) instrument muzyczny ze strunami ustawionymi pionowo. Ma wiele cech wspólnych z fortepianem.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

W maju 1986 zespół wziął udział w koncercie charytatywnym wzorowanym na Live Aid – Self Aid w rodzimej Irlandii. Datki wówczas zebrane przekazano na rzecz bezrobotnych żyjących w skrajnej nędzy, a cała impreza miała na celu właśnie zwrócenie uwagi na ten bardzo dotkliwy w latach 80. irlandzki problem społeczny. W czerwcu 1986 z kolei U2 zagrali kilka koncertów w ramach trasy charytatywnej „A Conspiracy of Hope” dla Amnesty International, która świętowała wówczas 25-lecie istnienie.

Magnificent - singel zespołu U2. Drugi z płyty No Line on the Horizon. Został wydany 4 maja 2009 roku. Pierwotna nazwa utworu brzmiała "French Disco". Została jednak zmieniona podczas nagrań.Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.

9 marca 1987 U2 wydało swój piąty album The Joshua Tree, który – jak się okazało – uzyskał miano jednego z największych dokonań zespołu i jednej z najważniejszych płyt muzycznych lat 80 XX wieku. Krążek promowały między innymi single With or Without You, I Still Haven’t Found What I’m Looking For i Where the Streets Have No Name, które szybko stały się wielkimi światowymi przebojami. Album The Joshua Tree został z kolei najlepiej sprzedającym się albumem U2 w historii zespołu – do tej pory sprzedano na całym świecie 16 milionów jego egzemplarzy. Wraz z sukcesem wśród międzynarodowej publiczności, przyszło również uznanie krytyków, którzy niemal zgodnie docenili wartość artystyczną płyty.

The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.How to Dismantle an Atomic Bomb (ang. Jak rozbroić bombę atomową) – album studyjny grupy U2, wydany w listopadzie 2004 (zob. 2004 w muzyce).

The Joshua Tree ostatecznie zapewniła U2 miejsce wśród największych gwiazd światowej muzyki. Popularność zespołu była na tyle duża, że w kwietniu 1987 roku znaleźli się nawet na okładce prestiżowego magazynu Time. Swego rodzaju artystyczną kontynuacją Joshuy Tree była kolejna płyta – Rattle and Hum, która ukazała się w październiku 1988 roku. Wraz z premierą krążka zaprezentowano film o U2 pod tym samym tytułem, a tuż po premierze tego wydawnictwa zespół wyruszył także w trasę „Lovetown Tour”. Podczas licznych występów towarzyszył im wtedy B.B. King. Na zakończenie trasy (choć potem odbyło się jeszcze kilka przełożonych wcześniej koncertów) U2 dało pierwszy w swojej karierze występ sylwestrowy. Odbył się on w Dublinie w nocy z 31 grudnia 1989 na 1 stycznia 1990. W jego trakcie Bono powiedział, że to koniec pewnego etapu w karierze zespołu i grupa musi na nowo przemyśleć swoje istnienie, wielu fanów odczytało to jako zapowiedź rozwiązania grupy co spowodowało liczne niepokoje w fandomie U2 i wysyp plotek na temat przyszłości zespołu.

Stadion Śląski – wielofunkcyjny stadion sportowy, położony na terenie Parku Śląskiego (dawne WPKiW) w Chorzowie (przy granicy z Katowicami) i administrowany przez jednostkę budżetową województwa śląskiego pod nazwą Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu „Stadion Śląski” w Chorzowie.Mount Temple Comprehensive School - szkoła w północnym Dublinie w Irlandii. Uczył się tam Bono, Adam Clayton, Larry Mullen i The Edge. Właśnie tam, w 1976 roku Larry Mullen na tablicy ogłoszeń przyczepił karteczkę, na której napisał, że poszukuje ludzi do zespołu. W ten sposób w tej szkole został założony zespół U2. Była to w tamtych latach jedna z pierwszych irlandzkich szkół, w których panowała całkowita tolerancja religijna.

Zmiana stylistyki grupy w latach 90 (1991-1999)[ | edytuj kod]

Lata 90. muzycy przywitali albumem Achtung Baby (1991), na którym bardzo wyraźnie – radykalnie wręcz – zmienili stylistykę swojej twórczości, oraz towarzyszącą wydaniu płyty trasą „Zoo TV Tour”. Była to odpowiedź na groźbę ich własnej muzycznej stagnacji (podczas słynnego koncertu noworocznego w Dublinie na przełomie 1989/1990 Bono stwierdził ze sceny, że zespół „musi wymyślić się na nowo”), rewolucje dance i rocka alternatywnego oraz krytykę zbyt „amerykańskiego” wizerunku zespołu. Podobne eksperymenty kontynuowane były przez całe lata 90.

Electrical Storm to piosenka rockowej grupy U2, pochodząca z jej drugiego kompilacyjnego albumu, The Best of 1990-2000. Została wydana jako jedyny singel promujący tę płytę i była jednym z dwóch nowych utworów, które zostały umieszczone na tym albumie (drugim był "The Hands That Built America"). W teledysku pojawiają się perkusista zespołu, Larry Mullen, Jr. oraz aktorka Samantha Morton. Piosenka opowiada o parze kochanków i napięciach między nimi.Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.

Trasy „Zoo TV Tour” stanowiła wielkie, multimedialne i pionierskie widowisko muzyczno-rozrywkowe, które trwało blisko dwa lata, odwiedzając cztery kontynenty. Łącznie widowiska spod tego szyldu obejrzało około 5 milionów widzów. W widowiskowej oprawie show nie zapomniano jednak również o tak ważnym dla U2 rysie społeczno-politycznym. W trakcie koncertów m.in. zespół łączył się przez satelitę z reporterem Billem Carterem, który przebywał w ogarniętym wojną Sarajewie. Podczas jego relacji na żywo wypowiadali się mieszkańcy Sarajewa, którzy opowiadali własne dramatyczne historie wojenne. Łączenia te miały na celu uświadomić społeczeństwa Europy i świata o dramacie jaki rozgrywa się na Bałkanach. Kilka lat później, we wrześniu 1997 roku, podczas kolejnej swojej trasy, U2 jako pierwszy zespół zachodni dało koncert w podnoszącym się z wojennego zniszczenia Sarajewie.

U2 3D jest niespełna półtoragodzinnym zapisem koncertu w technice 3D, nagranym podczas 7 występów w Ameryce Południowej w ramach trasy koncertowej Vertigo Tour. Premiera na świecie miała miejsce 25 stycznia 2008 roku, a w Polsce 4 kwietnia 2008 roku. Produkcją zajęło się National Geographic. 13 maja 2007 roku, podczas Festiwalu Filmowego w Cannes został wyemitowany trwający 56 minut zwiastun, obejmujący 9 z 14 piosenek, które znalazły się w pełnej wersji filmu. Film nagrywano przez 9 par kamer 3D, Sony CineAltea.Lovetown Tour to trasa koncertowa irlandzkiego zespołu rockowego U2, odbywająca się na przełomie 1989 – 1990 roku.

W trakcie trwania trasy Zoo TV wydano kolejny album pod tytułem Zooropa. Z kolei już po zakończeniu koncertowania – w roku 1995 muzycy U2, razem z Brianem Eno, utworzyli zespół pod nazwą Passengers. Jak twierdził Bono: „chodziło o stworzenie zespołu, w którym to Brian Eno byłby szefem”. Pod szyldem Passengers muzycy wydali tylko jedną płytę: Original Soundtracks 1, zawierającą muzykę dość odległą od „normalnej” twórczości U2, bliższą natomiast temu, co tworzył Eno.

Portland – miasto w USA, największe w stanie Oregon, przy ujściu rzeki Willamette do rzeki Kolumbia. Podzielone jest na 5 części: Północną, Północno-Zachodnią, Północno-Wschodnią, Południowo-Zachodnią i Południowo-Wschodnią. 583 776 mieszkańców (2010). Zespół miejski – 2 mln mieszkańców. Powierzchnia 376,5 km². Założony w 1844, prawa miejskie w 1851. Posiada port dostępny dla statków morskich oraz lotnisko. Znajduje się w nim ok. 240 parków miejskich. Jednymi z przydomków miasta są : Miasto Róż oraz Miasto Mostów."Pride (In the Name of Love)" – singel i piosenka zespołu U2 pochodzącą z albumu The Unforgettable Fire, wydana na singlu we wrześniu 1984. Piosenka była ważnym w historii grupy pierwszym wielkim przebojem.

W marcu 1997 roku ukazał się kolejny regularny album U2 – Pop, który stanowił dalsze rozwinięcie muzycznych eksperymentów zespołu w latach 90, jednak spotkał się z mieszanym odbiorem wśród fanów. Płycie towarzyszyła spektakularna trasa koncertowa PopMart Tour w ramach której m.in. 20 września 1997 muzycy wystąpili w miejscowości Reggio Emilia we Włoszech. Występ ten oglądało na żywo ponad 170 tysięcy ludzi, co czyni go największym biletowanym koncertem muzycznym w historii.

"Gloria" to piosenka rockowej grupy U2, pochodząca z jej wydanego w 1981 roku albumu, October. Jest pierwszym utworem na tej płycie, a także została wydana jako drugi singel ją promujący. Zyskała miano niezwykłej z powodu refrenu, wykonywanego po łacinie, zaczerpniętego z "Gloria in excelsis Deo". Utwór zajął na brytyjskiej liście UK Singles Chart jedną z najniższych pozycji (#55) w historii zespołu.Bruce Frederick Joseph Springsteen alias The Boss (ur. 23 września 1949 w Long Branch, New Jersey) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor rockowy.

Okres pop-rockowy (2000–2011)[ | edytuj kod]

Od roku 2000 U2 powrócili do bardziej tradycyjnych brzmień, ale bez wyraźnego pozbywania się wpływu wcześniejszych muzycznych doświadczeń. Kolejny album All That You Can’t Leave Behind wydany w październiku 2000 roku był promowany przez singiel „Beautiful Day”, który dość niespodziewanie stał się kolejnym wielkim przebojem grupy. Następną płytą w dorobku zespołu była How to Dismantle an Atomic Bomb z 2004 roku, która również została utrzymana w komercyjnym poprockowym brzmieniu.

Brama Brandenburska – zabytkowa budowla w Berlinie jest jednym z charakterystycznych punktów miasta, zaprojektowanym przez niemieckiego architekta, pochodzącego z Kamiennej Góry Carla Gottharda Langhansa. Budowana w latach 1788 - 1791.Dire Straits – brytyjska grupa rockowa założona w 1977 roku przez Marka Knopflera (gitara i śpiew), Davida Knopflera (gitara), Johna Illsleya (gitara basowa) i Picka Withersa (perkusja). Liderem Dire Straits jest Mark Knopfler, który skomponował prawie wszystkie utwory tej grupy.

Jesienią 2001, w czasie trwania trasy Elevation Tour doszło do zamachów na World Trade Center i Pentagon. Pod koniec października zespół wystąpił w nowojorskim Madison Square Garden, gdzie dał trzy emocjonalne występy, stanowiące hołd dla ofiar zamachów. W czasie jednego z nich na scenie do zespołu dołączyła reprezentacja strażaków i ratowników walczących ze skutkami ataków terrorystycznych. Z kolei 3 lutego 2002 roku U2 pojawiło się jako gość muzyczny w przerwie finału Super Bowl w Nowym Orleanie. Podczas emocjonalnego występu, w trakcie utworu Where the Streets Have No Name wyświetlono nazwiska wszystkich ofiar ataków z 11 września. Recital spotkał się z ogromnym, pozytywnym odzewem wśród Amerykanów, a wykonane w jego trakcie zdjęcie Bono pojawiło się na okładce tygodnika Time. Występ U2 na Super Bowl jest uznawany za jeden z najlepszych w historii tego corocznego widowiska.

Get On Your Boots – pierwszy singiel z najnowszego albumu irlandzkiej grupy U2 zatytułowanego No Line on the Horizon. Utwór ukazał się w postaci cyfrowej 23 stycznia 2009, a w formie płyty CD 16 lutego 2009.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

W lipcu 2005 roku – w trakcie trwania trasy koncertowej Vertigo Tour U2 wzięli udział w koncercie charytatywnym Live 8 zorganizowanym w 20-lecie słynnego Live Aid. Zespół wystąpił na scenie w londyńskim Hyde Parku, otwierając koncert utworem BeatlesówSgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Zespołowi towarzyszył w tym wykonaniu jeden z oryginalnych Beatelsów – Paul McCartney. W tym samym roku w karierze zespołu miało miejsce inne, znaczące wydarzenie – irlandzki kwartet został oficjalnie wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, stanowiącej najsłynniejszą galerię sław i muzeum rocka. Mowę wprowadzającą wygłosił wówczas Bruce Springsteen.

Lawrence Joseph „Larry” Mullen Jr. (ur. 31 października 1961 w Artane, dzielnicy Dublina) – irlandzki perkusista. Członek zespołu U2.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

Wiosną 2009 roku zespół wydał album No Line on the Horizon. Kwartet ponownie (po kilkunastu latach przerwy) wspierali producenci Brian Eno oraz Daniel Lanois, współpracujący z zespołem od 1984 roku, ale tym razem po raz pierwszy wymienieni jako współautorzy większości utworów. Podczas pracy nad albumem nie obyło się bez wpadek – cztery utwory z nowej płyty przedostały się w sierpniu 2008 do sieci. Zespół dozując emocje, co jakiś czas udostępniał subskrybentom strony u2.com filmiki z prac nad albumem, kręcone przez Adama Claytona. Ujrzeć możemy w nich kawałki nowych melodii, które znalazły się na albumie. 19 stycznia 2009 miejsce miała radiowa premiera pierwszego singla o tytule „Get on Your Boots”, promującego nowy album. 30 stycznia natomiast miał swoją premierę teledysk do wymienionego utworu. 27 lutego miał premierę album No Line on the Horizon. Został przyjęty mieszanymi recenzjami – jedni ocenili go jako arcydzieło („The Rolling Stone Magazine”), inni zaś jako „bubel” („Dziennik”). Następnym singlem z „No Line...” był „Magnificent”, wydany 4 maja 2009 roku. Teledysk do tego utworu ukazał się na U2.com 6 maja 2009 roku. Kolejnym singlem był „I'll Go Crazy If I Don't Crazy Tonight”, który został wydany 17 sierpnia 2009 roku.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

5 listopada 2009 roku zagrali pod Bramą Brandenburską w Berlinie specjalny koncert z okazji 20. rocznicy upadku Muru Berlińskiego. W trakcie trzeciej części trasy „U2 360° Tour” w 2010 roku zespół zaprezentował fanom trzy nowe kompozycje – „Glastonbury” (poświęcona słynnemu festiwalowi w Glastonbury), „North Star” i „Every Breaking Wave”. Ostatecznie trasa 360 Tour zakończyła się 30 lipca 2011 roku w kanadyjskim Moncton po 110 występach zagranych w niemal wszystkich częściach świata. Przez kolejną dekadę piastowała ona miano najbardziej dochodowej trasy koncertowej w historii z dochodem w wysokości 736 milionów dolarów.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Green Day – amerykański zespół punkrockowy powstały w 1986 z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Billiego Joe Armstronga i basisty Mike’a Dirnta w Rodeo, w Berkeley i w stanie Kalifornia. Na początku działalności grupy perkusistą był Al Sobrante. Po wydaniu płyty „1,039/Smoothed Out Slappy Hours” w 1991 r. porzucił zespół na rzecz nauki w college’u. Na jego miejsce przyszedł Tre Cool. W 1994 roku zespół wydał album „Dookie”, który okazał się wielkim sukcesem (15 milionów sprzedanych płyt na świecie). Już pierwszy singel z tej płyty, „Longview” uzyskał 1. miejsce na liście Billboard Modern Rock Tracks, które później było okupowane przez inne single z tej płyty („Basket Case” i „When I Come Around” utrzymywały się na nim przez 7 tygodni).

Czas "niewinności i doświadczenia" (2012–2019)[ | edytuj kod]

Po zakończeniu ponad dwuletniego tournée członkowie U2 na pewien czas wycofali się z życia publicznego, nie rezygnując jednak prac nad materiałem na kolejne płyty. Owocem tych starań było m.in. wydanie w listopadzie 2013 roku singla "Ordinary Love", który promował film o Nelsonie Mandeli. Utwór szybko zdobył dużą popularność, był także nominowany do Oscara. W lutym 2014 roku światło dzienne ujrzał kolejny singel grupy – "Invisible".

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.War – trzeci studyjny album irlandzkiego rockowego zespołu U2 wydany 28 lutego 1983. Jest to pierwszy album zespołu dotykający w części aspekt polityczny przez piosenki „Sunday Bloody Sunday” oraz „New Year’s Day”. Płyta jest pierwszym wydawnictwem zespołu, na którym Bono gra na gitarze. W utworze „40” to The Edge gra na basie, a Adam Clayton – na gitarze. Na utworze „Seconds” The Edge zadebiutował jako wokalista prowadzący, a Bono – jako wokalista drugoplanowy. W chórkach do utworów „Drowning Man”, „Red Light” i „Surrender” pojawia się zespół The Coconuts.

9 września 2014 roku zespół wystąpił na konferencji branżowej Apple w Kalifornii, by niespodziewanie ogłosić, że ukończył pracę nad nowym, trzynastym w swojej karierze albumem – "Songs of Innocence" i jeszcze tego samego dnia będzie on dostępny online jako darmowy prezent dla wszystkich użytkowników iTunes. Ta niespodziewana premiera albumu – która miała być w zamyśle miłą niespodzianką dla fanów, po 5 latach przerwy od poprzedniego longplaya – wzbudziła jednak liczne kontrowersje wśród użytkowników Apple’a. Zarzucali oni, że firma wgrała na ich telefony nowy krążek irlandzkiego zespołu nie pytając się o zgodę, której wielu z nich by nie udzieliło, bo nie są fanami twórczości U2 i traktują to jako naruszenie swej prywatności.

Nowa fala (ang. new wave) – gatunek muzyczny wywodzący się z punk rocka, a później nazwa całej grupy stylów popularnych w latach osiemdziesiątych.iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

13 listopada 2015 roku w Paryżu doszło do islamskich zamachów terrorystycznych, w wyniku których śmierć poniosło 137 osób. Dzień później U2 mieli grać koncert w paryskiej hali widowiskowej w ramach trasy promującej nowy album – Innocence + Experience Tour. Zamiast tego, 14 listopada członkowie zespołu pojawili się w miejscu ataku, złożyli kwiaty i oddali hołd jego ofiarom. Z kolei dwa paryskie koncerty zostały przeniesione na 6 i 7 grudnia, sfilmowane i wydane na DVD jako Innocence + Experience: Live in Paris. W finale drugiego wieczoru na scenę zaproszono amerykański zespół Eagles of Death Metal, podczas występu którego doszło do listopadowych zamachów. Grupa wykonała wraz z U2 utwór People Have The Power z repertuaru Patti Smith (stanowiącą motyw przewodni trasy Irlandczyków), a następnie jedną piosenkę ze swojego repertuaru na udostępnionej przez U2 scenie.

"With or Without You" – utwór rockowej grupy U2, pochodzący z jej wydanego w 1987 roku albumu, The Joshua Tree. Jest on jednym z najbardziej popularnych utworów zespołu. W marcu 1987 roku piosenka została wydana jako singel i stała się pierwszym utworem grupy, który uplasował się na pierwszym miejscu w Stanach Zjednoczonych i utrzymywał się na nim przez trzy tygodnie. W Wielkiej Brytanii singel zajął czwarte miejsce.Patricia Lee „Patti” Smith (ur. 30 grudnia 1946 w Chicago) – amerykańska wokalistka, autorka piosenek i poetka. Zyskała rozgłos swoim debiutanckim albumem Horses. Wniosła do punk rocka feministyczny i intelektualny punkt widzenia. Uważa się ją za jedną z najważniejszych kobiet w historii rocka. Nagrywała i koncertowała razem z grupą muzyków, znanych jako Patti Smith Group. W 1978 roku nagrała piosenkę „Because the Night”, którą dostała na taśmie od Bruce’a Springsteena jako odrzut z jego płyty Darkness on the Edge of Town. Piosenka stała się wielkim przebojem – dotarła na 13 miejsce listy singli w USA, a wielu krytyków uznało ją za najlepszy singel roku. W 2005 Smith została odznaczona Orderem Sztuki i Literatury przez francuskiego ministra kultury, a w 2007 została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

W 2017 roku, dla uczczenia 30 rocznicy premiery płyty The Joshua Tree zespół wyruszył w trasę koncertową The Joshua Tree Tour 2017, podczas której – po raz pierwszy w historii – wykonał na żywo cały zestaw utworów z tego kultowego longplaya. Uzupełnieniem tej trasy było mini-tournee po Australii, Oceanii i Azji, które miało miejsce pod koniec 2019 roku.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Amnesty International – międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.

1 grudnia 2017 do sklepów trafił krążek "Songs of Experience" stanowiący swego rodzaju kontynuację longplaya z 2014 roku. W 2018 roku zespół wyruszył w promujące go tournee pod szyldem Experience + Innocence Tour. 1 września, na początku koncertu w Berlinie Bono zaczął mieć bardzo poważne problemy z głosem, które uniemożliwiły mu dalszy występ. Po konsultacjach lekarskich okazało się, że była to chwilowa niedyspozycja (jednakże pierwsza tego typu w całej historii zespołu) i U2 kontynuowało trasę. Przerwany koncert w Berlinie został zaś przeniesiony na 13 listopada i odbył się wtedy jako finał całej trasy, a zapis w formie DVD z jego przebiegu został dystrybuowany jako coroczny prezent dla członów oficjalnego fanclubu zespołu w 2020 roku.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Original Soundtracks 1 – album nagrywany od listopada 1994 r. do lipca 1995 r. w Westside Studios w Londynie i studiu Hanover w Dublinie, wydany 6 listopada 1995 r., którego autorami są muzycy z irlandzkiej grupy U2 (Bono, The Edge, Adam Clayton, Larry Mullen Jr.) oraz Brian Eno. Ze względu na "trudny" rodzaj muzyki (ambient, electronica), zdecydowali się użyć pseudonimu "Passengers".


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Madison Square Garden (często nazywany MSG lub The Garden) — hala sportowo-widowiskowa w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się na Manhattanie (strefa Midtown Manhattan), między siódmą a ósmą aleją i 31. i 33. ulicą, przy stacji kolejowej Pennsylvania Station. Hala należy do spółki The Madison Square Garden Company, która jest również właścicielem dwóch manhattańskich teatrów, Radio City Music Hall i Beacon Theatre. Odbywają się tu mecze koszykówki, hokeja na lodzie, jak również walki bokserskie i liczne koncerty. Madison Square Garden użytkują New York Knicks (liga koszykarska NBA), New York Rangers (liga hokejowa NHL) i New York Liberty (liga koszykarska kobiet WNBA). Madison Square Garden został otwarty w 1968 roku jako pierwsza sportowa arena w Nowym Jorku, a obecnie jest jedną z najczęściej wynajmowanych hal na świecie.
"Where the Streets Have No Name" to piosenka rockowej grupy U2. Jest ona pierwszym utworem na wydanym w 1987 roku albumie The Joshua Tree. Została wydana jako trzeci singel promujący tę płytę i szybko zdobyła tak duże uznanie, że obecnie jest jedną z najpopularniejszych piosenek zespołu.
Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
Mur berliński (niem. Berliner Mauer) – system umocnień o długości ok. 156 km (betonowy mur, okopy, zapory drutowe, miny). Zwany był również eufemistycznie w języku propagandy NRD – antyfaszystowskim wałem ochronnym (antifaschistischer Schutzwall), od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Songs of Innocence - trzynasty studyjny album grupy U2. Udostępniony za darmo dla 500 milionów użytkowników portalu iTunes, przy okazji premiery smartfona firmy Apple - iPhone 6, 9 września 2014 roku. Oficjalnie wydany 13 października 2014.
"Sunday Bloody Sunday" – piosenka rockowej grupy U2, pochodząca z jej wydanego w 1983 roku albumu, War. Utwór jest pierwszym na tej płycie, a w marcu 1983 roku został wydany jako trzeci singel ją promujący. Piosenka jest jednym z utworów zespołu o tematyce politycznej. Jej tekst odnosi się do wydarzeń Krwawej niedzieli z 30 stycznia 1972, mających miejsce w Londonderry podczas kryzysu w Irlandii Północnej.

Reklama