• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • U-407

  Przeczytaj także...
  Flotylla U-Bootów (niem. Unterseebootsflotille), flotylla okrętów podwodnych – jednostka taktyczna wyższego szczebla w Kriegsmarine. W latach 1935-1945 sformowano ogółem 31 flotylli (15 bojowych i 16 szkolnych). Bazy flotylli znajdowały się początkowo w portach niemieckich, później dzięki podbojom, bazy były zakładane także poza terytorium III Rzeszy Niemieckiej. Ważniejsze bazy poza granicami III Rzeszy lub na terenach anektowanych:Niemieckie okręty podwodne – (niem.: U-Boot) niemiecka flota podwodna. W języku niemieckim słowo U-Boot (Unterseeboot) oznacza każdy okręt podwodny, niezależnie od jego przynależności państwowej.
  Tona rejestrowa (RT – Register Tonne) – niemetryczna jednostka objętości używana do określania pojemności rejestrowej brutto (BRT / GRT) i netto (NRT) statków handlowych.

  U-407 – niemiecki okręt podwodny (U-Boot) typu VII C z okresu II wojny światowej. Okręt wszedł do służby w 1941 roku. Kolejnymi dowódcami byli: Kptlt. Ernst-Ulrich Brüller, Oblt. Hubertus Korndörfer, Oblt. Hans Kolbus.

  Historia[ | edytuj kod]

  Okręt włączony do 5. Flotylli U-Bootów w ramach szkolenia; od 1 września 1942 włączony do 9., a od 1 grudnia 1942 roku 29. Flotylli jako okręt bojowy.

  Odbył 12 patroli bojowych, podczas których zatopił 3 statki o łącznej pojemności 26 892 BRT, w tym transportowiec wojska „Viceroy of India” (7176 BRT). Uszkodził również 1 statek (6207 BRT) i dwa okręty – krążowniki lekkie : HMS „Newfoundland”, HMS „Birmingham”.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Krążownik lekki – klasa dużych okrętów artyleryjskich, podklasa krążowników, powstała na początku XX wieku. Intensywnie używane podczas obu wojen światowych. Obecnie, podobnie jak i inne okręty artyleryjskie, klasa zanikła. Do tej klasy należały też krążowniki przeciwlotnicze.

  1 października 1942 roku bezskutecznie atakował „Queen Mary” – żadna z wystrzelonych wówczas 4 torped nie osiągnęła celu.

  Zatopiony 19 września 1944 roku na Morzu Śródziemnym na południe od wyspy Milos bombami głębinowymi przez niszczyciele: HMS „Troubridge”, HMS „Terpsichore” i ORP „Garland”. Zginęło 5 z 53 członków załogi.

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

  Okręt posiadał na kiosku herb miasta Gdańska.

  Okręt podwodny – wojskowa jednostka pływająca, konstrukcyjnie przystosowana do prowadzenia działań i operacji zarówno na powierzchni, jak i pod wodą; współcześnie jedna z głównych klas okrętów. Okręty podwodne zdolne są do samodzielnego zanurzenia i wynurzenia oraz kontrolowanego pływania pod wodą, a także do prowadzenia w tym środowisku walki oraz wykonywania zadań transportowych i rozpoznawczych.ORP Garland (H37) – brytyjski niszczyciel typu G z okresu międzywojennego i II wojny światowej, służący w latach 1940–1946 w polskiej Marynarce Wojennej. Po zakończeniu wojny, w latach 1949–1964, służył w marynarce holenderskiej jako Hr. Ms. „Marnix”.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. www.uboat.net: U-407 (ang.). [dostęp 12 marca 2009].
  2. www.ubootwaffe.pl: U-407 typ VIIC (pol.). [dostęp 12 marca 2009].
  Warto wiedzieć że... beta

  Bomba głębinowa – broń morska, przeznaczona do rażenia okrętów podwodnych znajdujących się w zanurzeniu. Do czasów II wojny światowej był to główny środek zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), później jego rola malała i obecnie ma już raczej znaczenie historyczne.
  Niszczyciel (zwany wcześniej kontrtorpedowcem) – szybki, wielozadaniowy okręt średniej wielkości, przeznaczony do takich zadań, jak ochrona własnych jednostek, zwalczanie lotnictwa, okrętów podwodnych i innych jednostek wroga.
  Typ VII – seria kilku typów niemieckich okrętów podwodnych z okresu II wojny światowej. Największa seria okrętów, zbudowana kiedykolwiek na świecie, ok. 700 jednostek. Główna siła bojowa niemieckiej U-Bootwaffe.
  Melos, obecnie Milo albo Milos (gr. Μήλος) – wyspa w archipelagu Cyklady na Morzu Egejskim. W starożytności zamieszkiwana przez Dorów. Głównym portem Melos jest Adamas.
  HMS Birmingham – brytyjski krążownik lekki z okresu II wojny światowej, typu Southampton (1. grupy typu Town). Miał przydzielony znak taktyczny 19, późn. C19. Służył od 1937.
  RMS Queen Mary – brytyjski liniowiec pasażerski zbudowany w 1934 w stoczni John Brown Shb. Co. Ltd. w Clydebank (Wielka Brytania, nr stoczniowy 534), który obsługiwał linię Southampton – Nowy Jork. W 1936 zdobył Błękitną Wstęgę Atlantyku osiągając prędkość 31,7 węzłów. W latach kolejnych - 1937 i 1938 - statek rywalizował na Oceanie z francuską, starszą o rok w służbie, "SS Normandie".
  Morze Śródziemne – morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km². Zasolenie wód Morza Śródziemnego wynosi 33–39‰.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.783 sek.