• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uściług

  Przeczytaj także...
  Bitwa u Uściług – niewielkie starcie pomiędzy wojskami Księstwa Warszawskiego a Imperium Rosyjskiego, które miało miejsce 7 października 1812.Igor Fiodorowicz Strawinski, a. Strawiński; ros.: Игорь Фёдорович Стравинский (ur. 17 czerwca 1882 w Oranienbaumie, zm. 6 kwietnia 1971 w Nowym Jorku) – rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Uściług (ukr. Устилуг) – miasto na Ukrainie, w rejonie włodzimierskim obwodu wołyńskiego. 2,2 tys. mieszkańców (szacunek na 2006). Leży na granicy z Polską, nad Bugiem, naprzeciwko polskiej wsi Zosin. W mieście funkcjonuje drogowe przejście graniczne Uściług – Zosin.

  Przejście graniczne Zosin-Uściług – polsko-ukraińskie drogowe przejście graniczne położone w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Horodło.Cmentarz żydowski w Uściługu – kirkut służący żydowskiej społeczności Uściługu. Leżał we wschodniej części miejscowości. Nie wiadomo kiedy powstał. W czasach radzieckich na tym miejscu wybudowano szkołę która działa od 1973 roku. O sprawie przepogrzebienia nic nie jest wiadomo.

  Przed I wojną światową w Uściługu mieszkał i tworzył Igor Strawinski.

  W pobliżu miasta stoczono bitwę o Uściług.

  Nazwa miasta pochodzi od wyrażenia „ujście Ługi” – rzeki, nad którą leży.

  Zabytki[]

 • zamek
 • cmentarz żydowski.
 • Cerkiew
 • Przypisy

  1. Uściług. [dostęp 11.9.13].

  Bibliografia[]

 • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. XII, Warszawa, 1880–1902, s. 837.
 • Mapa WIG Włodzimierz Pas 45 Słup 38
 • Linki zewnętrzne[]

 • Uściług w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom XII (Szlurpkiszki – Warłynka) z 1892 r.
 • Zamek w Uściługu
 • Ludzie urodzeni w tym mieście[]

 • Maryna Okęcka-Bromkowa (1922–2003), dziennikarka, literatka i folklorystka
 • Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.Obwód wołyński (ukr. Волинська область) – jeden z 24 obwodów Ukrainy. Leży w północno-zachodniej części Ukrainy, przy granicy z Polską i Białorusią. Stolicą obwodu jest Łuck.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zosin – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Horodło, położona nad Bugiem. Leży przy drodze nr 74 i 816
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Bug (ukr. Західний Буг – Zachidnyj Buh, biał. Заходні Буг – Zachodni Buh) – rzeka we wschodniej Polsce, zachodniej Ukrainie i południowo-zachodniej Białorusi (154 km – na całej długości rzeka graniczna z Polską). Długość Bugu wynosi 772 km (w tym w Polsce 587 km), powierzchnia dorzecza 39 420 km² w Polsce. Powierzchnia dorzecza Wisły obejmuje obszar 194 424 km² , z czego w Polsce 19 284 km². Średni przepływ w dolnym biegu – 158 m³/s, co czyni go piątą co do wielkości rzeką Polski. Nazwa rzeki należy do nazw substratowych – została przejęta przez nową ludność od wcześniejszych osadników, którzy później wyginęli lub wymarli.
  Maryna Okęcka-Bromkowa (ur. 26 czerwca 1922 w Uściługu, zm. 15 października 2003 w Olsztynie) – dziennikarka, literatka, folklorystka.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.