• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uładzisłau Kawalou

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa Europy juniorów do lat 14 w szachach – rozgrywki szachowe, mające na celu wyłonienie najlepszych juniorów Europy w kategorii wiekowej do 14 lat, organizowane corocznie od 1991 roku.Indywidualne mistrzostwa Europy w szachach kobiet i mężczyzn zostały po raz pierwszy rozegrane w roku 2000 i odbywają się one corocznie. Z wyjątkiem pierwszych mistrzostw kobiet, w których obowiązywał system pucharowy, wszystkie pozostałe turnieje rozegrano systemem szwajcarskim (na dystansie od 11 do 13 rund), w niektórych latach dodatkowo stosując mecze barażowe w celu ustalenia ostatecznej klasyfikacji. Polska była organizatorem trzech imprez, mistrzostw kobiet w roku 2001 w (Warszawie) i mężczyzn w latach 2005 (w Warszawie) oraz 2013 (w Legnicy). Na dotychczasowy dorobek medalowy polskich szachistów składają się trzy medale zdobyte przez mężczyzn: złoty (Bartłomiej Macieja, 2002), srebrny (Radosław Wojtaszek, 2011) oraz brązowy Tomasz Markowski, 2000). W konkurencji kobiet, jedyny w historii medal (brązowy) zdobyła w 2010 r. w Rijece Monika Soćko.
  Viljandi (pol. Felin, niem. Fellin) – miasto w południowej Estonii, nad jeziorem Viljandi. Wzmiankowane w 1211 r. (powstało na miejscu grodu Estów). Prawa miejskie nadał Viljandi w 1283 r. wielki mistrz zakonu kawalerów mieczowych Villekinus de Endorpe. Członek Hanzy. W granicach Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Inflanty: XVI/XVII w., siedziba starosty), odbity przez Polaków w 1602. W Szwecji (XVII/XVIII), od 1721 r. w granicach Rosji.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Uładzisłau Uładzimirawicz Kawalou, biał. Уладзіслаў Уладзіміравіч Кавалёў (ur. 6 stycznia 1994 w Mińsku) – białoruski szachista, arcymistrz od 2013 roku.

  Ranking szachowy (elo) – metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów w punktacji elo. Nazwa "elo" pochodzi od nazwiska Arpada Elo – amerykańskiego naukowca węgierskiego pochodzenia, którego prace ukształtowały szachowy system rankingowy oparty na naukowych podstawach.Olimpiada szachowa – międzynarodowy drużynowy turniej szachowy organizowany przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) w cyklu dwuletnim od 1927 roku. W turnieju uczestniczą reprezentacje narodowe, nominowane przez narodowe związki szachowe zrzeszone w FIDE.

  Kariera szachowa[]

  Wielokrotny medalista mistrzostw Białorusi juniorów w różnych kategoriach wiekowych, w tym m.in. trzykrotnie złoty w kategorii do 20 lat (2009, 2011, 2012). Reprezentant kraju na mistrzostwach świata i Europy juniorów w różnych kategoriach wiekowych, w tym dwukrotny medalista: srebrny (Herceg Novi 2008 – ME do 14 lat) oraz brązowy (Batumi 2010 – ME do 16 lat).

  Arcymistrz – tytuł nadawany szachistom przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) za wyniki sportowe. Wyróżniony szachista ma prawo dożywotnio posługiwać się tym tytułem. Na oznaczenie tytułu używa się polskiego skrótu am lub międzynarodowego GM (ang. grandmaster) oraz analogicznie dla kobiet amk i WGM.Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.

  Normy na tytuł arcymistrza wypełnił w 2013 r., podczas indywidualnych mistrzostw Białorusi w Mińsku, turnieju Moscow-Open 2013 A w Moskwie oraz indywidualnych mistrzostw Europy w Legnicy. Zwycięzca memoriału Ilmara Rauda w Viljandi (2013, wspólnie z Mikaelem Agopovem).

  Wielokrotny uczestnik finałów indywidualnych mistrzostw Białorusi, w tym dwukrotny medalista: srebrny (2013) oraz brązowy (2012).

  Mistrzostwa Europy juniorów do lat 16 w szachach – rozgrywki szachowe, mające na celu wyłonienie najlepszych juniorów Europy w kategorii wiekowej do 16 lat, oficjalnie organizowane corocznie od 1991 roku. W latach 1987 i 1988 odbyły się dwa turnieje pod egidą Europejskiej Unii Szachowej (ang. European Chess Union, ECU), ich zwycięzcy otrzymali medale i tytuły, jednakże bez akceptacji przez Międzynarodową Federację Szachową, która wówczas nie uznawała organizacji ECU.Batumi (gruz.: ბათუმი) - miasto w południowo-zachodniej Gruzji, na wybrzeżu Morza Czarnego, stolica autonomicznej republiki Adżarii. Ludność: 180 tys. (2002). Trzecie co do wielkości miasto kraju. Batumi jest siedzibą Gruzińskiego Sądu Konstytucyjnego .

  Reprezentant Białorusi w turniejach drużynowych, m.in.:

 • dwukrotnie na olimpiadach szachowych (w latach 2012, 2014),
 • na drużynowych mistrzostwach Europy (w roku 2013),
 • na olimpiadzie szachowej juniorów do 16 lat (w roku 2010).
 • Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 1 listopada 2013 r., z wynikiem 2583 punktów zajmował wówczas 5. miejsce wśród białoruskich szachistów.

  41. Olimpiada szachowa 2014 (zarówno w konkurencji kobiet, jak i mężczyzn) zostanie rozegrana w Tromsø w dniach od 1 do 14 sierpnia 2014 roku. Prawo do organizacji olimpiady norweskie miasto zdobyło w 2010 r., pokonując w głosowaniu stosunkiem głosów 95–47 bułgarską Albenę.Legnica (dawniej Lignica, czes. Lehnice, niem. Liegnitz, łac. Lignitium) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej, położone nad rzekami: Kaczawą (lewy dopływ Odry) i wpadającą do niej Czarną Wodą.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Individual Calculations: Kovalev, Vladislav (ang.)
 • Title Applications (GM): Kovalev, Vladislav (ang.)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Uładzisłau Kawalou – wybrane partie szachowe (ang.)
 • Uładzisłau Kawalou – karta na stronie FIDE (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Herceg Novi (czarnog. Херцег Нови, wł. Castelnuovo) – miasto w Czarnogórze o ponad siedemsetletniej historii, znajdujące się w pobliżu granicy z Chorwacją.Drużynowe mistrzostwa Europy w szachach – turniej mający na celu wyłonienie najlepszej narodowej drużyny szachowej w Europie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  40. Olimpiada szachowa 2012 (zarówno w konkurencji kobiet, jak i mężczyzn) zostanie rozegrana w Stambule w dniach od 27 sierpnia do 10 września 2012 roku. Prawo do organizacji olimpiady tureckie miasto zdobyło w 2008 r. podczas Kongresu FIDE w Dreźnie, pokonując w stosunku głosów 95–40 czarnogórską Budvę.
  Międzynarodowa Federacja Szachowa (fr. Fédération Internationale des Échecs, FIDE) – utworzona 20 lipca 1924 roku w Paryżu organizacja międzynarodowa zrzeszająca narodowe związki szachowe z całego świata, w tym Polski Związek Szachowy. Mottem FIDE jest Gens una sumus (łac. Jesteśmy jedną rodziną). Od roku 1995 na czele FIDE stoi Kirsan Ilumżynow, prezydent rosyjskiej republiki autonomicznej Kałmucji.
  Mińsk, dawniej Mińsk Litewski, (biał. Мінск (hist. Менск); ros. Минск; jid. מינסק, Minsk) – stolica Białorusi, nad Świsłoczą; miasto wydzielone i obwodowe; największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy kraju. Sekretariat założonej w 1991 Wspólnoty Niepodległych Państw.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.