• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tytus Wojnowicz

  Przeczytaj także...
  Władysław Kłosiewicz (ur. 7 grudnia 1955, Warszawa) – polski klawesynista, pedagog. Jest uznanym interpretatorem muzyki dawnej, zwłaszcza Johanna Jacoba Frobergera i klawesynistów francuskich. Założyciel i prezes zarządu Fundacji Pro Academia Narolense.Nigel Kennedy (ur. 28 grudnia 1956 w Brighton) – angielski skrzypek, uczeń Yehudi Menuhina, absolwent Juilliard School w Nowym Jorku.
  Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.

  Tytus Wojnowicz (ur. 12 grudnia 1965 we Wrocławiu) – polski muzyk, oboista.

  Biografia[]

  Wykonuje różnorodną muzykę – od poważnej, poprzez filmową aż po etniczną. Tytus Wojnowicz w swojej muzyce utworom muzyki poważnej nadaje wyjątkowe, nowoczesne brzmienie, łączy elementy muzyki poważnej i popowej.

  Lekcje skrzypiec pobierał od 7 roku życia, w wieku 15 lat zaczął grać na oboju. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie oboju prof. Stanisława Malikowskiego. W 1993 uzyskał dyplom Staatliche Hochschule für Musik we Fryburgu także w klasie oboju u Heinza Holligera. Koncertował m.in. w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, na Tajwanie, w USA (m.in. w Carnegie Hall) oraz krajach Azji i Afryki. Występował w niemal wszystkich liczących się salach koncertowych Europy. Grał wraz z Nigelem Kennedy w ramach trasy koncertowej „The Bach & Vivaldi Experience”.

  Piotr Andrzej Rubik (ur. 3 września 1968 w Warszawie) – polski wiolonczelista, kompozytor muzyki pop, filmowej i teatralnej, producent muzyczny oraz prezenter telewizyjny. Jeśli chodzi o kompozycję i dyrygenturę − Rubik jest samoukiem − nie ukończył studiów na tych kierunkach.Heinz Holliger (ur. 21 maja 1939 w Langenthal, Szwajcaria) – szwajcarski oboista, dyrygent, kompozytor i pedagog muzyczny. Kształcił się w konserwatorium w Bernie i Bazylei. Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych oboistów, stosuje w praktyce wykonawczej nietypowe techniki gry, np. bez stroika, frullato i oddech permanentny (cyrkulacyjny).

  W latach 1996–2000 współpracował z Piotrem Rubikiem, który był producentem, aranżerem i kompozytorem większości popularnych utworów wykonywanych przez Wojnowicza w tym okresie.

  Od 1989 roku jest członkiem Warszawskiego Kwintetu Dętego, z którym nagrał 2 płyty. Występował także z wieloma orkiestrami, m.in. Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Varsovia i Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Concerto Avenna, Sinfonietta Cracovia, Orkiestrą Opery Kameralnej. Obecnie pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, prowadząc aktywne życie pedagogiczne.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Sinfonia Varsovia - polska orkiestra symfoniczna, powstała w 1984 roku w Warszawie w oparciu o Polską Orkiestrę Kameralną. Działalność Sinfonia Varsovia zainicjował Franciszek Wybrańczyk we współpracy z Yehudi Menuhinem jako pierwszym gościnnym dyrygentem. Obecnym dyrektorem artystycznym orkiestry jest Krzysztof Penderecki. Cyklicznie organizuje Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu.

  Jest założycielem i kierownikiem artystycznym grupy „Ensemble de Narol”, której członkami są także Sebastian Aleksandrowicz, Tomasz Bińkowski, Anton Birula, Władysław Kłosiewicz, Grzegorz Lalek, Hanna Turonek, Leszek Wachnik, Ania Wandtke i Sebastian Wypych. Zespół gra kameralną muzykę poważną.

  Filharmonia Narodowa – polska instytucja kultury, funkcjonująca w gmachu znajdującym się przy ulicy Jasnej 5 w Warszawie, który został wzniesiony w latach 1900–1901 pod kierunkiem Karola Kozłowskiego, a następnie przebudowany w 1955 przez Eugeniusza Szparkowskiego. Dyrektorem naczelnym jest Wojciech Nowak, a funkcję dyrektora artystycznego sprawuje dyrygent Jacek Kaspszyk.Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.

  Dyskografia[]

  Albumy[]

  Single[]

  Gościnnie[]

  Przypisy

  1. Tytus Wojnowicz Tytus (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2014-11-25].
  2. ZPAV: platynowe płyty 1996 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2015-09-12].
  3. ZPAV: złote płyty 1998 (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2014-11-25].
  4. Tytus Wojnowicz Christmas Time (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2014-11-25].
  5. Tytus Wojnowicz Fonogram (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2014-11-25].
  6. Tytus Wojnowicz Bach - Oboe concertos (pol.). merlin.pl. [dostęp 2014-11-25].
  7. Tytus Wojnowicz Ensemble de Narol (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2014-11-25].
  8. Tytus Wojnowicz Moja kolekcja (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-11-25].
  9. Tytus Wojnowicz Moja kolekcja (pol.). www.musiccorner.pl. [dostęp 2014-11-25].
  10. LP3 - statystyki dla wykonawcy Tytus Wojnowicz (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2014-11-25].
  11. Michał Bajor – '95 (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-25].
  12. Małgorzata Ostrowska - Alchemia (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2014-11-25].
  13. Patrycja Markowska – Będę Silna (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-25].
  14. Piotr Rubik – Rubikon (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-11-25].
  15. Carrion - El Meddah (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-11-25].

  Bibliografia[]

 • Tytus Wojnowicz | Culture
 • Biografia na stronie zespołu Ensemble de Narol
 • Sylwetka Tytusa Wojnowicza
 • Carnegie Hall – nowojorska sala koncertowa, jedna z najbardziej prestiżowych na świecie. Mieści się w Nowym Jorku przy 57 ulicy i 7 alei. Dokładny adres to Carnegie Hall 881 Seventh Avenue, NY 10019-3210Muzyka kameralna (ang. chamber music, niem. Kammermusik) - muzyka przeznaczona na niewielkie zespoły, zazwyczaj do 9 wykonawców. Nazwa pochodzi z wł. "da camera", tj. do komnaty. Początkowo mianem muzyki kameralnej określano zarówno utwory wokalne, jak również instrumentalne - ważne było to, że wykonywane były w komnatach (da camera), a nie w kościele bądź teatrze (operze).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Fryburg Bryzgowijski (niem. Freiburg im Breisgau, alem. Friburg) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Fryburg, regionu Südlicher Oberrhein oraz powiatu Breisgau-Hochschwarzwald.
  Obój – Instrument dęty drewniany z grupy aerofonów dwustroikowych. Obój należy do grupy instrumentów z podwójnym trzcinowym stroikiem. Do tej samej rodziny należą także rożek angielski, fagot i kontrafagot. Powszechnie skala (zakres dźwięków muzycznych) instrumentu wynosi od b do g3, rzadziej do a3. Osiągnięcie wysokości dźwięków wyższych (do c4) wymaga dużych umiejętności grającego. Instrument ten to podłużna rura, lekko stożkowa, zakończona lejkowatym rozszerzeniem. Otwory nawiercone na długości instrumentu otwierane i zamykane są klapami. W instrument dmie się za pośrednictwem cienkiej, metalowej rurki (otoczonej korkiem, na którą nawija się podwójną trzcinkę) ze stosunkowo dużym ciśnieniem, a jednocześnie niewielką ilością powietrza. Stroik umieszczony u wylotu rurki, składa się z dwóch listków wykonanych z trzciny o nazwie Arundo donax – i złożonych ze sobą. Powietrze przepływając pomiędzy nimi wywołuje ich wibrację, drganie. Korpus instrumentu tradycyjnie wykonywany jest z drewna, najczęściej afrykańskiego blackwoodu (Dalbergia melanoxylon), istnieją także egzemplarze wykonane z drewna rosewood (Dalbergia nigra). Standardowa długość instrumentu wynosi ok. 60 cm. Obój charakteryzuje się melancholijnym, śpiewnym i dość przenikliwym brzmieniem, co predestynuje go do roli instrumentu solowego. Świetnie sprawdza się także w muzyce filmowej.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.
  Sinfonietta Cracovia – krakowska miejska instytucja kultury funkcjonująca jako orkiestra. Założona w 1991 roku przez grupę studentów Akademii Muzycznej w Krakowie pod nazwą Kameraliści Krakowscy (początkowo Młodzi Kameraliści Krakowscy). W 1994 roku przyjęła obecną nazwę, została objęta patronatem Prezydenta Miasta i otrzymała status Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Przyczyniło się do tego między innymi zaangażowanie Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. Od tego momentu liderem i szefem artystycznym jest skrzypek Robert Kabara.
  Polska Orkiestra Radiowa – polska orkiestra symfoniczna powstała w 1945 roku w Warszawie z inicjatywy skrzypka i dyrygenta Stefana Rachonia. Działalność orkiestry początkowo ograniczała się do realizacji nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.