• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tyrolka

  Przeczytaj także...
  Ewakuacja (łac. evacuatio – opróżnianie; znikanie) – to zorganizowane przemieszczenie ludzi, czasem wraz z dobytkiem, z miejsca, w którym występuje zagrożenie, na obszar bezpieczny.Uprząż - urządzenie z zapinanych taśm lub pasów służące do sprzęgnięcia, połączenia ze sobą dwóch obiektów.
  Lina – we wspinaczce pełni różnorodne, ważne funkcje techniczne, a także jest symbolem więzi łączącej partnerów w zespole wspinaczkowym "na dobre i na złe".
  Ewakuacja człowieka w pozycji leżącej przy pomocy kolejki tyrolskiej
  Zjazd w "chuście" (specjalnym siodełku)

  Tyrolka, kolejka tyrolska – szczególny przypadek trawersu linowego.

  Metoda pokonywania odcinków terenu pozbawionego wystarczającej rzeźby, w szczególności przepaści, wąwozów i studni w jaskiniach za pomocą podpięcia wspinacza w uprzęży do wstępnie napiętej liny nośnej rozpiętej między dwoma stanowiskami położonymi w przybliżeniu na jednakowej bądź różnej wysokości.

  Pożar – niekontrolowany proces spalania w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Warunkiem zapoczątkowania pożaru (podobnie jak w procesie spalania) jest istnienie trójkąta spalania:

  Kolejka tyrolska wykorzystywana może także być do ewakuacji osób poszkodowanych lub zagrożonych z miejsc trudno dostępnych, w tym także w miastach, m.in. z wysokich budynków, np. objętych pożarem, a także do transportu ładunków.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.