• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tyrol - kraj związkowy

  Przeczytaj także...
  Powiat Lienz (niem. Bezirk Lienz) – powiat w Austrii, największy w Tyrolu, jest eksklawą. Nazywany Tyrolem Wschodnim. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Lienz (nie mylić z Linz).Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Kitzbühel – miasto w zachodniej Austrii, w regionie Tyrolu, leżące na wysokości 800 m n.p.m. Leży w Alpach Kitzbühelskich wzdłuż rzeki Ache. Najbardziej znany austriacki ośrodek narciarski w świecie. Miasto jest centrum administracyjnym powiatu Kitzbühel.
  Tyrol w podziale na powiaty

  Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – kraj związkowy w zachodniej Austrii. Graniczy z Włochami, Szwajcarią, krajem związkowym Vorarlberg, Niemcami, krajami związkowymi Salzburg i Karyntia. Jest częścią regionu geograficznego i historycznego Tyrol. Stolicą kraju związkowego jest miasto statutarne Innsbruck.

  Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 120 tys. mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.).Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Podział administracyjny[]

  Tyrol składa się z jednego miasta statutarnego (Statutarstadt) oraz ośmiu powiatów (Bezirk). W skład powiatów wchodzi 279 gmin, w tym jedenaście gmin miejskich (Stadt) oraz 20 gmin targowych (Marktgemeinde)

 • Miasta statutarne:
 • Innsbruck - 104,91 km², 114 888 mieszkańców [2003]
 • Powiaty:
 • Imst - siedziba: Imst, 1724,82 km², 52 658 mieszkańców
 • Innsbruck-Land - siedziba: Innsbruck, 1990,09 km², 154 940 mieszkańców
 • Kitzbühel - siedziba: Kitzbühel, 1163,28 km², 59 191 mieszkańców
 • Kufstein - siedziba: Kufstein, 969,90 km², 93 702 mieszkańców
 • Landeck - siedziba: Landeck, 1594,81 km², 42 799 mieszkańców
 • Lienz - siedziba: Lienz, 2019,87 km², 50 404 mieszkańców
 • Reutte - siedziba: Reutte, 1236,82 km², 31 584 mieszkańców
 • Schwaz - siedziba: Schwaz, 1843,20 km², 74 834 mieszkańców
 • Turystyka[]

  Turystyka jest bardzo ważnym sektorem gospodarki Tyrolu. Stanowi średnio 18% produktu regionalnego brutto. Tyrolska turystyka stanowi miejsca pracy dla 71 000 osób.

  Glocknergruppe to podgrupa Wysokich Taurów, pasma górskiego w Alpach Wschodnich. Grossglockner to najwyższy, najważniejszy i zdaniem wielu najpiękniejszy szczyt Austrii. Jest symbolem Austrii, tak jak Matterhorn Szwajcarii. Jest ten najwyższym szczytem grupy, która wzięła od niego nazwę.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Znajduje się tu ponad 15 000 km pieszych szlaków. Najsłynniejszy jest Orli Szlak (Adlerweg) - szlak dalekobieżny, który ma aż 1480 km długości i biegnie przez cały kraj związkowy. Został otwarty w 2005 roku w formie 126 etapów i kilku tras alternatywnych. W 2015 nastąpiła zmiana i obecnie są tylko dwie trasy: jedna z tras prowadzi w 24 jednodniowych etapach przez góry Tyrolu Północnego, druga w 9 etapach przemierza grupy górskie Glocknergruppe i Venedigergruppe w Tyrolu Wschodnim.

  Lienz – średniowieczne miasto w Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Administracyjna stolica powiatu Lienz, zajmującego cały Wschodni Tyrol. Miasto położone jest u zbiegu rzek Drawy oraz Isel, pomiędzy Wysokimi Taurami a Alpami Gailtalskimi. Liczy około 12,1 tys. mieszkańców.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W sezonie turystycznym 2012/2013 Tyrol odwiedziło 10 203 166 gości. Prawie połowa turystów pochodziła z Niemiec (51%). Ponadto, wielu turystów przyjechało z Holandii (10,4%), z Austrii (8,6%), ze Szwajcarii (5,7%), z Wielkiej Brytanii (3,7%) i z Belgii (3,4%). 486 290 gości (1,9%) pochodziło z Polski. Zimą przybywa więcej turystów niż latem. W sezonie turystycznym 2012/13 na sezon zimowy przypadło 58% noclegów, a tylko 42% noclegów w sezonie letnim.

  Powiat Kufstein (niem. Bezirk Kufstein) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Kufstein.Gmina targowa (niem. Marktgemeinde lub Markt) – to rodzaj gminy posiadającej prawa targowe, wyróżniona ze względów historycznych. Gminy takie występują w Bawarii, Austrii i Południowym Tyrolu.

  Linki zewnętrzne[]

 • informacje dotyczące wypoczynku w Tyrolu
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Imst – miasto powiatowe w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, siedziba powiatu Imst. Liczy 9821 mieszkańców (1 stycznia 2015).
  Vorarlberg (łac. Cisarulana, pol. dawniej Przedarulania) – najbardziej wysunięty na zachód kraj związkowy Austrii. Jako jedyny land austriacki należy (w części) do zlewiska Morza Północnego.
  Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
  Powiat Imst (niem. Bezirk Imst) – powiat w zachodniej Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Imst.
  Kufstein – miasto w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, siedziba powiatu Kufstein, przy granicy z Niemcami, nad rzeką Inn. Około 17 tys. mieszkańców.
  Powiat Kitzbühel (niem. Bezirk Kitzbühel) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Kitzbühel.
  Powiat Landeck (niem. Bezirk Landeck) – powiat w zachodniej Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Landeck.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.