• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tyniecki cmentarz parafialny w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Tadeusz Żychiewicz (ur. 12 stycznia 1922 w Bratkowicach, zm. 11 listopada 1994 w Krakowie), dziennikarz, historyk sztuki, publicysta religijny, teolog i redaktor Tygodnika Powszechnego. Walczył w Armii Krajowej.Nekropola również nekropolia (gr. νεκρόπολις, nekropolis −− miasto umarłych) – starożytny lub wczesnochrześcijański cmentarz usytuowany w pobliżu miasta, lub też inny stary cmentarz o dużej powierzchni, zwłaszcza taki, na którym pochowani są członkowie znanych rodów i ludzie sławni.
  Mieczysław Pszon (ur. 23 grudnia 1915, zm. 5 października 1995) – polski dziennikarz i polityk. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

  Tyniecki cmentarz parafialny – znajduje się przy ul. Benedyktyńskiej, w zachodniej, prawobrzeżnej części Krakowa, w dawnej wsi Tyniec, która jest obecnie osiedlem Dzielnicy VIII Dębniki.

  Tyniecki parafialny kościół św. Andrzeja otaczał cmentarz. Świątynia została zniszczona w czasach konfederacji barskiej, następnie odbudowana i ponownie zniszczona w 1831, tym razem przez pożar. Ruiny rozebrano. Pozostała nekropolia, która służy mieszkańcom Tyńca do dzisiaj. Ma powierzchnię ok. 1 ha. Podzielona jest na część starą i nową, poświęconą w 2017. Otoczona jest murem z wapiennych ciosów. Zachowały się dwie bramy. Czynna jest jedna z zachowaną inskrypcją 1816. Najstarsze zachowane nagrobki: Jakuba Sośnickiego z 1891 i Mateusza Mamota z 1887.

  Henryk Krzeczkowski właściwie Herman Gerner(ur. 19 kwietnia 1921 w Stanisławowie, zm. 28 grudnia 1985 w Warszawie) – major LWP, polski tłumacz, pisarz, publicysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL.Jerzy Turowicz (ur. 10 grudnia 1912 w Krakowie, zm. 27 stycznia 1999 w Krakowie) – polski dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" (1945–1953 i 1956–1999). Kawaler Orderu Orła Białego.

  Na cmentarzu obok kilku pokoleń mieszkańców Tyńca chowani są od 1939 tynieccy benedyktyni, złożono tutaj prochy zakonników zmarłych od XI wieku a pochowanych poprzednio w podziemiach kościoła. Miejsce pochówku mają tutaj siostry oblatki oraz pisarze i intelektualiści skupieni wokół Tygodnika Powszechnego i Znaku.

  Tygodnik Powszechny” – ukazujący się od 1945 r. tygodnik katolicki o tematyce społeczno-kulturalnej, założony przez kardynała Adama Stefana Sapiehę.Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja – nieistniejąca obecnie świątynia parafialna znajdująca się w dawnej wsi Tyniec pod Krakowem.

  Znane osoby pochowane na cmentarzu: Jerzy Kołątaj – sekretarz redakcji „Tygodnika Powszechnego”, Henryk Krzeczkowski – publicysta „Tygodnika Powszechnego”, Hanna Malewska – pisarka, Janina Natusiewicz-Mirer, Mieczysław Pszon, Jan Józef Szczepański, Jerzy Turowicz – współtwórca i redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, Tadeusz Żychiewicz – pisarz i publicysta, Marek Skwarnicki.

  Jan Józef Szczepański (ur. 12 stycznia 1919 w Warszawie, zm. 20 lutego 2003 w Krakowie) – polski pisarz, reporter, eseista, scenarzysta filmowy i tłumacz, taternik, podróżnik. Był prezesem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.Hanna Malewska (ur. 21 czerwca 1911 w Jordanowicach (obecnie część Grodziska Mazowieckiego), zm. 27 marca 1983 w Krakowie) – polska pisarka, autorka powieści historycznych. Wieloletnia redaktor naczelna miesięcznika "Znak".
   Osobna strona: Kategoria:Pochowani na tynieckim cmentarzu parafialnym.
 • Część płn-wsch cmentarza, gdzie pochowano najbardziej znane osoby.

 • Brama.

 • Groby benedyktynów.

 • Grób Jana Józefa Szczepańskiego.

 • Grób Anny i Jerzego Turowiczów oraz grób Henryka Krzeczkowskiego.

  Miesięcznik „Znak” – magazyn intelektualny o tematyce społeczno-kulturalnej wydawany w Krakowie przez Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK. Pierwszy numer ukazał się w 1946 r. z inicjatywy Jerzego Radkowskiego. Przerwy w wydawaniu pisma obejmowały lata 1953-1956. Redaktorami naczelnymi „Znaku” byli: Jerzy Radkowski, Hanna Malewska, Stanisław Stomma, Jacek Woźniakowski, Bohdan Cywiński, Stefan Wilkanowicz, Jarosław Gowin, Michał Bardel (początkowo jako pełniący obowiązki). Od sierpnia 2010 roku redaktorem naczelnym jest Dominika Kozłowska.Dzielnica VIII Dębniki – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków. Do 1990 r. wchodziła w skład dzielnicy Podgórze. Ze względu na stosunkowo dużą ilość wolnych terenów do zabudowy, dzielnica VIII jest bardzo szybko rozwijającym się obszarem Krakowa. Szczególnie dotyczy to obszaru osiedla Ruczaj, położonego pomiędzy ulicą Kobierzyńską, a ulicami Grota-Roweckiego i Bobrzyńskiego, gdzie w ostatnich latach powstało wiele nowych osiedli mieszkaniowych. Poza Ruczajem, dużo nowych inwestycji powstaje również na terenie Pychowic, Zakrzówka i osiedla Kliny-Zacisze. Na terenie tej dzielnicy znajduje się III Kampus UJ, Krakowski Park Technologiczny (stanowiący część Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) oraz Zespół Szkół Łączności.
 • Grób Jadwigi i Jerzego Kołątajów.

 • Grób Hanny Malewskiej.

 • Grób Janiny Natusiewicz-Mirer.

 • Grób Mieczysława Pszona.

 • Pomnik nagrobny.


 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Encyklopedia Krakowa, Antoni Henryk Stachowski (red.), Elżbieta Adamczyk, Warszawa: PWN, 2000, ISBN 83-01-13325-2, OCLC 830213257.
 • Cmentarz – Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
 • Warto wiedzieć że... beta

  Tyniec – dawna podkrakowska wieś, która w 1973 r. została włączona do Krakowa. Znajduje się w części zachodniej miasta, na prawym brzegu Wisły i wchodzi w skład Dzielnicy VIII Dębniki. Tyniec znany jest głównie dzięki znajdującemu się tu klasztorowi benedyktynów istniejącemu od 1044, jednemu z najbogatszych i najważniejszych w Polsce. Nazwa Tyniec pochodzi od celtyckiego słowa "tyn", które oznaczało mur lub ogrodzenie. Świadczy to o tym, że musiały znajdować się tu umocnienia lub obwarowania. Od 1934 roku do lat powojennych istniała zbiorowa gmina Tyniec.
  Janina Barbara Natusiewicz-Mirer (ur. 1 stycznia 1940 w Brześciu nad Bugiem (dawnej Brześć Litewski), zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polska działaczka społeczna, historyk sztuki i archeolog, działaczka opozycji demokratycznej w PRL.
  Marek Skwarnicki (ur. 30 kwietnia 1930 w Grodnie, zm. 12 marca 2013 w Krakowie) – polski poeta, publicysta, prozaik, felietonista, tłumacz. Wydawał pod pseudonimami: Don Kopyto; EMES; Jerzy Patkiewicz; Kij; M.S.; Marek; ms; MS; Patyk, najczęściej jednak podpisywał się jako Spodek.
  Konfederacja barska (1768-1772) – zbrojny związek szlachty polskiej utworzony w Barze na Podolu 29 lutego 1768 roku, z zaprzysiężeniem aktu założycielskiego w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej, skierowany przeciwko: kurateli Imperium Rosyjskiego, królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu i popierającym go wojskom rosyjskim. Celem konfederacji było zniesienie ustaw narzuconych przez Rosję, a zwłaszcza dających równouprawnienie innowiercom.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.