Tylko dla twoich oczu (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tylko dla twoich oczu – dwunasty oficjalny film o przygodach James Bonda. Fabuła filmu nawiązuje do motywów opowiadań Iana Fleminga Tylko dla twoich oczu oraz Ryzyko zamieszczonych w zbiorze Tylko dla twoich oczu. W postać brytyjskiego agenta wcielił się po raz piąty Roger Moore. 007 musi zbadać zagadkę zaginięcia brytyjskiego nadajnika ATAC, służącego do zarządzania flotą Zjednoczonego Królestwa.

Opowiadanie to krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą. Opowiadanie nie ma tak zwartej budowy jak nowela, o czym decydują postacie drugoplanowe, opisy i refleksje. Od noweli różni się luźną konstrukcją i brakiem obowiązujących w niej rygorów.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Opis fabuły[ | edytuj kod]

U wybrzeży Albanii tonie brytyjski statek szpiegowski St Georges z systemem ATAC, czyli automatycznie naprowadzającym urządzeniem sterującym. Sir Timothy Havelock zostaje poproszony przez MI6 o zlokalizowanie wraku, ale wraz z żoną zostaje zabity przez Kubańczyka, Hectora Gonzalesa. James Bond, agent 007 ma dowiedzieć się, przez kogo został wynajęty Kubańczyk. Udaje się on do jego willi niedaleko Madrytu, jednak zostaje uprzedzony przez Melinę, córkę Timothy’ego, która zabija Gonzalesa w akcie zemsty za swoich rodziców. James Bond, chwilę przed morderstwem zauważa człowieka przekazującego walizkę z pieniędzmi. Podejrzewa, że to zapłata za wykonanie zlecenia zabójstwa. Dzięki systemowi identyfikującemu osoby, na podstawie opisu wyglądu, odkrywa, że zleceniodawcą był Emile Leopold Locque, pracujący dla greckich przemytników, a obecnie znajdujący się w Cortinie, we Włoszech.

Tylko dla twoich oczu (ang. For your eyes only) – zbiór opowiadań Iana Fleminga o przygodach Jamesa Bonda z 1960 roku.Ian Lancaster Fleming (ur. 28 maja 1908 w Londynie, zm. 12 sierpnia 1964 w Canterbury) – pisarz angielski, najbardziej znany z serii powieści szpiegowskich z Jamesem Bondem w roli głównej, a także w mniejszym stopniu z serii opowieści dla dzieci Chitty Chitty Bang Bang.

James Bond udaje się tam, by spotkać się ze swoim człowiekiem, Luigim Ferrarą. Ten zapoznaje go z greckim kontaktem, Arisem Kristatosem. Od niego Bond dowiaduje się, że poszukiwany przez niego człowiek to prawa ręka Milosa Columbo o pseudonimie „Gołąb”, niegdyś bliski znajomy Kristatosa.

James Bond (ang. James Bond – EON Production Series) – franczyza obejmująca filmy o Jamesie Bondzie produkcji EON Productions, które zaś oparte są na książkach Iana Fleminga. Trzecia największa franczyza filmowa, po Harrym Potterze i Marvel Cinematic Universe. Pomiędzy filmami zrzeszonymi w Filmowej franczyzie Jamesa Bonda stosowane są sporadyczne wspólne wątki i występowanie niektórych postaci. Do 2015 powstały 24 filmy serii.Sir Roger George Moore (ur. 14 października 1927 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy znany przede wszystkim z ról Simona Templara w serialu „Święty” (1962–1969) oraz Jamesa Bonda (w latach 1973–1985). Wcielił się tę postać siedmiokrotnie, najwięcej razy ze wszystkich "aktorów-Bondów". Popularność przyniósł mu również serial „Partnerzy” („Detektywi z wyższych sfer”, 1971–1972), gdzie występował jako lord Brett Sinclair.

Następnie agent 007 spotyka się z Kristatosem już w kasynie w Grecji, gdzie ten wskazuje mu Milosa Columbo, siedzącego nieopodal wraz ze swoją kochanką, contessą Lisl von Schlaf. Agent 007 spotyka się z nią. Podczas porannego spaceru po plaży zostają napadnięci przez Locque’a, w trakcie którego kobieta ginie. Atak zostaje przerwany pojawieniem się żołnierzy Milosa Columbo, którzy zabierają Bonda na jego statek. Mężczyzna przekonuje Bonda, że Locque tak naprawdę  pracuje dla Kristatosa i to Kristatos, a nie Columbo, jest przemytnikiem narkotyków i to on nasłał agenta 007 na Columbo, gdyż ten jest dla niego zagrożeniem.  By to udowodnić zabiera Jamesa do hurtowni Arisa, znajdującej się w Albanii. Dochodzi do konfrontacji, w wyniku której ginie Locque.

Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.James Bond (pseudonim Agent 007) – postać fikcyjna agenta Jej królewskiej Mości, w służbie brytyjskiego wywiadu wojskowego – MI6, stworzona przez pisarza Iana Fleminga. Bond jest protagonistą w wielu powieściach i opowiadaniach Fleminga, po śmierci autora dalsze przygody Bonda opisywali Kingsley Amis, John Gardner, Christopher Wood, Raymond Benson, Sebastian Faulks i Jeffery Deaver.

Korzystając z dziennika pokładowego Timothy’ego Havelocka, Bond odkrywa lokalizację zatopionego wraku. Za pomocą dwuosobowej łodzi podwodnej Neptune, wraz z Meliną udaje się w to miejsce i rozbraja ładunek, do którego był zamocowany system ATAC. Na powierzchni czeka na nich Kristianos i odbiera im ATAC, zamierzając go sprzedać stronie rosyjskiej. Bondowi i Melinie udaje się uciec, a o miejscu przekazaniu nadajnika dowiadują się od papugi Timothy’ego. Od Milosa agent 007 uzyskuje szczegółowe informacje na temat lokalizacji klasztoru św. Cyryla, którego w czasie wojny Milos i Kristianos użyli jako kryjówki przed Niemcami. W wyniku konfrontacji Kristianos ginie, a nadajnik ATAC zostaje wyrzucony przez Bonda w przepaść, żeby strona rosyjska, która właśnie przyleciała na miejsce, go nie dostała.

Albania (alb. Shqipëria), Republika Albanii (alb. Republika e Shqipërise) – państwo w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Albania na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego. Od Włoch oddziela ją cieśnina Otranto o szerokości ok. 72 km. Łączna długość granic lądowych wynosi 720 km, natomiast wybrzeża morskiego – 362 km. Graniczy z:Secret Intelligence Service (SIS, znana także jako MI6 – Military Intelligence section 6, wywiad wojskowy Sekcja 6) – tajna brytyjska służba wywiadowcza powołana w roku 1909 do prowadzenia wywiadu zagranicznego.
Citroën 2CV użyty w filmie

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Tylko dla twoich oczu w bazie IMDb (ang.)
  • Tylko dla twoich oczu w bazie Filmweb
  • Reklama