• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tyler Hamilton

  Przeczytaj także...
  Tour of Qinghai Lake – wieloetapowy wyścig kolarski rozgrywany w Chinach w prowincji Qinghai. Zawody odbywają się od 2002. Wyścig jest częścią UCI Asia Tour i ma przyznaną kategorię 2.HC.Santiago Botero Echeverry (ur. 27 października 1972 w Medellín) - kolumbijski kolarz szosowy, dwukrotny medalista mistrzostw świata.
  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Tyler Hamilton (ur. 1 marca 1971 w Marblehead, Massachusetts) – amerykański kolarz szosowy startujący wśród zawodowców w latach 1996-2005, w 2004 roku stosując doping zdobył tytuł mistrza olimpijskiego w jeździe indywidualnej na czas w Atenach. W latach 2004-2006 nie startował, został zawieszony w prawach zawodnika za stosowanie dopingu. Hamilton zasłynął przede wszystkim z brawurowej jazdy ze złamanym obojczykiem podczas Tour de France 2003, gdzie wygrał jeden górski etap. Po ostatniej czasówce na wyścigu Vuelta a España, którą wygrał został przyłapany na stosowaniu środków dopingujących i zawieszony na dwa lata. Po powrocie do kolarskiego peletonu, w 2007 roku podpisał kontrakt z ekipą Tinkoff Credit Systems. Hamilton nie ścigał się jednak zbyt długo w ekipie Tinkoff. Pojawiły się informacje, które wskazywały na to, że amerykański kolarz jest powiązany z dr. Fuentesem i Operación Puerto. Od grudnia 2007 roku ścigał się w amerykańskiej grupie Rock Racing, razem z innymi bardzo 'barwnymi' kolarzami – Santiago Botero i Oscarem Sevillą.

  Operación Puerto – afera dopingowa w kolarstwie szosowym, która wybuchła 22 maja 2006, w momencie aresztowania Manolo Saiza, dyrektora sportowego grupy Liberty Seguros.Międzynarodowa Unia Kolarska (franc. Union Cycliste Internationale, UCI) - to instytucja zajmująca się propagowaniem kolarstwa, organizowaniem zawodów, ustanawianiem standardów sprzętowych, kontrolowaniem zawodników oraz ustalaniem ich list rankingowych w sportach kolarskich. Siedziba Unii znajduje się w Aigle, południowo zachodniej w Szwajcarii.

  W kwietniu 2008 zakończył karierę zawodniczą, mimo to dwa miesiące później Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) nałożyła na niego karę ośmioletniej dyskwalifikacji za drugi przypadek stosowania dopingu (steryd DHEA). Nie utracił jednak złotego medalu olimpijskiego, choć analiza próbki B pobranej od kolarza podczas igrzysk nie dała jednoznacznego wyniku, jednak nieprawidłowości związane z badaniem materiału do badań nie pozwoliły ukarać zawodnika. W maju 2011 roku przekazał złoty medal olimpijski z 2004 roku zdobyty w wyścigu indywidualnym na czas Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA) przyznając się do stosowania dopingu i oskarżył o to samo słynnego Lance'a Armstronga. Międzynarodowa Unia Kolarska stanowczo odrzuciła te oskarżenia uznając je za bezpodstawne. Lecz po dokładnym zbadaniu sprawy, 10 sierpnia Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie pozbawił Hamiltona tytułu mistrza olimpijskiego, przyznając złoty medal Wiaczesławowi Jekimowowi (który czekał na oficjalne uznanie jego zwycięstwa 8 lat).

  Critérium du Dauphiné (do 2009 Critérium du Dauphiné Libéré) – wyścig etapowy zaliczany obok Tour de Suisse do najważniejszych sprawdzianów przed Tour de France. Jest to wymagająca, trwająca około tygodnia (zazwyczaj 8 dni) impreza rozgrywana w pierwszej połowie czerwca, przeważnie na terenach francuskich Alp i Prowansji. Obok prologu, w harmonogramie wyścigu znajduje się również górska czasówka, która należy do trudniejszych odcinków całego wyścigu. Najcięższe etapy wyścigu bardzo często pokrywają się z trasą późniejszego Tour de France. Z reguły więc, najwyżej sklasyfikowani zawodnicy są postrzegani jako potencjalni faworyci w TdF. Najlepszym przykładem takiej sytuacji był Lance Armstrong, który traktował Dauphiné jako ostateczny sprawdzian formy przed Wielką Pętlą. Armstrong wygrywając dwukrotnie wyścig pokazywał swoją wysoką formę, którą przekładał na zwycięstwo w odbywającym się w lipcu wyścigu Dookoła Francji.Danmark Rundt (duń. Post Danmark Rundt, pol. Wyścig Dookoła Danii) – zawodowy, wieloetapowy wyścig kolarski rozgrywany na początku sierpnia w Danii.

  Najważniejsze zwycięstwa[]

 • 1999Post Danmark Rundt
 • 2000Dauphiné Libéré
 • 2002 – etap w Giro d'Italia
 • 2003Tour de Romandie, Liège-Bastogne-Liège, etap w Tour de France
 • 2004Tour de Romandie, etap w Vuelta a España
 • 2008Tour of Qinghai Lake
 • Linki zewnętrzne[]

 • Tyler Hamilton na stronie www.siteducyclisme.net
 • Profil na stronie www.museociclismo.it
 • Przypisy

  1. http://www.sportowefakty.pl. [dostęp 2011-05-20].
  2. UCI Press Service: Press release - UCI rejects allegations made by Tyler Hamilton (ang.). [dostęp 2012-10-09].
  3. IOC Executive Board: [http://www.olympic.org/Documents/Commissions_PDFfiles/Executive_Board/London2012-_IOC_EB_Decision_-_Tyler_Hamilton_-_Road_Race.pdf Decision regarding Mr Tyler Hamilton born on 1 March 1971, athlete, United States of America, cycling] (ang.). [dostęp 2012-10-19].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Liège-Bastogne-Liège – najstarszy rozgrywany do dziś kolarski wyścig jednodniowy (tzw. klasyk), zaliczany do pięciu Pomników Kolarstwa, do których należą ponadto: Mediolan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Paryż-Roubaix i Giro di Lombardia.Lance Armstrong (ur. 18 września 1971 w Plano w Teksasie) – amerykański kolarz szosowy, olimpijczyk, mistrz świata ze startu wspólnego w 1993 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  1 marca jest 60. (w latach przestępnych 61.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 305 dni. W starożytnym Rzymie był to pierwszy dzień w roku.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.
  Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.
  Wiaczesław Władimirowicz Jekimow (ros. Вячеслав Владимирович Екимов, ur. 4 lutego 1966 w Wyborgu) - rosyjski kolarz torowy i szosowy reprezentujący także ZSRR, trzykrotny medalista olimpijski oraz dziesięciokrotny medalista torowych mistrzostw świata.
  Rock Racing – kontynentalna grupa kolarska z USA. Powstała w 2008 roku. Jej głównym sponsorem jest amerykaśka firma odzieżowa Rock & Republic. Menadżerem ekipy jest Friedick Mariano .
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.