• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tykocin - gmina

  Przeczytaj także...
  Powiat białostocki - powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Białystok. Powiat białostocki zajmuje obszar 2 984,64 km², co czyni go największym powiatem w Polsce.Stelmachowo-Kolonia – kolonia w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Tykocin.
  Jeżewo Stare (Stare Jeżewo) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Tykocin.

  Tykocin (daw. gmina Stelmachowo) – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.

  Siedziba gminy to Tykocin.

  Według danych z 30 czerwca 2012 gminę zamieszkiwało 6459 osób.

  Gmina Choroszcz (1945-54 gmina Barszczewo) – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie białostockim.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Tykocin ma obszar 207,34 km², w tym:

 • użytki rolne: 63%
 • użytki leśne: 27%
 • Gmina stanowi 6,95% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2012:

  Dobki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Tykocin. Pierwotnie zwana Dobkowo, gniazdo rodu Dobkowskich z ziemi bielskiej. Pierwszym wzmiankowanym dziedzicem Dobkowa był Piotr Dobek, który dokonał zamiany swojej części z Pawłem Osieckim w roku 1496. W Popisie Wojska Litewskiego z roku 1567 wymienieni są w Wojciech Janowicz z Dobkowa i dwóch włók Pajewa, Paweł Stanisławowicz, Wojciech Michałowicz, Andrzej Bagiński i Marcin Aleksandrowicz z Dobkowa. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Tykocin w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Tykocin.png

  Sołectwa[]

  Bagienki, Broniszewo, Dobki, Hermany, Jeżewo Nowe, Jeżewo Stare, Kapice-Lipniki, Kiślaki, Krosno, Leśniki, Lipniki, Łaziuki, Łazy Duże, Łazy Małe, Łopuchowo, Nieciece, Pajewo, Popowlany, Radule, Rzędziany, Sanniki, Sawino, Siekierki, Sierki, Słomianka, Kapice Stare, Stelmachowo, Stelmachowo-Kolonia, Szafranki, Tatary, Żuki.

  Jeżewo Nowe (Nowe Jeżewo) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Tykocin.Gmina Kobylin-Borzymy (do 1939 gmina Piszczaty; 1945-54 gmina Kobylin) - gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łomżyńskim.
  Dawna chata okolice Tykocina

  Pozostałe miejscowości[]

  Janin, Kiermusy, Piaski.

  Rada miejska z burmistrzem Tykocina ok. 1931 roku

  Sąsiednie gminy[]

  Gmina Tykocin graniczy od wschodu z gminami Choroszcz, i Dobrzyniewo Duże,od południa z gminą Kobylin-Borzymy, od zachodu z gminą Zawady, oraz od północy z gminami Krypno i Trzcianne,

  Przypisy

  Gmina Dobrzyniewo Duże (do końca 2001 gmina Dobrzyniewo Kościelne) - gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tykocin (łac. Tykocien, heb. Tiktin, Tyktin, Tuktin, Tikoczin, Tykoczyn) – miasto w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Tykocin, położone w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią, na zachód od Białegostoku. Tykocin to miasto, gdzie przebywali wielokrotnie w dawnych czasach królowie oraz książęta polscy. Duża liczba zabytków a przede wszystkim zachowany oryginalny układ przestrzenny miasta, z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej, z oryginalną synagogą (muzeum) powoduje, że miasto jest coraz częściej odwiedzane przez turystów z kraju i zagranicy.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.
  Kapice Stare (Stare Kapice) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Tykocin.
  Rzędziany (dawniej Żędziany) – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Tykocin.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Gmina Krypno – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie monieckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.134 sek.