• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tyestes

  Przeczytaj także...
  Argolida (gr. Αργολίς Argolís) – kraina historyczna w północno-wschodniej części Półwyspu Peloponeskiego, obecnie prefektura (nomos) w regionie administracyjnym Peloponez, ze stolicą w Nauplionie. Prefektura zajmuje powierzchnię 2154 km² i obejmuje większość Półwyspu Argolidzkiego, z wyjątkiem jego północnej części należącej do nomarchii Pireusu (region Attyka). Oprócz tej ostatniej Argolida graniczy też z prefekturami: Koryntia i Arkadia (region Peloponez). Mieszka tu około 108,6 tysięcy ludzi (stan z roku 2005).Wyrocznia Delficka – sławna w starożytnej Grecji wyrocznia w Delfach pochodząca jeszcze z okresu mykeńskiego, kiedy była miejscem kultu boga chtonicznego. Grecy uważali sanktuarium za omphalos – pępek świata. W okresie homeryckim wyrocznia stała się ośrodkiem kultu Apollina, a przepowiednie wieściła siedząca na trójnogu kapłanka Pytia, wieszczka Apollina.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Tiestes (Tyestes, Thyestes) – król Myken w mitologii greckiej. Był synem Pelopsa i Hippodamei oraz bliźniaczym bratem Atreusa. Jego synem był Ajgistos.

  Obaj bracia za namową matki zabili swojego przyrodniego brata Chrysipposa, a potem zbiegli na dwór króla Myken, Stenelosa, który pozwolił im rządzić w Midei. Tiestes związał się z córką dowódcy straży zamkowej, Lydią, z którą spłodził dwie pary bliźniąt: Aglaosa i Pelopię oraz Kallileona i Orchomenosa. Po śmierci Stenelosa królem Myken został jego syn Eurysteus, gdy ten jednak zginął w walce, zgodnie z wolą Stenelosa rządy miał objąć jeden z braci. Zgromadzenie ludu mykeńskiego obrało na nowego króla Atreusa, natomiast Tiestes został skazany na dożywotnie wygnanie, gdyż podstępnie ukradł bratu złote runo, wykorzystując do tego żonę Atreusa, Aerope, która była jego kochanką. Mściwy brat nie mógł znieść tej podwójnej zniewagi i wysłał za Tiestesem zabójcę Plejstenesa, jednak zamach nie powiódł się i morderca zginął.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Chrysippos (także Chryzippos, gr. Χρύσιππος Chrýsippos, łac. Chrysippus) – w mitologii greckiej królewicz. Był synem Pelopsa i Astioche. Poślubił Chryzippe.

  Podstępnie więc zwabił Tiestesa, który znalazł schronienie wraz z rodziną w Tesprotii, do Myken i na uczcie podał mu do zjedzenia ciała jego trzech synów, a następnie kazał wnieść na tacy trzy głowy zamordowanych. Rozgniewani bogowie zesłali na całą Argolidę suszę, która wyniszczała plony i dziesiątkowała ludzi. Atreus zmuszony był wyruszyć na poszukiwanie brata, gdyż wyrocznia delficka orzekła, że susza minie jedynie wtedy, gdy Tiestes wróci do Myken. W dwunastym roku suszy synowie Atreusa znaleźli Tiestesa w Delfach, gdzie pojmali go i uprowadzili. W Mykenach Tiestes odnalazł córkę Pelopię, która została żoną swego stryja Atreusa. Syn zaś, którego Atreus uznał za swoje dziecko, w rzeczywistości okazał się synem Tiestesa. Ojciec Pelopii spotkał kiedyś kapłankę i, niemogąc oprzeć się jej urodzie, zgwałcił ją. Z kazirodczego związku narodził się Ajgistos. Pelopia popełniła samobójstwo. Ajgistos zaś za namową Tiestesa zabił Atreusa i oddał swojemu ojcu tron Myken.

  Delfy (gr. Δελφοί Delfoi, łac. Delphi) – prastare miasto i świątynia grecka u stóp Parnasu, 13 km od Zatoki Korynckiej, na drodze z Termopilów na Peloponez. Aktualnie Delfy, to nazwa miejsca archeologicznego i nazwa gminy, odległych o 165 km od Aten.Pelops – w mitologii greckiej syn Tantala, założyciel dynastii Pelopidów. Jako dziecko zabity przez ojca i podany na uczcie bogów, zjedzony jedynie przez Demeter; wskrzeszony przez Hermesa na polecenie Zeusa. Mąż Hippomadei, zabójca Ojnomaosa.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stabryła S., Klątwa Pelopolidów – opowieść mitologiczna, Wyd. LiBROS, Warszawa 2001.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Mykeny (nowogr. Μυκήνες Mykḗnes, starogr. Μυκῆναι Mykēnai) – starożytne miasto greckie znajdujące się w północno-wschodniej części Peloponezu. W drugiej połowie II tysiąclecia p.n.e. ośrodek kultury mykeńskiej. Według mitologii, Mykeny założył Perseusz - założyciel dynastii Perseidów. Miasto było zamieszkane przez Achajów. Około 1100 p.n.e. cytadela została zdobyta przez Dorów. Po zniszczeniu przez nich straciło znaczenie. Jednym z mitycznych królów Myken był Agamemnon z rodu Atrydów, zdobywca Troi. Tradycja i wyniki badań naukowych wskazują, że Mykeny były głównym ośrodkiem politycznym Grecji epoki brązu.
  Hippodameja (gr. Ἱπποδάμεια Ippodámeia, Hippodámeia, łac. Hippodameia, Hippodamia) – w mitologii greckiej córka Ojnomaosa, króla Pisy w Elidzie i Euarete, żona Pelopsa, matka Trojzena, Pitteusa, Alkatoosa, Skirona, Lysidike, Astydamei, Nikippe, Atreusa, Tyestesa.
  Ajgistos (także Egist, gr. Αἴγισθος Aigisthos, łac. Aegisthus) – postać w mitologii greckiej. Był synem Tiestesa i jego córki, Pelopii oraz bratankiem Atreusza. Poślubił Klitajmestrę, z którą spłodził Aletesa i Erigone.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.658 sek.