• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tyczyn - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Hyżne – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Tyczyn jest gminą miejsko-wiejską w południowo-wschodniej Polsce w województwie podkarpackim w powiecie rzeszowskim.

  Siedziba gminy to Tyczyn.

  Gmina Tyczyn znajduje się w centralnej części województwa podkarpackiego – gmina bezpośrednio graniczy z Rzeszowem, odległość od Dynowa – 30 km (drogami wojewódzkimi Nr 878, 877 i 835), od siedzib gmin Doliny Strugu: od Chmielnika Rzeszowskiego – 7 km, od Błażowej – 16 km i od Hyżnego – 7 km. Jako jednostka administracyjna graniczy: od północy z wojewódzkim Rzeszowem, na małym odcinku od zachodu (wzdłuż Wisłoka) z gminą Boguchwała, od zachodu i północy z gminą Lubenia, od południa z gminami Błażowa i Hyżne, a od wschodu z gminą Chmielnik.

  Rzeszów (łac. Resovia, ukr. i łemkow. Ряшів, jid. רײַשע) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, siedziba władz województwa podkarpackiego i powiatu rzeszowskiego. Jest miastem centralnym aglomeracji rzeszowskiej. Znajduje się tu kuria diecezji rzeszowskiej.Tyczyn – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, graniczące bezpośrednio z Rzeszowem. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Tyczyn. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. rzeszowskiego.

  Klimat[ | edytuj kod]

  Średnia roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 700 mm – najmniej opadów występuje w styczniu i lutym a najwięcej w lipcu. Średnia roczna liczba dni z pokrywą śnieżną wynosi 60 dni, a liczba dni z przymrozkiem wynosi około 110 w ciągu roku. W rozkładzie miesięcznym średnie temperatury kształtują się od około -2,5 °C w styczniu do około +17,5 °C w lipcu. Liczba dni pogodnych w ciągu roku wynosi od 35 do 40, natomiast dni pochmurnych – od 130 do 140.

  Województwo podkarpackie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 roku. Powstało poprzez scalenie ziem dawnego województwa rzeszowskiego sprzed 1975 roku (z wyjątkiem powiatu gorlickiego), tj. województw przemyskiego i rzeszowskiego, oraz części krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Województwo zajmuje powierzchnię 17 846 km² i zajmuje 11 miejsce w kraju. Pod względem liczby mieszkańców (2 128 687 osób) znajduje się na 9 miejscu w Polsce. Jest najdalej na południe wysuniętym województwem Polski.Powiat rzeszowski – powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Rzeszów. Powiat ten wchodzi w skład obszaru metropolitarnego miasta Rzeszowa.

  Demografia[ | edytuj kod]

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Tyczyn w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Tyczyn.png

  Sport - Piłka Nożna[ | edytuj kod]

  Od 1949 w Tyczynie działa Miejski Klub Sportowy Strug Tyczyn zrzeszający ponad 150 zawodników w 7 grupach wiekowch, począwszy od seniorów, poprzez juniorów starszych/młodszych, trampkarzy starszych/młodszych, kończąc na orlikach.

  Obecnie drużyna Strugu Tyczyn występuje w lidze okręgowej (piąty poziom rozgrywkowy).

  Gmina Błażowa – gmina miejsko-wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.Hyżne – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Hyżne, na Pogórzu Dynowskim; siedziba gminy Hyżne oraz rzymskokatolickiej parafii Narodzenia Maryi Panny.

  Największe sukcesy Strug odnosił na przełomie dwutysiąclecia. W sezonie 1999/2000 wypracował wicelidera IV ligi wojewódzkiej. Nie można również zapomnieć o zdobyciu Podkarpackiego Pucharu Polski w sezonie 2002/2003. Strug mierzył się w finale z Siarką Tarnobrzeg. Po 90 minutach było 3-3, a o tym kto zgarnie pełną stawkę zadecydowały rzuty karne. Skuteczniejsi byli zawodnicy z Tyczyna ostatecznie wygrywając 4-3.

  Gmina Lubenia – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.Gmina Chmielnik (do końca 1997 gmina Chmielnik Rzeszowski) – – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.

  Dziś prezesem Strugu Tyczyn jest Ryszard Domino, który pełni funkcję od czerwca 2017r., natomiast trenerami są Łukasz Janik oraz Maciej Nizioł (od stycznia 2019r.)

  Edukacja[ | edytuj kod]

  ja

 • Wyższa Szkoła Społeczno-Gospodarcza w Tyczynie
 • Miejscowości[ | edytuj kod]

  Borek Stary, Hermanowa, Kielnarowa

  Wszystkie miejscowości w gminie są wsiami sołeckimi, jednak ich zabudowa jest rozciągnięta i każda z wsi podzielona jest na wiele części.


  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Błażowa, Chmielnik , Hyżne, Lubenia, Rzeszów

  Przypisy[ | edytuj kod]


  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.