• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tyburn

  Przeczytaj także...
  Osiemdziesięciu pięciu błogosławionych męczenników – grupa katolików straconych w Królestwie Anglii w latach 1535–1679 i uznawanych przez Kościół katolicki za męczenników wiary oraz błogosławionych.Jan Houghton (ur. 1485, zm. 4 maja 1535 w Tyburn) – angielski kartuz (OCart.), prezbiter, opat, męczennik i święty Kościoła katolickiego. Towarzysze męczeństwa wymieniani razem z Janem Houghtonem Augustyn Webster, Robert Lawrence, Ryszard Reynolds.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Drzewo Tyburn

  Tyburn lub Tyburn Tree ((ang.) Drzewo Tyburn) – miejsce egzekucji skazańców za wykroczenia przeciw królowi Anglii i jednocześnie męczeństwa katolików w Londynie w pobliżu Marble Arch na zbiegu ulic Edgware Rd. i Bayswater Rd. Wyroki wykonywano w okresie od XII do XVIII w. Wśród niekatolickich skazańców Tyburn był także purytanin, przywódca wojny domowej 1642–1645 r., lord protektor Oliver Cromwell. Wyrok na Cromwellu miał znaczenie symboliczne, gdyż dokonano go pośmiertnie na zwłokach, które specjalnie w tym celu ekshumowano.

  Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.Marble Arch – marmurowy monument znajdujący się w londyńskim City of Westminster, umiejscowiony przy skrzyżowaniu Oxford Street, Park Lane i Edgware Road, na krańcu Hyde Parku. Do 1851 roku stał naprzeciw Buckingham Palace. W przeszłości jedynie członkowie rodziny królewskiej i oddziały Królewskiej Artylerii Konnej były przepuszczani pod łukiem, podczas uroczystych pochodów. Nazwa "Marble Arch" odnosi się także do okolicy, w której monument się znajduje. Nazwę zapożyczyła również pobliska stacja metra.

  Katoliccy męczennicy[ | edytuj kod]

  Drzewo Tyburn było miejscem straceń wieluset katolickich męczenników, dokonywanych na mocy Ustawy o zdradzie stanu z 1534 r. Uchwała parlamentu brytyjskiego uznawała odmowę podpisania Aktu Supremacji monarchy nad Kościołem w Anglii za najwyższe przestępstwo przeciw królowi i krajowi, karane śmiercią. Samo bycie kapłanem katolickim na terenie Zjednoczonego Królestwa, lub ukrywanie go, podpadało pod tę karę. Dokonywano jej poprzez powieszenie, otworzenie wnętrzności i poćwiartowanie.

  Tomasz Johnson, Jan Davy i towarzysze męczennicy – grupa dziesięciu zakonników z klasztoru kartuzów w Londynie, błogosławionych męczenników, ofiar prześladowań antykatolickich okresu reformacji w Anglii.Czterdziestu męczenników Anglii i Walii – pierwsza grupa katolików angielskich i walijskich, kanonizowanych przez papieża Pawła VI w 1970 r. i czczonych przez Kościół katolicki jako męczennicy za wiarę. Ponieśli śmierć w Anglii i Walii w latach 1535–1679 w wyniku represji związanych z odmową porzucenia przynależności do Kościoła katolickiego na rzecz ustanowionego przez Henryka VIII Kościoła anglikańskiego.
  Pamiątkowa płyta na miejscu, gdzie stało Drzewo Tyburn

  Egzekucje katolickich skazańców były tak liczne, że powiększono szubienicę, nadając jej charakterystyczny kształt trójkąta, aby można było dokonywać egzekucji wielu osób naraz. Tak zginął przeor kartuskiej wspólnoty eremickiej św. Jan Houghton i wielu spośród londyńskich kartuzów, jezuita Edmund Campion, arcybiskup Armagh Oliver Plunkett i wielu innych.

  Oliver Cromwell (ur. 25 kwietnia 1599 w Huntingdon, zm. 3 września 1658 w pałacu Whitehall w Londynie) – polityk angielski, główna postać angielskiej wojny domowej, lord protektor Anglii, Szkocji i Irlandii 1653–1658. Cromwell uważany jest za dziesiątego spośród 100 najwybitniejszych Brytyjczyków wszech czasów.Armagh (irl. Ard Mhacha) – miasto w południowej części Irlandii Północnej, stolica hrabstwa o tej samej nazwie. Miasto zamieszkuje 14 590 mieszkańców (2001).

  Jednym z nich był skazany jako ostatni za Elżbiety I, kapłan wykształcony w kolegium angielskim w Valladolid i w Sevilli bł. William Richardson (alias Anderson). Po powrocie do Anglii w 1594 r. znalazł schronienie w Inns of Court (Stowarzyszenie Prawników). Pod jego wpływem wielu młodych prawników powróciło do Kościoła katolickiego. Po aresztowaniu i skazaniu, gdy 17 lutego 1603 r. ciągnięto go na rodzaju drewnianej palety na skazanie, wielu jego uczniów otoczyło go i towarzyszyło mu do samego drzewa Tyburn, ocierając błoto z jego twarzy. Nie pozwolili się odsunąć aż do samego końca, tłocząc się wokół niego, całując jego ręce i prosząc o błogosławieństwo.

  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Oliver Plunkett (irl. Oilibhéar Pluincéid; ur. 1 listopada 1625 w hrabstwie Meath, zm. 1 lipca 1681) – święty, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich, prymas Irlandii, rzymskokatolicki arcybiskup Armagh.

  W bezpośredniej bliskości miejsca, gdzie stało Drzewo Tyburn, znajduje się klasztor Benedyktynek wieczystej adoracji, gdzie odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu oraz przechowywane są pamiątki i relikwie po męczennikach Tyburn.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Czterdziestu męczenników Anglii i Walii
 • Osiemdziesięciu pięciu błogosławionych męczenników
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Por. Praca Zb. sióstr Tyburn: They died at Tyburn. Londyn. s. 24.
  2. Tyburn Martytrs. W: Tyburn Convent [on-line]. [dostęp 2013-02-17].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Praca Zb. sióstr Tyburn: They died at Tyburn. Wyd. 2. Londyn: Tyburn Convent, 1991, s. 46.
 • Roland Connelly: The Eighty Five Martyrs. Great Wakering, Essex: McCrimmon, 1987, s. 108. ISBN 0-85597-4052.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa Tyburn klasztoru sióstr benedyktynek, mieszczącego relikwie katolickich męczenników Tyburn
 • Edmund Campion SJ (ur. 25 stycznia 1540 w Londynie, zm. 1 grudnia 1581 w Tyburn) – święty Kościoła katolickiego, jezuita, męczennik.Anglikanizm – jedna z gałęzi chrześcijaństwa, która powstała w Anglii w XVI wieku. Anglikanizm w części wywodzi się z tradycji protestanckiej, jednak w dużym stopniu zachował teologiczną więź z katolicyzmem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Powieszenie, otwarcie wnętrzności i poćwiartowanie (ang. hanged, drawn and quartered) było jedną z form kary śmierci stosowaną w Anglii, głównie za zdradę stanu.
  Valladolid ([baʎaðoˈlið], wym. uproszcz. [baljadoˈli]) – miasto w środkowej Hiszpanii, stolica wspólnoty autonomicznej Kastylia i León oraz prowincji Valladolid, 321 tys. mieszkańców (2005); położone nad rzeką Pisuerga (dopływ Duero). Ważny ośrodek przemysłowy, handlowy i kulturalny oraz węzeł komunikacyjny. Miasto posiada wiele zabytków i obiektów o charakterze turystycznym.
  Eucharystia (gr. εὐχαριστία, eucharistía = ‘dziękczynienie’) lub Wieczerza Pańska, Sakrament Ołtarza, Msza św., Komunia Święta, Najświętszy Sakrament, Najświętsza Ofiara – uroczysta celebracja Ostatniej Wieczerzy, uczty paschalnej, którą Jezus spożył przed swoją zbawczą męką, śmiercią i zmartwychwstaniem i którą chrześcijanie sprawują wypełniając polecenie Mistrza: To czyńcie na moją pamiątkę (Łk 22,19). Eucharystia jest antycypacją, zaczątkiem uczty zaślubin Baranka zapowiedzianej w Apokalipsie (Ap 19,1).
  Akt supremacji (ang. Act of Supremacy) to ustawa uchwalona przez parlament angielski w roku 1534 (przywrócona później w 1559), która przyznała władcy Anglii tytuł głowy Kościoła anglikańskiego oraz uniezależniła faktycznie angielskie duchowieństwo od papiestwa.
  Zdrada stanu – przestępstwo, zbrodnia godząca w najistotniejsze interesy państwa, jak udział obywatela w działaniach przeciw własnemu krajowi, próba obalenia jego rządu poprzez zamach stanu, uczestnictwo w działalności zmierzającej do uszczuplenia terytorium państwowego, próba zabójstwa głowy państwa.
  Kartuzi – katolicki zakon męski i żeński o bardzo surowej regule, założony w 1084 roku przez św. Brunona z Kolonii. Reguła zakonna, zwana „Consuetudines Cartusiae”, została spisana przez piątego przeora Wielkiej Kartuzji, Guigo II już po śmierci założyciela. Nazwa pochodzi od zlatynizowanej nazwy pierwszej siedziby Kartuzów – La Grande Chartreuse pod Grenoble we Francji (łac. Carthusia).
  Purytanizm – ruch religijno-społeczny w XVI i XVII-wiecznej Anglii, mający na celu "oczyszczenie" Kościoła anglikańskiego z pozostałości po katolicyzmie w liturgii i teologii. Początkowo działając jako ruch wewnątrz anglikanizmu, purytanie stopniowo oddzielali się od niego tworząc odrębne wspólnoty religijne, czasem nazywane nonkonformistycznymi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.826 sek.