• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Twoje Linie Kolejowe  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wagon sypialny – wagon kolejowy z miejscami do spania. W przedziałach zamiast miejsc siedzących znajdują się miejsca sypialne, najczęściej od jednego do trzech. Wagony sypialne są włączane do pociągów dalekobieżnych kursujących w porze nocnej.Marka, inaczej znak fabryczny, znak firmowy (ang. brand, trade mark) – znak określający producenta: nazwa lub symbol graficzny (znak towarowy) umieszczany na wyrobach w celu ochrony przed naśladownictwem lub podrabianiem, podszywaniem się, przypisywaniem sobie autorstwa. Traktowana jest jako rodzaj świadectwa: producent nie wstydzi się swego wyrobu, „podpisując” go, gwarantuje jego jakość. Stąd „marka” jest synonimem opinii.
  Pociąg TLK Przemyślanin w 2012 r.
  Wagony pociągu TLK w roku 2009
  Elektroniczna tablica informacyjna TLK 54109 Pojezierze relacji Gdynia Główna - Katowice

  Twoje Linie Kolejowe (skrótowiec TLK) – nazwa handlowa (marka) dziennych i nocnych pociągów pospiesznych uruchamianych przez spółkę PKP Intercity.

  Wagon osobowy – pojazd nietrakcyjny w składzie stałym lub zmiennym, przeznaczony do przewozu pasażerów. Wagon osobowy może posiadać kabinę maszynisty i nazywany jest wówczas wagonem sterowniczym.InterCity (skrót IC) – kategoria pociągów uruchamianych przez przewoźników kolejowych w wielu krajach Europy (w Polsce przez spółkę PKP Intercity pod nazwą Express InterCity).

  Marka TLK funkcjonuje od 4 kwietnia 2005 r.

  Pociągi TLK są objęte umową o świadczenie usług publicznych pomiędzy ministrem odpowiedzialnym za transport (organizatorem publicznego transportu zbiorowego m.in. w przewozach międzywojewódzkich) a spółką PKP Intercity. Celem finansowania międzywojewódzkich połączeń pospiesznych przez państwo jest umożliwienie dostępu do transportu kolejowego na duże odległości dla szerokich kręgów społeczeństwa. Aktualna umowa w zakresie dofinansowania obowiązuje do roku 2021.

  Szczecin Główny (do 1945 niem. Stettin Hauptbahnhof) – najważniejszy ze szczecińskich dworców, usytuowany przy ul. K. Kolumba na Nowym Mieście na lewym brzegu Odry. Jedna z najstarszych stacji kolejowych na terenie Polski.Poznań Główny – dworzec kolejowy w Polsce sklasyfikowany przez PKP w kategorii A. Położony w centrum Poznania, przy ul. Dworcowej, na terenie pomiędzy ulicami: Zachodnią, Głogowską, Mostem Dworcowym, Przemysłową i Spichrzową (dawniej również ul. Składową na terenie tzw. Wolnych Torów).

  Oprócz pociągów TLK finansowanych przez państwo, spółka PKP Intercity uruchamia również komercyjne pociągi TLK w relacji Warszawa – Łódź.

  Z dniem 14 grudnia 2014 r. spółka PKP Intercity wyodrębniła pociągi TLK zestawione z nowego i zmodernizowanego taboru jako reaktywowaną markę IC (Intercity), w pociągach której obowiązuje identyczna taryfa jak dla połączeń TLK. Pod względem finansowania, pociągi IC, podobnie jak TLK, są również dotowanymi przez państwo pociągami pospiesznymi.

  Klasa – stosowany przez zarządy kolejowe podział wagonów pasażerskich ze względu na wygodę podróży, standard wyposażenia i usługi dodatkowe. Podróż klasą oferującą lepsze warunki wiąże się z wyższą ceną. Współczesną tendencją jest dążenie do zmniejszania różnic w komforcie podróży pomiędzy klasami – w takiej sytuacji ekwiwalentem wyższej ceny jest mniejsza zajętość miejsc i usługi dodatkowe (posiłki serwowane w cenie biletu, możliwość skorzystania z ze specjalnej poczekalni etc.).Ministerstwo Infrastruktury – polskie ministerstwo powstałe 19 października 2001 i istniejące w rządzie Leszka Millera i w rządach Marka Belki. Stanowisko Ministra Infrastruktury i Ministerstwo Infrastruktury zostało zniesione na mocy rozporządzenia Rady Ministrów 31 października 2005. Obowiązki konstytucyjne i ustawowe ministerstwa przejął Minister Transportu i Budownictwa, a od 5 maja 2006 Minister Transportu, Minister Gospodarki Morskiej i Minister Budownictwa.

  Według zapewnień przedstawicieli PKP Intercity z sierpnia 2015 r., kategoria handlowa TLK zostanie docelowo w całości zastąpiona pociągami IC.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Zestawienie pociągów
 • 3 Honorowanie biletów
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gdynia Główna, dawniej Gdynia Główna Osobowa – jedna z większych stacji kolejowych w Polsce, według kategoryzacji PKP oznaczona kategorią A. Znajduje się wzdłuż granicy dzielnic Śródmieście (północny-wschód) i Działki Leśne (południowy-zachód). Ociera się o granicę z Grabówkiem.
  Taryfa – w XVIII w. taryffa, od wł. tariffa, łac. tarif|a, -ae, etymologia od arab. تعاريف trans. taʕārif – opłata należna:
  Pesa Bydgostia (typ 16WEk oznaczony serią ED74, typ członów 310Bak, 411Bak, 411Bbk i 310Bbk) – czteroczłonowy normalnotorowy elektryczny zespół trakcyjny produkcji polskiej wyprodukowany w Pesie Bydgoszcz na zamówienie PKP Przewozy Regionalne w liczbie 14 sztuk. W grudniu 2008 przekazane PKP Intercity. Zespół jest wersją rozwojową pociągu Pesa Acatus.
  Przewozy Regionalne, PR – polskie przedsiębiorstwo transportowe, prowadzące działalność w zakresie pasażerskich przewozów kolejowych. Powstało przez formalne wydzielenie z Polskich Kolei Państwowych. Przedsiębiorstwo należy obecnie do samorządów wszystkich województw.
  Państwo – organizacja posiadająca monopol na stanowienie i wykonywanie prawa na określonym terytorium. Posiada zdolność do nawiązywania i utrzymywania stosunków dyplomatycznych z innymi państwami. Państwo jest często mylone z narodem i krajem.
  Kraków Główny – dworzec kolejowy w Krakowie, obsługujący pociągi pasażerskie wszystkich rodzajów. Według kategoryzacji PKP ma najwyższą kategorię A.
  UIC-Y – to standard wagonów pasażerskich dostosowanych do ruchu międzynarodowego stosowany od końca lat 60. do dziś.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.