• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Twierdza 3

  Przeczytaj także...
  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Twierdza (ang. Stronghold) to gra stworzona przez firmę FireFly Studios, połączenie symulatora budowy średniowiecznych zamczysk i strategii ekonomicznej polegającej na zarządzaniu miastem.
  Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.

  Twierdza 3strategiczna gra czasu rzeczywistego wyprodukowana przez Firefly Studios i wydana przez 7Sixty 25 października 2011 na PC.

  Rozgrywka[]

  Pod względem rozgrywki gra przypomina pierwszą część serii. Gracz tworzy swój zamek, buduje domy mieszkalne, tartaki, kamieniołomy, dzięki którym twierdza może poprawnie funkcjonować. Musi go też rozbudowywać i umacniać, a także powiększać swoją armię, aby odeprzeć ataki wrogich wojsk. Zrezygnowano z większości rozwiązań znanych z Twierdzy 2, np. przestępczości. W grze dostępne są dwie kampanie: militarna oraz pokojowa, w której misje skupiają się głównie na kwestiach gospodarczych.

  GameRankings – strona internetowa agregująca recenzje gier komputerowych z innych stron prezentując średnią ocenę danej gry. Podobne serwisy to: Metacritic (również zarządzany przez CNET), GameStats i Rotten Tomatoes.Twierdza 2 (ang. Stronghold 2) – gra stworzona przez firmę FireFly Studios, wydana przez Take-Two Interactive w 2005 roku. Gra jest sequelem Twierdzy.

  Odbiór gry[]

  Twierdza 3 spotkała się z negatywnym przyjęciem krytyków, uzyskując według agregatora Metacritic średnią z ocen wynoszącą 47/100 oraz 46,11% według serwisu GameRankings. Konrad Kruk z portalu Gry-Online pochwalił m.in. oprawę audiowizualną, natomiast skrytykował niedopracowaną sztuczną inteligencję przeciwników.

  Strategiczna gra czasu rzeczywistego (ang. real-time strategy, RTS) – gatunek gier komputerowych, będący modyfikacją turowych gier strategicznych, polegającą na niekrępowaniu graczy turami i kolejkami ruchów. Gracze mogą podejmować działania kiedy chcą, natomiast skutki owych są widziane natychmiast. Gatunek ten stawia większy nacisk na szybkość podejmowania decyzji.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Przypisy

  1. Twierdza 3, Stronghold 3 (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2015-07-18].
  2. Stronghold 3 for PC Reviews (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-07-18].
  3. Stronghold 3 for PC (ang.). GameRankings. [dostęp 2015-07-18].
  4. Konrad Kruk: Twierdza w ruinie - recenzja gry Stronghold 3 (pol.). Gry-Online, 2011-11-09. [dostęp 2015-07-18].
  Metacritic – amerykańska strona internetowa agregująca recenzje albumów muzycznych, gier komputerowych, filmów i seriali. Na podstawie ocen z recenzji zlicza średnią przedstawiającą przyjęcie danego medium przez krytyków. W 2005 stronę przejęło przedsiębiorstwo CNET Networks.Firefly Studios – producent komputerowych gier strategicznych. Firma powstała w 1999 roku. Jej założycielami są Simon Bradbury i Eric Ouellette. Pierwszy oddział firmy powstał w Londynie w 1999 roku. W lutym 2004 roku Firefly Studios otworzyło swój oddział w USA w mieście Canton, w stanie Connecticut, a w listopadzie tego samego roku w Szkockim Aberdeen.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.