• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Twarze i maski

  Przeczytaj także...
  Henryk Józef Talar (ur. 25 czerwca 1945 w Kozach) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, dyrektor teatrów, prezenter telewizyjny. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Katarzyna Bujakiewicz (ur. 28 września 1972 w Poznaniu) – polska aktorka teatralna i filmowa, a także działaczka samorządowa.

  Twarze i maski – polski telewizyjny serial obyczajowy wyprodukowany w 2000 roku w reżyserii Feliksa Falka i z jego scenariuszem. Akcja rozgrywa się latach 1974–2000 i toczy się za kulisami warszawskiego teatru (nazwano go tu Teatrem Miejskim). Założeniem twórców serialu było zaprezentowanie w nim relacji pomiędzy życiem codziennym ludzi teatru i ich pracą artystyczną. W kolejnych odcinkach poznajemy bliżej jednego z bohaterów i jego perypetie ukazane w szerszym kontekście. Sceny w teatrze realizowano w warszawskim Teatrze Dramatycznym.

  Lucyna Malec (ur. 27 lipca 1966 w Bielsku-Białej) – polska aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i dubbingowa, piosenkarka. Danuta Maria Stenka-Grzelak (ur. 10 października 1961 w Sierakowicach) – polska aktorka teatralna, filmowa i radiowa, dwukrotna laureatka Orła za pierwszoplanową rolę w filmie Chopin. Pragnienie miłości i drugoplanową rolę w filmie Katyń.

  Główni bohaterowie[ | edytuj kod]

 • Kamiński (Krzysztof Stroiński) – dyrektor Teatru Miejskiego.
 • Radosław Wieluński (Krzysztof Kolberger) – znany reżyser teatralny. Jako niezwykle wymagający, wręcz znęcający się psychicznie nad aktorami, nazywany jest Katem. Paradoksalnie metody stosowane przez niego odnoszą rewelacyjne skutki.
 • Agnieszka Horn (Kinga Preis) – bardzo zdolna aktorka, poznajemy ją w momencie, kiedy ma zagrać główną rolę w spektaklu otwierającym jej być może drogę do wielkiej kariery; ma ciężko chorą matkę (Maria Chwalibóg), którą musi się opiekować, co utrudnia jej pracę nad rolą.
 • Paulina Hołyszko (Agnieszka Dygant) – niezbyt zdolna aktorka, nie cofnie się przed niczym, żeby otrzymać wymarzoną rolę.
 • Małgorzata Kamińska (Danuta Stenka) – żona dyrektora teatru.
 • Andrzej Kopica (Marek Siudym) – aktor, ma żonę Magdę (Małgorzata Ząbkowska) i syna (Marcin Chochlew); ma też kochankę Bożenę (Lucyna Malec) i poważne problemy osobiste, m.in. spore długi; zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli ich nie spłaci, narazi się bandytom; sztuka, w której występuje gościnnie w Siedlcach, nie spotyka się ciepłym odbiorem, postanawia więc wystąpić w Teatrze Telewizji, co jest opłacalne. Wiąże się to jednak z zaniedbaniem pracy w teatrze macierzystym, z kolei samo przedsięwzięcie telewizyjne nie dochodzi do skutku; żona Magda stara się mu pomóc.
 • Katarzyna Romańczuk (Anna Radwan) – żona Jakuba; zdolna aktorka teatralna; ma córkę Joasię (Katarzyna Olasz, potem Karolina Dryzner); nie układa jej się w małżeństwie; sfrustrowany mąż opuszcza dom rodzinny, Katarzyna jednak zamierza o niego walczyć.
 • Jakub Romańczuk (Dariusz Siatkowski) – mąż Anny, aktor; stale jest sfrustrowany tym, że żona odnosi większe sukcesy niż on sam; nie mogąc tego znieść, wyprowadza się z domu i wdaje w romans z kierowniczką domu kultury (Katarzyna Żak); ma córkę Joasię.
 • Witold Szamot (Adam Ferency) – aktor teatru częstochowskiego; ma zagrać w Teatrze Miejskim w Warszawie; jego żona (Natasza Sierocka) jest w zaawansowanej ciąży, nie jest zadowolona z wyjazdu męża do stolicy; sytuacja polityczna w kraju nie jest wesoła, nie pozostaje to bez wpływu na życie artystyczne; Szamot nie radząc sobie z problemami i stresem, popada w alkoholizm.
 • Anna Wirowska (Małgorzata Pieńkowska) – aktorka, ma męża Wiktora (Cezary Morawski), fascynuje ją jednak młody aktor Kuba Opalski (Szymon Bobrowski), który wciąga ją w działalność konspiracyjną.
 • Roman Kujawa (Henryk Talar) – żonaty, ma córkę (Dorota Nikiporczyk) i syna (Marek Żerański); jeden z najlepszych aktorów teatru; jednak sukcesy zawodowe przyćmiewają problemy osobiste. Jest w trakcie rozwodu, w którym żona (Halina Skoczyńska) robi problemy przy podziale majątku; nie układa mu się również z kochanką (Katarzyna Bujakiewicz); na dodatek popada w konflikt z reżyserem oraz z własnym synem; wszystko to składa się na poważną chorobę serca.
 • Ryszard Gałecki (Olgierd Łukaszewicz) – aktor przeżywający wraz z żoną (Maria Ciunelis) osobistą tragedię: ktoś napadł i zgwałcił jego córkę (Agata Kapturkiewicz), przebywającą obecnie w szpitalu w stanie krytycznym; ponieważ policja nie radzi sobie z odnalezieniem sprawców, Gałecki postanawia odnaleźć ich sam i wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę.
 • Irena Knabl (Ewa Wiśniewska) – była żona dyrektora Kamińskiego; obecnie żona bogatego Kanadyjczyka.
 • Pani Wiesia (Elżbieta Karkoszka) – sekretarka dyrektora Kamińskiego.
 • Lista odcinków wraz z obsadą[ | edytuj kod]

  1. Kat. Rok 1974[ | edytuj kod]

  Znany reżyser Radosław Wieluński ma w Teatrze Miejskim wystawić sztukę „Św. Joanna”. Główną rolę ma w niej zagrać Agnieszka Horn, aktorka z niewielkim stażem. Reżyser znęca się na próbach na aktorce, której wytrzymałość psychiczna powoli się wyczerpuje. Dodatkowych kłopotów przysparza jej chora matka.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Cezary Morawski (ur. 5 czerwca 1954 w Szczecinie) – polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny; prodziekan Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (1996−2002), skarbnik Związku Artystów Scen Polskich (1999−2002), dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu (2016−2018).

  2. Propozycja. Rok 1976[ | edytuj kod]

  Andrzej Kapica, aktor Teatru Miejskiego to hazardzista, który popadł w kłopoty finansowe. Ostatnią deską ratunku wydaje się być nieoczekiwana propozycja zagrania poważnej roli w Teatrze Telewizji. Kapica zaniedbuje próby w Teatrze Miejskim, by przygotować się do czekającego przed nim zadania, po pewnym czasie jednak okazuje się, że planowany występ w telewizji nie dojdzie do skutku.

  Anna Radwan (ur. 25 kwietnia 1966 w Krakowie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, doktor w dziedzinie sztuk teatralnych. Aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Nauczyciel akademicki Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Halina Skoczyńska (ur. 12 lipca 1953 w Ostrowcu Świętokrzyskim) – polska aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka krakowskiej PWST. Występowała na deskach teatrów: Bagatela w Krakowie, Współczesnego we Wrocławiu, Polskiego we Wrocławiu (1978–1998 i 2001–2004), Nowego w Poznaniu (1998–2001), a także gościnnie Narodowego w Warszawie. Od 2004 jest aktorką Teatru Jaracza w Łodzi.

  3. Antrakt. Rok 1978[ | edytuj kod]

  Bohaterami odcinka są Katarzyna Romańczuk, gwiazda Teatru Miejskiego i jej mąż Jakub. Sfrustrowany sukcesami żony i brakiem własnych osiągnięć opuszcza rodzinę, wynajmuje pokój i zaczyna dawać lekcje tańca. Wdaje się też w romans. Żona postanawia mu pomóc i załatwia mu w jednym ze spektakli ważną rolę.

  Katarzyna Żak (ur. 19 października 1963 w Toruniu) – polska aktorka. Znana z ról w serialach: Miodowe lata, jego kontynuacji Całkiem nowe lata miodowe oraz Ranczo.Krzysztof Marek Kolberger (ur. 13 sierpnia 1950 w Gdańsku, zm. 7 stycznia 2011 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny.

  4. Próba. Rok 1980[ | edytuj kod]

  Mieszkający z rodziną w Częstochowie Witold Szamot dostał propozycję powrotu do Teatru Miejskiego i zagrania ważnej roli w spektaklu „Trzy siostry”. Mimo sprzeciwu żony zdecydował się ją przyjąć. Wydarzenia na Wybrzeżu sprawiają jednak, że aktorzy nie zajmują się w należyty sposób próbami. Sfrustrowany Szamot zaczyna pić.

  Agnieszka Urszula Dygant (ur. 27 marca 1973 w Piasecznie) – polska aktorka, znana z ról w serialach telewizyjnych Na dobre i na złe, Fala zbrodni, Niania oraz Prawo Agaty.Dariusz Siatkowski (ur. 31 lipca 1960 w Koszalinie, zm. 11 października 2008 w Łodzi) – polski aktor i reżyser. Widzom filmów komediowych znany z roli w filmie Romana Załuskiego Kogel-mogel i sequelu Galimatias, czyli kogel-mogel II.

  5. Dwie role. Rok 1983[ | edytuj kod]

  Aktorkę Annę Wirowską coraz bardziej zaczyna fascynować młody Kuba Opalski, który oprócz pracy w teatrze zaczyna zajmować się działalnością konspiracyjną. Zauroczona młodzieńcem kobieta zgadza się najpierw przechowywać tajemniczą paczkę, a następnie udostępnia Opalskiemu mieszkanie teściowej.

  Film obyczajowy – gatunek filmowy traktujący o sposobach postępowania, charakterystycznych zachowaniach społecznych, zwyczajach, nawykach, przyzwyczajeniach lub codzienności. Przedstawiony jest zazwyczaj w formie relacji (mniej lub bardziej obiektywnej), często poddanej ktytycznej analizie oraz różnej interpretacji.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  6. Ryszard III. Rok 1989[ | edytuj kod]

  Kujawa, jeden z najlepszych aktorów Teatru Miejskiego, znajduje się na życiowym zakręcie. Ma problemy z reżyserem spektaklu „Ryszard III”, w którym gra główną rolę, oraz byłą żoną, która nie chce pójść na ugodę w sprawie podziału majątku. Aby ułatwić sobie życie aktor zamawia u fotografa kompromitujące byłą żonę zdjęcia.

  Marek Siudym (ur. 24 października 1948 w Łodzi) – polski aktor filmowy, teatralny i kabaretowy, specjalizujący się w rolach komediowych i charakterystycznych, mający także na swoim koncie kilka pierwszoplanowych ról dramatycznych.FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.

  7. Świętoszek. Rok 1995[ | edytuj kod]

  Ryszard Gałecki podczas prób do „Świętoszka” dowiaduje się, że jego córka została pobita i zgwałcona. Podejrzewa o to bandę wyrostków terroryzujących osiedle. Postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość.

  8. Jubileusz. Rok 2000[ | edytuj kod]

  W Teatrze Miejskim z problemami, związanymi z kłopotami finansowymi teatru, przygotowania do przedstawienia „Wesele”. Tymczasem dyrektora teatru odwiedza jego była żona. Jej obecny mąż wykupił budynek, w którym mieści się Teatr Miejski i postanawia urządzić w nim multiplex. Jego dyrektor podejmuje próby ocalenia teatru.

  Teatr – rodzaj sztuki widowiskowej, w której aktor lub grupa aktorów na żywo daje przedstawienie dla zgromadzonej publiczności. Terminem teatr określa się też sam spektakl teatralny lub też budynek, w którym jest grany.Olgierd Łukaszewicz (ur. 7 września 1946 w Chorzowie) – polski aktor teatralny i filmowy, latach 2002–2005 i od 2011 prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Twarze i maski w bazie IMDb (ang.)
 • Twarze i maski w bazie Filmweb
 • Twarze i maski w bazie filmpolski.pl
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.