• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Twardziele - film 1986

  Przeczytaj także...
  Kirk Douglas, właśc. Issur Danielovitch Demsky (ur. 9 grudnia 1916 w Amsterdamie w stanie Nowy Jork) – amerykański aktor i producent filmowy.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Darlanne Fluegel (ur. 25 listopada 1953 w Wilkes-Barre, zm. 15 grudnia 2017 w Orlando) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, modelka, wystąpiła w filmach Żyć i umrzeć w Los Angeles, Zapomnieć o strachu i Dawno temu w Ameryce.

  Twardziele (ang. Tough Guys) – amerykańska komedia sensacyjna z 1986 w reżyserii Jeffa Kanewa. Główne role zagrali: Kirk Douglas i Burt Lancaster, a partnerują im m. in.: Eli Wallach i Charles Durning.

  Był to 7 i ostatni film w którym wystąpili wspólnie Douglas i Lancaster.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Kirk Douglas – Archie Long
 • Burt Lancaster – Harry Doyle
 • Eli Wallach – Leon B. Little
 • Charles Durning – Deke Yablonski
 • Dana Carvey – Richie Evans
 • Alexis Smith – Belle
 • Darlanne Fluegel – Skye
 • Billy Barty – Philly
 • Monty Ash – Vince
 • Simmy Bow – Schultz
 • Darlene Conley – Gladys Ripps
 • Nathan Davis – Jimmy Ellis
 • i inni...

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Burt Lancaster; właściwie Burton Stephen Lancaster (ur. 2 listopada 1913 w Nowym Jorku, zm. 20 października 1994 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Elmer Gantry (1960; reż. Richard Brooks).

  Zarys fabuły[ | edytuj kod]

  Dwaj przyjaciele Archie i Harry wychodzą po 30 latach z więzienia; gdzie trafili za napad na pociąg. Na wolności Harry zostaje skierowany do domu spokojnej starości, a Archie otrzymuje pracę jako kelner. Starsi panowie nie potrafią jednak podporządkować się nowej rzeczywistości. Gdy sytuacja staje się nie do wytrzymania postanawiają ponownie obrabować ten sam pociąg, lecz tym razem tak by nie dać się złapać...

  Billy Barty, właściwie William John Bertanzetti (ur. 25 października 1924 w Millsboro, zm. 23 grudnia 2000 w Glendale) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Odznaczał się niewielkim wzrostem (114 cm). Od 1 lipca 1981 posiada gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Twardziele w bazie IMDb (ang.)
 • Twardziele w bazie Filmweb
 • Warto wiedzieć że... beta

  Dana Thomas Carvey (ur. 2 czerwca 1955 w Missoula w stanie Montana, USA) – amerykański aktor. Znany głównie z występów w programie Saturday Night Live oraz z roli Gartha Algara w Świecie Wayne’a.
  Film sensacyjny – swoista odmiana rodzajowa (nie gatunek filmowy) filmu fabularnego, typ struktury dzieła filmowego rozwijanej i uzupełnianej przez różne gatunki filmowe, które można traktować jako odmiany filmu sensacyjnego; wyznacznikiem rodzajowym nie jest więc treść filmu, lecz sposób przedstawiania wydarzeń. Utwór filmowy należący do tej odmiany ukazuje zawsze pewnego rodzaju intrygę, wątek główny przedstawia rozwój tej intrygi, fabuła najczęściej trzyma widza w napięciu emocjonalnym, jest bogata w niezwykłe wydarzenia i zaskakujące zwroty akcji. Dominuje zmienność sytuacji i relacji wzajemnych między bohaterami. Jeśli w filmie sensacyjnym występują wątki poboczne, to służą one rozwojowi intrygi i zwykle przyspieszają tok akcji i rozwój fabuły, a nigdy ich nie zwalniają. Nie występuje materiał pozafabularny (historyczny, naukowy, opisowy), mający znaczenie sam w sobie (autonomiczny względem fabuły). Film sensacyjny, rozumiany jako typ struktury, obejmuje m.in. takie gatunki filmowe, jak film szpiegowski, film gangsterski, film kryminalny, film detektywistyczny, film policyjny czy thriller, a nawet western, film wojenny czy film fantastycznonaukowy.
  Darlene Conley (ur. 18 lipca 1934 w Chicago, zm. 14 stycznia 2007 w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka pochodzenia irlandzkiego. Była najbardziej znana z telewizyjnej roli Sally Spectry w operze mydlanej CBS Moda na sukces. Kojarzona była przez wielu ze swoją okrągłą figurą i puszystą, czerwoną trwałą fryzurą.
  Eli Herschel Wallach (ur. 7 grudnia 1915 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy; syn żydowskich emigrantów z Polski. Laureat Oscara za całokształt twórczości.
  Film komediowy – gatunek filmowy przedstawiający śmieszne, humorystyczne sytuacje i postaci, mający najczęściej happy end (oprócz czarnych komedii). Jest to jeden z najstarszych gatunków filmowych; duża część filmów niemych to komedie.
  Jeff Kanew; właściwie Jeffrey Roger Kanew (ur. 16 grudnia 1944 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser, montażysta, scenarzysta i producent filmowy.
  Charles Durning (ur. 28 lutego 1923 w Highland Falls w stanie Nowy Jork, zm. 24 grudnia 2012 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, znany z licznych charakterystycznych ról drugoplanowych. Dwukrotnie nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy aktor drugoplanowy”. Nominacje otrzymał za role w filmach: Najlepszy mały burdelik w Teksasie (1982; reż. Colin Higgins) oraz Być albo nie być (1983; reż. Alan Johnson). Weteran II wojny światowej; uhonorowany najwyższymi amerykańskimi odznaczeniami wojskowymi, m.in. Srebrną Gwiazdą i trzykrotnie Purpurowym Sercem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.706 sek.