• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Turzyca  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Turzyca mocna (Carex firma Host.) – gatunek byliny z rodziny ciborowatych. Występuje w górach Europy, w Polsce tylko w Tatrach i jest tutaj dość pospolity.Turzyca nibyciborowata, t. ciborowata (Carex pseudocyperus L.) - gatunek byliny należący do rodziny ciborowatych. W Polsce dość pospolity gatunek rodzimy.
  Morfologia
  Kwiatostany turzycy prosowatej, w góry męski, u dołu żeńskie

  Turzyca (Carex L.) – rodzaj roślin z rodziny ciborowatych (turzycowatych). Liczy 1757 gatunków spotykanych na całym świecie, rozpowszechnionych głównie w strefie klimatów umiarkowanych. W Polsce występuje ok. 100 gatunków. Gatunkiem typowym jest Carex hirta L..

  Wiechlinowce, trawowce, plewowce (Poales) – rząd roślin jednoliściennych. Należy tu 16 lub 17 rodzin (pałkowate Typhaceae w niektórych ujęciach bywają rozbijane dodatkowo na jeżogłówkowate Sparganiaceae) liczące w sumie około tysiąca rodzajów i 18,3 tysiące gatunków. W kilku grupach bazalnych kwiaty są owadopylne, jednak u większości przedstawicieli są one drobne, zredukowane i przystosowane do wiatropylności. Wiele roślin tu zaliczanych ma charakterystyczną, "trawiastą" budowę – z wąskimi, długimi liśćmi i z kwiatostanami złożonymi z drobnych kwiatów wyrastającymi zwykle na szczycie rośliny.Turzyca wiosenna (Carex caryophyllea L.) – gatunek byliny z rodziny ciborowatych. Jest gatunkiem częstym, występującym na terenie prawie całej Europy.

  Spis treści

 • 1 Systematyka
 • 2 Przypisy
 • 3 Linki zewnętrzne
 • 4 Zobacz też


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Turzyca błotna (Carex acutiformis L.) – gatunek byliny z rodziny ciborowatych. Obszar występowania obejmuje półkulę północną. Gatunek występujący dość często.
  Turzyca wyciągnięta (Carex extensa Gooden.) – gatunek byliny z rodziny ciborowatych. Występuje na atlantyckich wybrzeżach Europy oraz wybrzeżach Morza Śródziemnego. Ponadto została zawleczona na atlantyckie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. W Polsce znana tylko z jednego stanowiska z XIX w. z solniska koło Kołobrzegu. Od tego czasu niepotwierdzona i uznana za wymarłą.
  Turzyca żytowata ( Carex secalina L.) – gatunek byliny z rodziny ciborowatych. Występuje od środkowej Europy po środkową Azję. W latach 50. XX wieku gatunek uznany w Polsce za wymarły. W latach 90. odkryty ponownie, występuje tylko na kilku stanowiskach w okolicach Inowrocławia.
  Turzyca pęcherzykowata (Carex vesicaria L.), gatunek byliny z rodziny ciborowatych (turzycowatych). W Polsce dość pospolity gatunek rodzimy.
  Turzyca palczasta (Carex digitata L.) – gatunek byliny z rodziny ciborowatych. Obszar występowania obejmuje półkulę północną. W Polsce gatunek dość rozpowszechniony.
  Turówka (Hierochloë) – rodzaj roślin należący do rodziny wiechlinowatych. Takson odróżniany jest od rodzaju tomka (Anthoxanthum) na podstawie różnic w budowie morfologicznej kwiatostanu. Ze względu na ścisłe pokrewieństwo i istnienie gatunków o pośredniej budowie kwiatostanu – w niektórych nowszych ujęciach systematycznych kwestionowane jest rozdzielanie tych rodzajów i wszystkie te rośliny włączane są do rodzaju Anthoxanthum. Wszystkie gatunki rodzaju cechują się zawartością i zapachem kumaryny. Gatunkiem typowym rodzaju w wąskim ujęciu jest Hierochloë odorata.
  Turzyca sztywna, t. Hudsona (Carex elata All.) - gatunek byliny z rodziny ciborowatych (turzycowatych), występujący w Azji i Europie. W Polsce pospolity gatunek rodzimy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.