• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Turyngia  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Sól potasowa, sylwinit – skała osadowa, chemiczna, powstała podczas ewaporacji z mórz i słonych jezior. Głównym składnikiem jest chlorek potasu, KCl.Weimar – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, jedno z europejskich centrów kulturalnych.
  Ciekawostki[ | edytuj kod]
  Archiwum Nietzschego w Weimarze
 • Na zamku w Altenburgu zamieszkiwał w ostatnich latach życia i zmarł polski władca Władysław II Wygnaniec, założyciel śląskiej linii dynastii Piastów.
 • Jedną z głównych wizytówek Erfurtu jest średniowieczny most Krämerbrücke, będący jedynym położonym na północ od Alp mostem o konstrukcji zamkniętej, dwustronnie zabudowanym domami.
 • W Eisenach urodził się Johann Sebastian Bach – wybitny barokowy kompozytor, nadworny kompozytor króla Polski Augusta III. Obecnie mieści się tu muzeum Dom Bacha.
 • W Weimarze zamieszkiwał węgierski kompozytor i pianista Ferenc Liszt. W jego dawnym domu ma siedzibę muzeum.
 • W Weimarze spędził ostatnie lata życia i zmarł Friedrich Nietzsche. Mieści się tu Archiwum Nietzschego, będące najstarszą placówką, poświęconą życiu i spuściźnie filozofa.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. „Sensacja” w Turyngii. Zwycięstwo liberała dzięki fortelowi i głosom Alternatywy dla Niemiec, tvn24.pl.
  2. Turyngia – statystyka.
  3. Protokół 46. posiedzenia Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
  4. „Rozmowy przy stole”, Wyd. Charyzma 1996, s. 131–132, ISBN 83-85820-02-07.
  5. Piotr Jendroszczyk: Sensacyjny sukces postkomunistów w Turyngii. Rzeczpospolita, 5 grudnia 2014. [dostęp 2014-12-05].
  6. Jerzy Haszczyński: Postkomunista może być premierem. Rzeczpospolita, 2014-10-19. [dostęp 2014-12-05].
  7. Bodo Ramelow ist Ministerpräsident von Thüringen (niem.). Die Welt, 5 grudnia 2014. [dostęp 2014-12-05].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • oficjalna strona Turyngii
 • Jęczmień (Hordeum L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych. W zależności od podziału wyróżnia się od 20 do 25 gatunków tego rodzaju traw jednorocznych lub trwałych. Pochodzi ze stref umiarkowanych półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest Hordeum vulgare L.. 17 października 2012 r. tygodnik Nature poinformował, że brytyjscy naukowcy rozszyfrowali genom jęczmienia.Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat (niem. Kreis) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Niemczech. Wyróżnia się dwa rodzaje powiatów Landkreise, czyli powiaty ziemskie i Kreisfreie Städte (Stadtkreise w Badenii-Wirtembergii), czyli miasta na prawach powiatu. Obecnie istnieje 401 powiatów: 294 ziemskich i 107 miast na prawach powiatów. Na powiaty dzielą się wszystkie kraje związkowe Niemiec z wyjątkiem Berlina, Bremy i Hamburga. Większość powiatów ma od 100 000 do 200 000 mieszkańców. Najmniejszy powiat ziemski pod względem powierzchni, Main-Taunus ma 222,39 km², największy zaś, Mecklenburgische Seenplatte jest od niego 25-krotnie większy.
  Lewica (niem. Die Linke) – niemiecka lewicowa partia polityczna, powstała 16 czerwca 2007 ze zjednoczenia Die Linkspartei. i WASG. Przewodniczącym partii od 2010 jest Klaus Ernst, wcześniejszymi współprzewodniczącymi partii byli: Lothar Bisky, Oskar Lafontaine i Gesine Lötzsch, która 10 kwietnia 2012 zrezygnowała z funkcji współprzewodniczącej partii. Ideologią partii jest socjalizm demokratyczny, niemniej jednak występuje w niej wiele frakcji.
  Piastowie śląscy – linia dynastii Piastów zapoczątkowana przez syna Krzywoustego, Władysława Wygnańca panująca w licznych księstwach śląskich od 1138 do 1675 r. Ostatnim księciem śląskim z rodu Piastów, a także z całej dynastii był przedwcześnie zmarły Jerzy IV Wilhelm książę Brzegu, Wołowa i Legnicy do 1675 r. Ostatnim męskim przedstawicielem dynastii Piastów był Ferdynand II baron (Freiherr) von und zu Hohenstein (z linii Piastów cieszyńskich) zmarły w 1706 r.
  I Cesarstwo Francuskie – państwo w okresie panowania cesarza Francuzów Napoleona I z rodu Bonaparte w latach 1804-1814 i 1815. W czasie największego rozwoju terytorialnego cesarstwo obejmowało rozmaite protektoraty i posiadało wiele państw zależnych. Francja zmuszona była wówczas prowadzić wojny z prawie wszystkimi krajami Europy, łączącymi się przeciwko niej w kolejnych koalicjach. Kres cesarstwu położyła abdykacja Napoleona na rzecz Napoleona II, ten jednak nie został dopuszczony do władzy, a tron francuski zwrócono Burbonom.
  Powiat Unstrut-Hainich (niem. Unstrut-Hainich-Kreis) - powiat w niemieckim kraju związkowym Turyngia. Siedzibą powiatu jest Mühlhausen/Thüringen.
  Uzdrowisko – miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. Warunkiem powstania miejscowości uzdrowiskowej jest występowanie walorów przyrodniczych. Wody mineralne służą do kąpieli leczniczych i do kuracji pitnej, a właściwości klimatyczne stosowane są w klimatoterapii.
  Powiat Kyffhäuser (niem. Kyffhäuserkreis) - powiat w niemieckim kraju związkowym Turyngia. Siedzibą powiatu jest Sondershausen.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.069 sek.